Kripto Para Güvenliği Nasıl Sağlanır

featured
bitcoin technology crypto currency blockchain concept design
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Güvenliği Nasıl Sağlanır? Alım satım anında hız ve kolaylık gibi özellikleri ile ön plana çıkan platformların saklama konusundaki disiplinlerini ve kullandığı teknolojileri de incelemek ve sorgulamak gerekir.

 

Kripto Para Güvenliği Nasıl Sağlanır? Satın alınmasından harcanmasına, nasıl çalıştığından değerine kadar hepimizi yeni kavramlarla tanıştıran kripto paraların güvenli saklama koşulları ile ilgili farklı alışkanlıklar var. Bu, gerçekten de tek bir doğrunun olmadığı, ihtiyaca göre şekillenen güvenlik yaklaşımları gerektiren bir konu.

 

Kripto Para Güvenliği Nasıl Sağlanır?… Kripto para satın almak isterseniz, bugün en güvenilir ve en hızlı yol alım satım platformlarını (A/SP) kullanmaktır. Satın alınan kripto varlıklar genellikle aynı A/SP’de tutulur. Bu, teknik olarak aldığınız kripto varlığı AS/P’nin cüzdanına bırakmakdır.

Bu sebeple, platformlar resmi olarak olmasa da pratikte birer kripto para bankasıdır. Bundan dolayı alım satım anında hız ve kolaylık gibi özellikleri ile ön plana çıkan platformların saklama konusundaki disiplinlerini ve kullandığı teknolojileri de incelemek ve sorgulamak gerekir. Bu konuda tecrübeli, işini ciddiye alan A/SP’ler ile çalışmak güvenlik açısından şarttır.

 

Düzenli alım satım (trading) yaptığınız varlıkları platformlardan taşımak hem maliyet dezavantajına, hem de zaman kaybından dolayı anlık fiyatları kaçırmanıza sebep olabilir. Kısa süreli yatırımlar için kullandığınız varlığınızı A/SP’lerde saklamak genellikle doğru seçimdir. A/SP’lerin depolama sorumluluğu, varlığın korunması zorunluluğunu da beraberinde getirir.

Regülasyonlara tabi olan yada işini ciddiye aldığından emin olduğunuz A/SP’lerde sakladığınız varlıklarınız için oluşabilecek tek güvenlik riski neredeyse oltalama saldırılarıdır.

 

Kripto Para Güvenliği Nasıl Sağlanır? Ancak, orta-uzun vadeli varlıklarınız için en doğru seçim A/SP’ler değildir. Bu durumda varlıklarınızı kendi cüzdanınızda saklamanızı tavsiye ederim. Farklı cüzdan türlerinden size uygun olanı seçebilirsiniz.

(Mobil uygulama cüzdanları, masaüstü cüzdanlar, donanım cüzdanlar) Bir güvenlik uzmanı olarak önerim çevrimdışı (offline, soğuk, donanım cüzdanlar da denir) cüzdanları tercih etmenizdir.

Çevrimdışı cüzdanların sürekli internet erişimi olmadığı için oltalama ya da benzeri bir siber saldırı riski altında olması söz konusu değildir. Diğer cüzdan türlerine göre kesinlikle daha güvenlidir. Üstelik sanılanın aksine, donanım cüzdanlar kırıldığında, kaybolduğunda ya da çalındığında varlıklarınız riske girmez.

Ayrıca Kripto Para Hırsızlığı yazımızda ilginizi çekebilir.

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!