Bitcoin Geleceği ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin geleceği? Bitcoin, en eski ve kesinlikle en ünlü kripto para birimidir.Bitcoin hakkkında bilmeniz gereken çok önemili notlar bu makalede…  Bitcoin merkezi bir otorite olmaması nedeniyle hükümetler tarafından verilen itibari paradan farklıdır. Daha ziyade, dolaşımdaki bitcoin miktarı, ancak zamanla çok yavaş bir şekilde artabilen, işlemlerin doğrulanması ve sahipliğin kaydedilme şekli ile ilgili bir dizi algoritmik kural tarafından yönetilir.

Bitcoin geleceği, Wharton Okulu’nda uluslararası yönetim profesörü olan Mauro Guillén, bu ani ilgiyi çevreleyen soruları yanıtlıyor.

Bu ayın başlarında Elon Musk, Tesla, Inc.’in elektrikli araçları için çokça duyulan ancak az bilinen para birimiyle ödeme alacağına söz vererek umutlarını elektriklendirdiğinde Bitcoin hisseleri yükseldi.

Wharton School’da Uluslararası Yönetimde Zandman Vakıf Profesörü ve Lauder Enstitüsü’nün eski yöneticisi Mauro Guillén, Penn Today’e Bitcoin hakkında konuştu .

 

Merkez bankalarının yarattığı paraya göre avantajları nelerdir?

Bitcoin ne olacak, Para üç amaca hizmet eder: Birincisi, ödeme yapmak veya almak için bir değişim aracı olarak; ikincisi, ortak bir ölçüdeki farklı şeylerin değerini belirlemek için bir hesap birimi olarak; ve üçüncüsü, bir değer deposu olarak tasarrufları veya fazlalıkları korumaktır.

Bitcoin şu anda çok sınırlı bir ödeme şeklidir çünkü nispeten az sayıda kişi, şirket veya hükümet bunu böyle kabul eder. Hesap birimi olarak hiçbir rolü yoktur, ancak satın alınabilen ve fiyatı korunabilen ve hatta zamanla artabilen bir varlık olması anlamında bir değer deposu olarak görülebilir.

Bitcoin geleceği, Fiyat artışını ne yönlendiriyor?

Temettü vermediği ve altından farklı olarak kendine özgü bir değeri olmadığı göz önüne alındığında, Bitcoin’in fiyatı tamamen arz ve talep tarafından belirlenir. Arz, tasarımla sınırlandırılır ve bu nedenle fiyat talep tarafından belirlenir. Ne kadar çok talep olursa, fiyat o kadar yüksek olur, ki bu son birkaç aydır olan şeydir.

Bitcoin gelecekte ne olur, Ne kadar uçucu?

Bitcoin çok uçucudur. Fiyatı çoğunlukla talebe bağlıdır. Mevcut Bitcoin sahipleri sorunları algılar veya tahmin ederse, satışları fiyatı düşürebilir. Hükümet veya merkez bankası düzenlemesi de kısıtlayıcı ise değerini düşürebilir. Örneğin Fed, son birkaç yılda birkaç kez düzenlenmemiş kripto para birimlerine şiddetle karşı çıktı ve ani bir devalüasyonu tetikledi. Bitcoin’in fiyatı en değişkenler arasındadır.

Nasıl saklar, ticaret yapar ve harcarsınız?

Bir fintech platformunda veya giderek artan bir şekilde bir banka veya finans kurumunda bir hesap açmalı ve başka bir para birimiyle, örneğin dolarlarla bitcoin satın almalısınız. Bitcoin piyasası, tüm işlemleri kaydeden dijital bir kayıt defteri veya defter olan sözde blok zincirine dayanır. Bu, ağın parçası olan tüm bilgisayarlarda bulunması anlamında merkezi olmayan bir kayıt defteridir. Merkezi bir otoritenin yokluğu göz önüne alındığında, Bitcoin işlemleri, bir işlemin gerçekleştiğini doğrulamak karşılığında komisyon alan ‘madenciler’ tarafından doğrulanır.

Aynı platformlarda bitcoin satılabilir. Dünyadaki tüm tüccarların küçük bir kısmı tarafından ödeme şekli olarak kabul edilmektedir.

Bitcoin’in tasarımına özgü büyük bir sorun, dolaşımdaki kripto para miktarı çok yavaş artarsa, küresel ekonomi çok büyük olduğu için ödemelerde önemli bir oyuncu olmasının imkansız olmasıdır.

Bu nedenle, arzın sınırlandırılması yoluyla istikrarı sağlama hedefi, dolara veya euro’ya rakip bir para birimi olma varsayılan hedefine müdahale eder. Daha fazla bitcoin ihraç edilmedikçe, bu kripto para birimi milyarlarca insan tarafından kullanılan bir ödeme şekli olamaz.

Bitcoin Gelecekte Ne Olur ?

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin sadece paranın ikamesi olarak başarılı olacağını sanmıyorum çünkü hükümetler veya merkez bankaları bunlara tahammül etmeyecek. Para politikası ve dolaşımdaki para miktarı üzerindeki kontrolünü kaybetmek istemiyorlar.

Her durumda, hükümetler, Çin’in yapmak üzere olduğu gibi, kendi dijital para birimlerini çıkaracaklar.

Bununla birlikte,  Gelecekte Değerlenecek Kripto Paralar ve  Projeleri yazımıza göz atabalirsiniz .  sadece paradan daha fazlası haline gelirlerse bir geleceği vardır. İnsanların indirim kuponları almasını, seçimlerde oy kullanmasını veya hissedar olarak akıllı sözleşmelere girmesini vb. Sağlayan dijital belirteçlerde olduğu gibi bir hizmet paketinin parçası olabilirler.

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!