Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin Neden Düşüyor? Kripto Para Piyasasında Düşüşün Sebebi Nedir? Bitcoin yükselir mi? Altcoinler ne olacak? Detaylar makale de..
Bitcoin Neden Düşüyor? Kripto Para Piyasasında Düşüşün Sebebi Nedir? Bitcoin yükselir mi? Altcoinler ne olacak? Detaylar makale de..
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Neden Düşüyor? Kripto Para Piyasasında Düşüşün Sebebi Nedir? Bitcoin yükselir mi? Altcoinler ne olacak? Detaylar makale de..

Bitcoin Neden Düşüyor? Kripto Para Piyasasında Düşüşün Sebebi Nedir?

Bitcoin Neden Düşüyor? Daha bilinçli kararlar vermenize yardımcı olmak istiyoruz. Bu sayfadaki bazı bağlantılar – açıkça işaretlenmiş – sizi bir ortak web sitesine götürebilir ve bir tavsiye komisyonu kazanmamıza neden olabilir. Daha fazla bilgi için, bkz 

COVID-19 salgını sırasında kripto ana akım haline geldiğinden beri ilk kez, bitcoin’in fiyatı Çarşamba öğleden sonra 16.000 doların altına düştü. Bu, bu yıl token için yeni bir düşük seviyeyi işaret ediyor. Ve bitcoin yalnız değil; Tüm kripto piyasası, dünyanın en hızlı büyüyen kripto borsalarından biri olan FTX’in çöküşüyle ​​sarsılıyor.

Binance Çarşamba günü, FTX’in ani bir likidite sıkıntısı içinde olduğu raporlarının ardından FTX’i alacağını duyurdu. Ancak kurumsal durum tespitini yaptıktan sonra Binance Çarşamba günü geç saatlerde anlaşma ile ilerlemeyeceğini duyurdu . Bu, duyurudan kısa bir süre sonra 15.000 $ ‘a düşen bitcoin’i daha da düşürdü.

Bitcoin, Ekim ayının çoğunu 19.000 dolarlık fiyat noktasında geçirdi, ancak ayın sonunda 20.000 doları geri almayı başardı. FTX-Binance draması ortaya çıkmaya başlayana kadar sabit kaldı ve sonuçta kripto yatırımcılarını çılgın bir banka koşusuna gönderdi. Mevcut çöküşün yanı sıra, makroekonomik karşı rüzgarlar Bitcoin ve kripto pazarını bu yıl boyunca aşağı tuttu ve Bitcoin geçen Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana %70’ten fazla değer kaybetti.

Bitcoin, 25 Aralık 2021’den bu yana 50.000 doların üzerine çıkmadı. İniş ve çıkışlara rağmen, bitcoin’in fiyatı , artan enflasyonla gerileyen 10 Kasım’daki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 doların üzerine çıktığından bu yana yaklaşık %70 değer kaybetti. İş piyasasında gecikmeli toparlanma ve Fed’in ekonomiyi desteklemek için pandemi önlemlerini gevşetmeye başlayacağına dair devam eden sinyaller.

Bitcoin’in mevcut fiyatının son birkaç aydaki günlük en yüksek noktasıyla karşılaştırması şu şekilde :

BİR HAFTA ÖNCE (2 KASIM)BİR AY ÖNCE (10 EKİM)3 AY ÖNCE (11 AĞUSTOS)
$20,489.65$19,448.15$23,948.83

Bitcoin Neden Düşüyor? Kripto Para Piyasasında Düşüşün Sebebi Nedir? Bitcoin yükselir mi? Altcoinler ne olacak?

Fiyatlar güncellendi: 9 Kasım 2022Yıla yavaş bir başlangıç ​​yapmasına rağmen, bitcoin hala 2022’ye nispeten yüksek bir notla girdi ve güçlü bir Kasım ve Aralık ayının başlarında son düşüş eğilimine yol açtı. 2021’e 30.000 dolar aralığında başladıktan sonra, bitcoin yıl boyunca arttı ve 10 Kasım’da 68.000 doları aştığında mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Tüm zamanların en yüksek fiyatından önemli ölçüde gerilemesine rağmen , birçok uzman hala bitcoin fiyatının bir noktada 100.000 doların üzerine çıkmasını bekliyor – bunu bir zaman meselesi olarak tanımlıyor. Bitcoin’in Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden kısa bir süre sonra, Ethereum fiyatı 4.850 doların üzerine çıktığında kendi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ethereum , en yüksek seviyenin ardından benzer bir oynaklık gördü.

Bitcoin Neden Düşüyor? Kripto Para Piyasasında Düşüşün Sebebi Nedir? Bitcoin yükselir mi? Altcoinler ne olacak?

Bitcoin, Nisan ayında 60.000 doların üzerine çıktığında 2021’de yılın ilk zirvesine ulaştı ve o zamandan beri fiyat hareketi, giderek daha fazla insanın harekete geçmekle ilgilendiği bir zamanda kripto para biriminin oynaklığını vurguluyor . 30.000 doların altına düşen Temmuz düşük noktası ile Kasım ayındaki en son yüksek noktası arasındaki haftalarda, bitcoin çılgınca yukarı ve aşağı sallandı. Kripto para biriminin geleceği kesinlikle daha fazla oynaklık içerecek ve uzmanlar bunun kurs için eşit olduğunu söylüyor.

Portföyünüzün çoğunu bu nedenle varlık sınıfına sokmamanızı tavsiye eden yatırım uzmanları ve finansal danışmanlarla konuştuk. Uçucu kripto yatırımlarının, acil durum fonu tasarrufu ve yüksek faizli borcun ödenmesi  gibi diğer finansal önceliklerin önüne geçmediğinden emin olmak için müşterilerle birlikte çalışırlar .

San Diego, California’da Modern Para Yönetimi ile CFP olan Nate Nieri , “Her şeyi kaybetme şansınız yüksek, ancak büyük kazanma şansınız küçük” diyor . Her şeyinizi kaybederseniz, “Ailenize yük olacak veya hedeflerinize ulaşmanızı engelleyecek miktarda kumar oynamayın” diyor.

Bu son çöküş, öncekilerle ve hatta normal borsa düşüşleriyle karşılaştırıldığında nasıldır – ve yatırımcılar için ne anlama geliyor?

Bu Fiyat Düşüşü Kripto Yatırımcıları İçin Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin Neden Düşüyor? Al ve tut stratejisi kullanarak uzun vadede kriptoya yatırım yapanlar için fiyat dalgalanmaları bekleniyor. Humphrey Talks’un arkasındaki kişisel finans uzmanı Humphrey Yang’a göre, büyük düşüşler aşırı endişelenecek bir şey değil ve dalgalı piyasa düşüşleri sırasında kendi yatırımlarını kontrol etmekten kaçındığını söylüyor.

Yang , bitcoin de dahil olmak üzere birçok büyük kripto para biriminin büyük değer kaybettiği 2017’nin “kripto çöküşüne” atıfta bulunarak, “Ben de 2017 döngüsünden geçtim” diyor . “Bu şeylerin çok değişken olduğunu biliyorum, bazı günlerde %80’e kadar düşebiliyorlar.”

Uzmanlar, kripto para yatırımlarınızı portföyünüzün %5’inin altında tutmanızı tavsiye ediyor . Bunu yaptıysanız, o zaman dalgalanmalar hakkında stres yapmayın, çünkü bir kripto para birimi analitik platformu olan Token Metrics’in baş teknik analisti Bill Noble’a göre bunlar olmaya devam edecek.

Noble, “Volatilite tepeler kadar eski ve hiçbir yere gitmiyor” diyor. “Bu uğraşman gereken bir şey.”

Kripto yatırımlarınız diğer finansal hedeflerinizin önüne geçmediği ve sadece kaybetmeyi kabul ettiğiniz şeyleri ortaya koyduğunuz sürece Yang, tüm uzun vadeli yatırımlar için işe yarayan aynı stratejiyi kullanmanızı önerir: onu ve unut gitsin.

Bu tür aşırı düşüş sizi rahatsız ediyorsa, kripto yatırımlarınızdan çok fazla etkileniyor olabilirsiniz. Sadece kaybetmeyi kabul ettiğinize yatırım yapmalısınız. Ancak düşüş, kripto tahsislerinizi yeniden düşünmenize neden olsa bile, aynı tavsiye hala geçerli – aceleci davranmayın veya stratejinizi çok hızlı bir şekilde yükseltmeyin. Gelecekte kriptoya daha az tahsis etmek veya doğrudan kripto satın almak yerine kripto ile ilgili hisse senetleri ve blok zinciri fonları aracılığıyla çeşitlendirmek gibi ileriye dönük olarak daha rahat olabileceğinizi yeniden düşünün (yine de kripto para piyasaları dalgalandığında oynaklık beklemelisiniz).

“Kontrol etme. Yapabileceğin en iyi şey bu. Duygularınızın içine çok fazla girmesine izin verirseniz, yanlış zamanda satabilir, yanlış karar verebilirsiniz” diyor Yang.

Ya Kriptoyla İlgileniyorsanız Ama Henüz Yatırım Yapmadıysanız?

Bitcoin Neden Düşüyor? Yang bunu belirledi ve kriptoya olan yaklaşımı, geleneksel borsaya yatırım yapma felsefesini yansıtıyor, ancak bazı uzmanlar kripto para biriminin herhangi bir tarihsel karşılaştırma yapmak için geleneksel yatırımlardan çok farklı olduğunu düşünüyor. Bu yüzden Savvy Girl Money’den A’Shira Nelson uzak duruyor.

Nelson öncelikle düşük maliyetli endeks fonlarına yatırım yapıyor çünkü “Bunun tarihini görebiliyorum” diyor. Kripto para biriminin yeniliği ve izlenebilir veri eksikliği, onu bu çılgın dalgalanmalara karşı temkinli yapıyor.

Dipten satın almak isteyen potansiyel yatırımcılar , dalgalanmaların kurs için eşit olduğunu anlamalı ve ileriye dönük bu tür oynaklığa hazırlıklı olmalıdır. Şimdi, nispeten düşük fiyatlarla yatırım yapsanız bile, daha da düşmesine hazırlıklı olun. Yine, yalnızca kaybetme konusunda rahat olduğunuz şeyleri koyun – acil durum tasarrufları ve daha geleneksel emeklilik fonları gibi diğer finansal öncelikleri ele aldıktan sonra.

Bitcoin Neden Düşüyor? Kripto Para Piyasasında Düşüşün Sebebi Nedir? Bitcoin yükselir mi? Altcoinler ne olacak?

Son Bitcoin Düşüşünün Arkasında Ne Var?

Bitcoin Neden Düşüyor? Noble, birçok yatırımcının Bitcoin fiyat dalgalanmalarını oyunun bir parçası olarak gördüğünü ancak “volatilitenin bireysel yatırımcılar için başa çıkması zor” olduğunu söylüyor. Yang gibi, çok hızlı satmaya karşı uyarıyor.

Son fiyat dalgalanmaları, kriptonun son zamanlarda yaşadığı artan oynaklığı vurguluyor, ancak büyük makroekonomik olayların son zamanlarda bu oynaklık üzerinde daha az etkisi olduğu görülüyor. Bununla birlikte, kripto para birimi kadar yeni ve kanıtlanmamış bir sektörde, fiyatta büyük dalgalanmalar sağlamak için fazla bir şey gerekmediğini belirtti.

Dalgalanmalar beklenirken, Noble son zamanlardaki bazı büyük düşüşlere şaşırdığını söylüyor. “Piyasanın olgunlaştığını ve bu şeylerin daha az sık ve şiddetli olacağını düşündüm. Oğlum yanılmışım” diyor.

Düşüşü, piyasaların toparlanmasının aylar aldığı 1987 borsa çöküşüne benzetiyor. Ancak kripto bugün 1980’lerde hisse senetlerinden çok daha hızlı hareket ettiğinden, Noble daha hızlı bir iyileşme görebileceğimizi söylüyor.

Noble, “Panik yapıp kusmayın” diyor. “Pozisyonlarınızı küçük tutarsanız, oynaklığı tolere etmeye çalışabilirsiniz.”

Bitcoin Neden Düşüyor? Kripto Para Piyasasında Düşüşün Sebebi Nedir? Bitcoin yükselir mi? Altcoinler ne olacak?

Ayrıca Kripto Para Analizleri ve Kripto Para Haberleri  sayfalarımız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!