ERC-721 Nedir? Ethereum NFT Token Standardı!

ERC-721 Nedir? Ethereum NFT Token Standardı! ERC-721 NFT nasıl yapılır? ERC-721 hakkında bilmek istedikleriniz makale de..
ERC-721 Nedir? Ethereum NFT Token Standardı! ERC-721 NFT nasıl yapılır? ERC-721 hakkında bilmek istedikleriniz makale de..
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
ERC-721 Nedir? Ethereum NFT Token Standardı! ERC-721 NFT nasıl yapılır? ERC-721 hakkında bilmek istedikleriniz makale de..

ERC-721, Ethereum’da misli olmayan tokenler için bir token standardıdır. Ekosistemin bir ayağı, milyarlarca dolar değerinde NFT’leri destekliyor.

ERC-721 belirteç standardından önce, blok zincirlerindeki çoğu belirteç ya bir para birimi, altın gibi bir değer deposu ya da bir tür hisse senedi ya da hisse senedi işlevi görüyordu. ERC-721 ile, doğrulanabilir, kriptografik olarak benzersiz olan ve sanat eserinden müziğe ve spor ayakkabılara kadar benzersiz içerikle ilişkilendirilebilen belirteçler oluşturmak kolaylaştı .

ERC-721 Nedir? Ethereum NFT Token Standardı! ERC-721 NFT nasıl yapılır?

ERC-721 nedir?

Decrypt Learn: Değiştirilemez Jetonlar (NFT’ler) Nedir?

Değiştirilemez tokenler veya NFT’ler, kanıtlanabilir şekilde benzersiz olan dijital varlıklardır. Hem maddi hem de maddi olmayan öğeleri temsil etmek için kullanılabilirler.

video sayfasına git

ERC-721, takas edilemez belirteçler (NFT’ler) için Ethereum’da bir belirteç standardıdır . Değiştirilebilir, değiştirilebilir ve değiştirilebilir anlamına gelir; Bitcoin takas edilebilir çünkü herhangi bir Bitcoin diğer herhangi bir Bitcoin’in yerini alabilir. Öte yandan, her NFT tamamen benzersizdir. Bir NFT diğerinin yerini alamaz.

ERC-721 Nedir? Ethereum NFT Token Standardı! ERC-721 NFT nasıl yapılır?

ERC-721’i kim icat etti?

İlk ERC-721 spesifikasyonu, Dieter Shirley tarafından Ethereum’a yeni standartlar getirme süreci olan bir Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) olarak önerildi.

Herkes bir EIP gönderebilir, ancak topluluk tarafından kabul edilmeden önce bir inceleme ve düzeltme sürecinden geçer. EIP kabul edildikten sonra, Ethereum uygulamaları için standart bir süreç olan bir Ethereum Yorum Talebi’ne (ERC) geçer. ERC-721 standardının resmi yazarları William Entriken, Dieter Shirley, Jacob Evans ve Nastassia Sachs’dır.

Biliyor musun?

İlk NFT projesi CryptoKitties , ERC-721 standardını izler; kedi toplama oyunu, standart kesinleşmeden önce ERC-721’in beta sürümünü kullanıyordu.

Kısa bir tarihçe

  • Eylül 2017 – Dieter Shirley, EIP721’i sunar.
  • Aralık 2017 – CryptoKitties o kadar popüler ki , Ethereum ağını tıkayarak önemli ölçüde yavaşlamasına neden oluyor.
  • Aralık 2017 – NFT pazaryeri OpenSea piyasaya sürüldü. 2022’de , aylık 5 milyar dolarlık satışla en büyük NFT pazarı olacak .
  • Haziran 2018 – ERC-721 ‘nihai’ olarak kabul edildi , bu da Ethereum geliştiricileri arasında onu bir standart olarak kabul etme konusunda güçlü bir fikir birliği olduğu anlamına geliyor.
  • Mayıs 2019 – Nike, ERC-721 standardını kullanan bir patent başvurusunda bulundu ve bu patenti aldı.
  • Şubat 2020 – Kara ve sanal nesneleri temsil etmek için ERC-721 NFT’ler kullanılarak oluşturulmuş sanal bir dünya olan Decentraland kullanıma sunuldu.
  • Mart 2021 – Beeple’ın “EVERYDAYS: THE FIRST 5.000 DAYS” NFT’si Christie’s müzayede evinde 69,3 milyon dolara satıldı .
  • Aralık 2021 – 2021’de NFT satışları 25 milyar dolara ulaştı .

ERC-721 Nedir? Ethereum NFT Token Standardı! ERC-721 NFT nasıl yapılır?

ERC-721’i bu kadar özel yapan ne?

ERC-721 jetonlarının ana özelliği, her birinin benzersiz olmasıdır. Bir ERC-721 belirteci oluşturulduğunda, bu belirteçlerden yalnızca bir tane vardır. NFT’ler olarak bu belirteçler, Ethereum’da benzersiz varlıklar fikrini ve uygulamasını yaygınlaştırdı.

Biliyor musun?

ERC-721 jetonları aynı zamanda tapu olarak da biliniyordu, çünkü bir ERC-721’e sahip olmak, sahibinin o jetonun haklarına ve temsil ettiği şeye sahip olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, ERC-721’in yazarları, bir ERC-721 belirteci için “mübadele edilemez belirteç” terimini kullanmaya karar verdiler çünkü tapunun mülkle çok yakından ilişkili olduğu düşünülüyordu ve NFT’lerin daha birçok potansiyel uygulaması var.

ERC-721 NFT’ler nasıl üretilir?

Bir belirteç, basitçe bir akıllı sözleşme veya Ethereum’daki bir kod parçasıdır. Aynı temel şablonu veya temel kodu izleyen Solidity gibi bir akıllı sözleşme programlama dilinde bir kod parçası yazılarak bir ERC-721 belirteci oluşturulur .

Temel şablon izlendikten sonra, oluşturduğunuz jetonla ilgili sahibi, jetonun adı, semboller vb. gibi benzersiz ayrıntılara karar verebilirsiniz. Hatta NFT’nize ekstra işlevler programlayabilirsiniz, ancak asıl eğlence, NFT, diğer akıllı sözleşmelerle etkileşime girer.

ERC-721 Nedir? Ethereum NFT Token Standardı! ERC-721 NFT nasıl yapılır?

ERC-721 NFT’leri nasıl ele geçiriyorsunuz?

NFT satın almak ve depolamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. NFT çılgınlığı 2021’in başlarında başladığından beri düzinelerce NFT pazar yeri ve binlerce NFT projesi ortaya çıktı.

ERC-721’e ek olarak, ERC-1155 gibi diğer belirteç standartları da NFT’leri destekleyebilir. Bununla birlikte, çoğu NFT alıcısı, NFT’nin kendisi ile daha fazla ilgilenir ve oluşturulduğu belirteç standardı ile daha az ilgilenir.

Kendi NFT’nizi edinmek için, OpenSea veya Rarible gibi birçok güvenilir NFT pazarından birine gidin . MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanını bağlayın ve beğendiğiniz ve fiyat aralığınıza giren bir NFT bulana kadar göz atın. NFT’yi satın almak için cüzdanınızda yeterli ETH olduğundan emin olun ve ekrandaki talimatları izleyin.

NFT’yi bir kez satın aldığınızda, gerçek sahibi siz olursunuz ve cüzdanınızı korumanız ve bir dolandırıcının tuzağına düşmemeniz koşuluyla kimse onu alamaz veya sizden çalamaz.

ERC-721 Nedir? Ethereum NFT Token Standardı! ERC-721 NFT nasıl yapılır?

ERC-721 NFT’ler ile neler yapabilirsiniz?

Bugün, ERC-721 NFT’lerin en yaygın kullanım durumu dijital sanat içindir. Kullanıcılar bu NFT’leri, sanatçıları desteklemek, fiyatın yükseleceği umuduyla uzun vadeli yatırım yapmak, kar için NFT’leri hızla çevirmek/ticaret yapmak veya sadece sanat eserini sevdikleri için dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle satın alıyor.

Bununla birlikte, NFT’ler için kullanım durumları dijital sanatın ötesine geçer.

NFT’ler , oyun içindeki benzersiz varlıkları temsil etmek için genellikle Gods Unchained gibi blockchain tabanlı oyunlarda kullanılır . Çevrimiçi tahsil edilebilir kart oyunu, daha sonra diğer oyuncularla takas edilebilen veya savaşlarda kullanılabilen dijital kartları temsil etmek için NFT’leri kullanır. Bazı blockchain tabanlı oyunlar, öğelerinizi farklı oyunlara taşımanıza bile izin verir. Bu, NFT’lerin farklı platformlar arasında taşınabilen dijital nesneleri temsil ettiği kalıcı bir sanal ortam olan   metaverse’nin başlangıcıdır .

ERC-721 Nedir? Ethereum NFT Token Standardı! ERC-721 NFT nasıl yapılır?

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Ayrıca Kripto Para Haberleri ve Kripto Para Analizleri sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!