Klay Coin Nedir?

Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar? KLAYTN gelecekte değerli bir kripto para olabilir mi? Klay Coin hakkında merak ettikleriniz yazı da.
Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar? KLAYTN gelecekte değerli bir kripto para olabilir mi? Klay Coin hakkında merak ettikleriniz yazı da.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar? KLAYTN gelecekte değerli bir kripto para olabilir mi? Klay Coin hakkında merak ettikleriniz yazı da.

Klaytn, kurumsal düzeydeki katılımcılara odaklanan hibrit bir blockchain projesidir. Bu kılavuzda Coin Rivet, ana blok zincirinin kurumsal sektörde hibrit yeteneklerini nasıl kullandığını anlamanıza yardımcı olur.

Kripto para birimi sektörü, on yıldan biraz fazla bir süredir aktif olmasına rağmen, binlerce dijital para biriminin doğuşuna tanık oldu. Sonuç olarak, piyasadaki her kripto para biriminin altında yatan altyapıyı öğrenmek, özellikle yeni başlayanlar için çok zor olabilir.

Özellikle, her kripto para biriminin , tipik olarak dört temel blockchain protokolü türünden birine dayanan kendi altyapısı vardır : özel, genel, konsorsiyum veya hibrit. Çoğu durumda, bu kripto para birimlerinin kullanım durumları , üzerine inşa edildikleri blok zincirinin türüne göre belirlenir ve sonuç olarak, ana blok zincirinin kapasitesi dahilinde çalışırlar .

Klaytn, kendi durumunda, merkezi olmayan veri ve kontrol ve dağıtılmış yönetişim gibi halka açık blok zincirlerinin faydalarını, özel blok zincirlerinin düşük gecikme süresi ve yüksek ölçeklenebilirliği ile birleştiren, iş odaklı  bir halka açık blok zinciri projesidir.

“ Klaytn nedir ve nasıl çalışır?” sorusuna daha geniş bir cevap vermeden hemen önce. ” dijital varlığın kısa geçmişine hızlıca bir göz atalım.

Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar? Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar?  Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar?

Klaytn Coin Kısa Tarihi

Klaytn’in hikayesi, merkezi Güney Kore’de bulunan halka açık ünlü bir teknoloji şirketi olan KaKao ile başladı.

CEO olarak görev yapan Yeo Min-Soo liderliğindeki Kakao, özellikle Kakao şirketi tarafından işletilen akıllı telefonlar için popüler olarak ‘KaTalk’ olarak bilinen bir mobil mesajlaşma uygulamasının konuşlandırılması da dahil olmak üzere çeşitli hizmetlerle tanınır .

Bununla birlikte, çok yönlü iş doğası nedeniyle, 2017’de, Bitcoin ve diğer altcoinlerin büyük bir yükseliş yarışı yaşadığı sıralarda, Kakao’nun dikkati kripto para birimi endüstrisine çekildi .

Kakao, özellikle Facebook ve kurumsal dünyadaki diğer oyuncuların artan ilgisi göz önüne alındığında, katılma dürtüsüne karşı koyamadı. Sonuç olarak, şirket kendi kripto para birimini geliştirmeye devam etti ve Klaytn’in yaratılmasıyla sonuçlandı.

Hat boyunca, kripto işine giren diğer çoğu şirket organı gibi Kakao da birkaç tepki ve aksilikle karşı karşıya kaldı ve bunların en ağırı ülkenin mali düzenleyicilerinden geldi. Buna yakın bir örnek, LIBRA projesinin en önemli aşamasında çok sayıda düzenleyici zorluk yaşayan Facebook olabilir .

Birkaç engeli aşmış olan Kakao, sonunda 2019’un ortalarında Klaytn’i piyasaya sürerek kripto çabalarına ulaştı. Bununla birlikte, başarının çoğu, Klaytn blok zincirinin nihai lansmanında çok etkili bir rol oynayan blok zinciri tabanlı yan kuruluşu GroundX’in yardımıyla mümkün oldu .

Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar? Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar? Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar?

Klaytn Coin Nedir?

Klaytn, daha önce de belirtildiği gibi, hibrit altyapısı aracılığıyla  kullanıcı dostu bir blok zinciri deneyimi sunmak için hem genel hem de özel blok zincirlerinin özel yeteneklerini bir araya getiren iş odaklı bir halka açık blok zinciri projesidir.

Özellikle Klaytn, işletmelerin Klaytn mimarisinde sorunsuz bir şekilde arayüz oluşturmasına ve en önemlisi kendi özelleştirilmiş hizmet odaklı blok zincirini oluşturmasına ve işletmesine olanak tanıyan modüler bir ağdan yararlanır .

Bu hizmet odaklı blok zincirleri, aksi takdirde hizmet zincirleri olarak adlandırılır ve Klaytn’in işletme dostu ekosisteminin temel özüne daha fazla katkıda bulunan alt ağlar olarak özerk bir şekilde çalışırlar.

Bu hizmet zincirlerinin esnek ve özelleştirilmesi kolay olduğu göz önüne alındığında, kumar ve finansal spekülasyonlarla ilgili olanlar dışında her türlü web hizmetini sorunsuz bir şekilde barındırabilirler.

Klaytn nedir ve nasıl çalışır?  |  Coinrivet.com

Kaynak  | | Klaytn İlk Hizmet Ortakları

2019’daki resmi lansmanının ardından Klaytn, hızla 40’tan fazla ilk hizmet iş ortağını (ISP) bir araya getirerek sağlık hizmetlerinden eğlenceye ve finansa kadar çeşitli kullanım durumlarına sahip geniş bir sektör yelpazesini bir araya getirdi.

İlk İSS seti, blok zinciri tabanlı hizmetlerinin sağlamlığına ve seçim için iki önemli ölçüt olarak hizmet eden aktif kullanıcı tabanlarının boyutuna dayalı olarak bir düzineden fazla hedef arasından seçildi . Peki Klaytn nasıl çalışır?

Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar? Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar? Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar?

Klaytn Nasıl Çalışır?

Klaytn kurumsal odaklı olduğundan, yaygın olarak kullanılan Proof-of-work (POW) ve Proof-of-Stake (POS) mutabakat mekanizmasını, Instabul Bizans Hata Toleransı’nın ( IBFT ) gelişmiş bir versiyonuyla değiştirir .

Spesifik olarak, Klaytn, ağın daha önce bahsedildiği gibi hibrit bir altyapıyı çalıştırmasını sağlayan, özel ve genel blok zincirinin faydalarını bir araya getiren pratik bir BFT kullanır.

Karşılaştırıldığında, bu Klaytn’nin temel altyapısı, POS veya POW’un tek başına uygulandığı yerde elde edilemez. Bununla birlikte, birincil mutabakat mekanizması olarak IBFT’yi kullanmasına rağmen Klaytn, yeni başlayanların yalnızca sınırlı sayıda doğrulayıcıyı destekleyen POS mutabakat mekanizmasını kullanmasına izin verir.

Klaytn blok zinciri, Ethereum ( ETH ) ile aynı sanal makineyi benimsedi ve çok daha hızlı olmasına rağmen Ethereum ağı gibi yakın bir şekilde çalışıyor. Örneğin, Klaytn’in akıllı sözleşme için benimsediği sanal makinesi , yalnızca bir saniyede en az 4.000 benzersiz işlemi işleyebilir ve ETH’lerin 1/10’undan daha düşük bir gaz oranına sahiptir.

Ayrıca, öncelikle ölçeklenebilirlik endişeleri nedeniyle blok zinciri teknolojisinin kurumsal olarak yaygın bir şekilde benimsenmesi henüz söz konusu olmasa da , Klaytn’in BFT’yi benimsemesi, özellikle kurumsal düzeyde ölçeklendirme endişelerini giderecektir.

Sadece bu da değil, Klaytn aynı şekilde yalnızca barındırılan hizmetler arasında birlikte çalışabilirliği mümkün kılmakla kalmayan, aynı zamanda geliştiriciler için entegre bir geliştirme ortamı sağlayan  DX tekliflerine sahiptir.

Ayrıca, diğer ana bilgisayar blok zincirlerinin çoğunu sınırlayan belki de en ilginç kısım, Klaytn işlemlerinin sabit olması ve bu nedenle işlem ücretlerinin tahmin edilebilir olmasıdır. Başka bir şey olmasa bile, bu sonuçta kurumsal düzeyde blok zincirinin benimsenmesiyle ilgili en büyük endişelerden birini çözer.

Klaytn BApp Ekosistemi

Barındırılan hizmetlerini merkezi olmayan uygulamalar (DApps) olarak ele alan diğer blockchain sistemlerinin aksine, Klaytn ise hizmet zincirlerini Blockchain uygulamaları (BApps) olarak ele alır.

Klaytn’in resmi web sitesine göre, BApp’ler “Klaytn’in dünyasında birinci sınıf vatandaşlardır” ve bu şekilde anılır çünkü diğer ana blok zincirlerinin aksine, hizmet zincirinde merkezi olmayan web hizmetlerini çalıştırmak zorunda değildir. Başlangıç ​​olarak POS konsensüs mekanizmasını kullanma seçeneğinin mevcudiyeti bu nedenledir.

Ne olursa olsun, hem merkezi hem de merkezi olmayan BApp’ler, Klaytn’in halka açık ana ağının yanı sıra blok zinciri etkin şeffaflığı ve güvenliğinden yararlanabilir. Referans olarak, bu BApp’ler daha önce 2020 itibariyle Klaytn’in ana ağında yaklaşık 12 düzine büyüyen ISP’ler olarak anılır.

Klaytn yönetişimi

Kurumsal odaklı bir blok zincirinden bekleyeceğiniz gibi , Klaytn , token sahiplerinin ağın yönetimine katılabileceği ana blok zincirinin çoğunda kullanılan ortak yöntemi benimsemek yerine, yönetim faaliyetlerini çok uluslu işletmelerden ve kuruluşlardan oluşan bir kurula devretti.

Klaytn nedir ve nasıl çalışır?  |  Coinrivet.com

Kaynak | | KLAYTN Yönetişim Konseyi

Öte yandan, Klaytn yönetim kurulundaki yönetim kurulu üyeleri, ağ içindeki herhangi bir iyileştirme ve faaliyet önermek ve lehte veya aleyhte oy kullanmaktan sorumludur. Bu yönetim kurulu üyeleri ayrıca düğüm ağlarının veya basitçe hizmet zincirlerinin faaliyetlerini denetler.

Nihayetinde, yönetim kurulu üyeleri platformun ekosisteminin büyümesinden ve gelişmesinden sorumludur.

Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar? Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar?  Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar?

Klaytn İyileştirme Rezervi (KIR)

Klaytn İyileştirme Rezervi veya KIR, ağın büyümesine olumlu katkıda bulunan geliştiricilerin veya katılımcıların tazmin edilebildiği platformun ödül mekanizmasıdır.

Spesifik olarak, bir yönetim kurulu üyesi, genel ağın büyümesine yönelik veya belki de kullanıcı deneyimini iyileştiren bir teklif sunduğunda, KIR protokolü aracılığıyla katkılarından dolayı teşvik edilebilir.

Ayrıca KIR, iş ortaklarının yenilikçi akıllı sözleşme tabanlı uygulamaları makul bir hızda ve öngörülebilir ücretlerle sorunsuz bir şekilde entegre etmesine de olanak tanır.

Klaytn belirteci (KLAY)

KLAY, Klaytn blok zincirinde kullanılan varsayılan ve yerel belirteçtir . KLAY, öncelikle tüm platform işlemleri ve ağdaki diğer tüm blockchain uygulamaları için yardımcı program belirteci olarak kullanılır.

Ayrıca, Klaytn ekosisteminde çalışan tüm uygulamalar için ödeme yapmak ve alışveriş yapmak için kullanılır. 2021’in ilk çeyreği itibarıyla, sektör oyuncularının ilgisinin artmasıyla yaklaşık iki milyar KLAY dolaşımda bulunuyor.

Son olarak, Klaytn blockchain girişimi, sektör içinde blockchain teknolojisinin genel olarak benimsenmesini hızlandırırken kurumsal/işletme düzeyinde bir ölçeklendirme çözümü sağlamayı hedefliyor .

Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar? Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar?  Klay Coin Nedir? Klay Coin Ne işe yarar?

Sorumluluk Reddi: Yazar tarafından ifade edilen görüş ve düşünceler finansal tavsiye olarak değerlendirilmemelidir. Finansal ürünler hakkında tavsiye vermiyoruz.

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Ayrıca Kripto Para Haberleri ve Kripto Para Analizleri sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz ! 

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!