Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Nasıl Çalışır? Yapay Zekanın Hayatımızdaki Önemi! Türkiye'de Yapay Zeka Ne Durumda! Detaylar Makalede..
Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Nasıl Çalışır? Yapay Zekanın Hayatımızdaki Önemi! Türkiye'de Yapay Zeka Ne Durumda! Detaylar Makalede..
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Nasıl Çalışır? Yapay Zekanın Hayatımızdaki Önemi! Türkiye’de Yapay Zeka Ne Durumda! Detaylar Makalede..

Yapay Zeka Nedir?

Yazılım robotları, konuşma tanıma ve Chatbot’lar, görüntü işleme, yüz tanıma, fiziksel robotlar, makine ve derin öğrenme metotları gibi yapay zekâ yöntemlerinin aktif olarak kullanıldığı alanlar, gelişen bu teknolojiler sayesinde yeni fırsatları da beraberinde getirmektedir. Öyle ki büyük veri (Big Data), RPA (Robotic Process Automation), IoT (Internet of Things), talep tahminleme gibi gelişen teknolojilerin de itici gücü haline gelmiştir.

Peki gün geçtikçe önemi artan ve hayatımıza daha çok giren yapay zekâ ne anlama gelmektedir? Kısaca tanımlamak gerekirse, yapay zekâ, insan zekâsını taklit eden makineler ve bilgisayar programlarıdır. Yapay zekâ ile güçlendirilmiş teknolojiler, içinde bulunduğumuz süreçler içerisinde otomasyonda, geliştirmede ve veri analizlerinde büyük bir rol oynamaktadır.

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Nasıl Çalışır? Yapay Zekanın Hayatımızdaki Önemi! Türkiye’de Yapay Zeka Ne Durumda!

AI (Yapay Zekâ) teknolojisi ile süreçlerinizi daha verimli yönetebilirsiniz. AI (Yapay Zekâ), ürün ve hizmetleri daha akıllı hale getirebilir ve müşteri hizmetlerini optimize edip daha iyi ürün seçenekleri sunma gibi kullanıcı deneyimlerini geliştirebilir. Büyük verilerde insanlardan çok daha hızlı analizler gerçekleştirebilir ve insan hatası ile gözden kaçabilecek tüm hata oranlarını minimize edebilir.

Bu teknoloji hayatımızın birçok alanında yer almasına karşın, sektörel olarak baktığınızda Sağlık, Perakende, İmalat, Bankacılık gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, imalat sektöründe fabrikalara yönelik yükü ve talebi tahmin etme, lojistik ve malzeme siparişlerinin planlanması vb. konularda daha iyi kararlar alınmasına ve bunların mümkün olduğunca verimli bir şekilde işletilmelerine olanak sağlar.

Bankacılıkta kredi puanlarının doğru bir şekilde değerlendirilmesi, manuel veri girişleri ve veri yönetimi gerektiren görevlerin otomatikleştirilmesi gibi süreçlerde kullanılabilmekte veya hepimizin kullandığı bir film/dizi izleme platformunda beğendiğimiz dizi/film sayılarına göre öneri yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, gelecekte oluşturacağımız süreçlerimiz içerisinde bu teknolojinin önemi büyüktür.

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Nasıl Çalışır? Yapay Zekanın Hayatımızdaki Önemi! Türkiye’de Yapay Zeka Ne Durumda!

Yapay zekâ sistemleri, herhangi bir süreç içerisinde kurguladığımız tanımlardan sonra işlenmeye başladığında, her bir adımdan sonra başarı oranı daha da yükselecek ve daha da akıllı hale gelecektir. Çünkü her bir etkileşim, sistemin çözümleri test etmesine, ölçmesine ve başarmak üzere ayarlandığı görevde uzmanlık geliştirmesine olanak tanıyacaktır.

Doğru bir şekilde kurgulanan yapı içerisinde elimizdeki büyük verilerin kullanılması, öğrenme verilerinin oluşturulması ve tanımlanması, kurumların çok daha kısa sürelerde optimal karar verme ve alma süreçlerinin hem hızını hem de doğruluğunu artıracak ve temel iş süreçlerinin de iyileştirilmesine olanak tanıyacaktır.

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Nasıl Çalışır? Yapay Zekanın Hayatımızdaki Önemi! Türkiye’de Yapay Zeka Ne Durumda!

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZDA DA  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR ÇOK MAKALE MEVCUT ! GÖZ ATMANIZI TAVSİYE EDERİZ !

Ayrıca EKONOMİ sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!