Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApp) Nedir? Nasıl Çalışır?

Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApp) Nedir? Nasıl Çalışır?
Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApp) Nedir? Nasıl Çalışır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkezi Olmayan Uygulamalar DApp Nedir? Nasıl Çalışır? DApp özellikleri, DApp kategorileri, DApp avantajları, DApp geleceği .. Kripto dünyasında bir acemi misiniz? Kısaltmaların ve benzersiz terminolojilerin farkında mısınız? kripto parateklifler? Değilse, bu kısaltmaların farkında olmak çok önemlidir. Hızla büyüyen teknoloji dünyasında, her yeni gün yeni buluşlar ortaya çıkıyor. Uygulama olarak kısaltılan Uygulamalar biçiminde teknolojinin evrimi ile, ekosistemde her şimdi ve sonra çok daha fazla modernizasyon gerçekleşir.

Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApp) Nedir? Nasıl Çalışır?

 

Merkezi Olmayan Uygulamalar DApp Nedir? Nasıl Çalışır? Ekosistemdeki böyle bir evrim, Merkezi Olmayan Platformun ve yaygın olarak DApp’ler olarak bilinen Merkezi Olmayan Uygulamaların doğuşudur. Bu kompozisyonda, DApp’lerle ilgili tüm kavramlara ayrıntılı bir genel bakış sunalım. Merkezi Olmayan Uygulamalar hakkındaki bu ayrıntılı kılavuzun derinliklerine inelim…

DApp’ler Nedir?

Merkezi Olmayan Uygulamalar veya DApp’ler, temel olarak bir blok zinciri veya bir P2P bilgisayar ağı üzerinde çalışan dijital uygulamalar veya programlardır. Başka bir deyişle, blockchain teknolojisinden yararlanan açık kaynaklı yazılım, Merkezi Olmayan Uygulama (DApps) olarak bilinir.

Dağıtılmış bir bilgi işlem sistemi üzerinde çalışan bir protokoldür. Merkezileştirilmiş platformdan farklı olarak, merkezi olmayan platformda yapılan işlemlerin hiçbirinde üçüncü bir taraf yer almaz.

Bu nedenle, kendi verilerinizin kontrolünü ele geçirerek ve internet üzerinden uygulamalara anonim erişim sağlayarak veri sahipliği ve anonimlik ile ilgili sorunları çözer. Merkezi olmayan bir platform, herhangi bir aracının olmaması nedeniyle eşler arası (P2P) ağ olarak da bilinir.

DApp Özellikleri

Artık DApp’in ne olduğunu bildiğinize göre, bir DApp’i değerlendirebileceğiniz kriterlere geçelim:

Açık Kaynak: Temel olarak, DApp’ler özerklik tarafından yönetilir ve tüm değişikliklere fikir birliği veya kullanıcıların çoğunluğu karar verir. Ayrıca, uygulamanın kaynak kodu herkes tarafından kullanılabilir.

Merkezi olmayan: Merkezileştirmenin tehlikelerinden kaçınmak için, uygulamanın çalışmasının tüm kayıtlarının halka açık ve merkezi olmayan bir blok zincirinde saklanması gerekir.

Teşvikler: Blok zinciri doğrulayıcılarının, onları kriptografik belirteçlerle memnun ederek teşvik edilmesi gerekir.

Algoritma: Merkezi olmayan uygulama topluluğu, temelde değer kanıtını göstermek için bir kriptografik algoritmayı kabul etmelidir.

DApp Kategorileri

Blok zinciri modellerine dayanarak, DApp’ler üç kategoriye ayrılır:

İlk kategori parayı yönetir. Bu kategori, kullanıcıların kripto para alışverişi başka bir kullanıcıyla bir sözleşme yapmak için.

İkinci kategori de blockchain dışından gelen verilerin çeşit ile birlikte para gerektirir. Bunu uygulamak için ya kurulumun merkezi bir kısmı gereklidir ya da dış dünyaya bağlanmak için blok zinciri tabanlı bir “Oracle” gereklidir.

Son kategori “öteki” kategorisidir. Bu kategori, oylama ve hükümet sistemlerini içerir. Blockchain konseptinin tanıtımı, seçimleri bugünden çok daha güvenli hale getiren seçmen sahtekarlığı, bilgisayar korsanlığı ve diğer müdahaleleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Bir DApp Nasıl Oluşturulur?

Merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak, bir dizi sıralı adım ve zaman çerçevesi gerektirdiğinden, merkezi uygulamalar oluşturmak kadar kolay değildir. İstediğiniz Merkezi Olmayan Uygulamayı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Aşama 1:

İlk adım, DApp’in konseptini, özelliklerini ve tekniklerini içeren bir tanıtım belgesi yayınlamaktır. Bu süreç aynı zamanda topluluktan gelen geri bildirimlere de açıktır. Bir yol haritası eklemek, satış bakış açısına her zaman ek bir avantajdır.

DApp’inizin başarılı olduğunu görmek istiyorsanız, pazara açık bir yol haritasına sahip olmak çok önemlidir. Topluluk arasında güven ve güvenilirlik oluşturmak için projenizdeki en iyi geliştiricilerin ve fikir oluşturucuların yeteneklerini ve geçmişini vurgulamak daha iyidir.

Adım 2:

kavramı İlk madeni para teklifleri (ICO’lar), tüm DApp’ler için ilk adımdır. Başlangıçta kripto paralarınızı satacaksınız, bu DApp’inizi besler. Ayrıca, projeniz için kitle fonlaması toplayabileceğiniz bir yoldur.

Öncelikle DApp’inizin ICO’sunun nasıl olacağını açıklamanız gerekir. DApp’inizin önceden mayınlı jetonlara mı yoksa yerinde bir madencilik mekanizmasına mı sahip olacağını toplulukla da paylaşmalısınız. Ayrıca, belirteçlerin tahsisi konusunda açık olmak çok önemlidir.

Aşama 3:

Fonları temin ettikten ve konsepte ince ayar yaptıktan sonra, şimdi geliştirme sürecini başlatmanız gerekiyor. Sürece başladıktan sonra, geliştirme sürecinin haftalık veya aylık raporlarını paylaşmanız önemlidir. Temel olarak bu, topluluk üyeleri için kapsayıcı bir ortam oluşturmanıza yardımcı olur.

Adım 4 :

Topluluğunuzun buna tamamen dahil olmasını istiyorsanız, ürünü ayrıntılı sürüm notları ve bakım planları ile başlatmanız gerekir. Ayrıca, yol haritanıza, vizyonunuza ve topluluğunuza göre düzenli olarak güncellemeniz gerekir.

Bir DApp Nasıl Çalışır?

Merkezi olmayan uygulama, daha önce tartışılan DApp’lerin özelliklerini uygulayarak çalışır. Temel olarak, bir DApp, merkezi olmayan blok zincirlerinde uygulanan açık kaynaklı bir yazılımdır. Ayrıca, bir protokol/algoritma kullanılarak oluşturulan belirteçlerle beslenirler.

Merkezi olmadığı için herkes kodu görebilir ve katkıda bulunabilir. Bu, kalite ve miktar açısından ürün geliştirme için ölçeklenebilirlik sürecini hızlandırır. Bir sonraki adım, uygulamayı blockchain aracılığıyla merkezden uzaklaştırmaktır. Sonunda, bu tür defterlere kayıt/işlem eklemek için jetonlar kullanılır. Bu jetonlar daha sonra farklı algoritmalar/protokoller kullanılarak çıkarılır veya önceden çıkarılır.

Şu anda, hisse kanıtı (PoS) ve iş kanıtı (PoW), kullanılan popüler protokollerdir. Bu protokoller, söz konusu DApp’in tüm kullanıcıları arasında bir fikir birliğine veya anlaşmaya varmak için kullanışlıdır.

Bir DApp, Bir Uygulamadan Ne Kadar Farklıdır?

Daha önce de belirtildiği gibi, DApp’ler geleneksel Uygulamaya çok benzer ancak temel fark, DApp’lerin merkezi olmayan bir blok zinciri üzerinde çalışmasıdır. Bu nedenle, merkezi olmayan platformun, geleneksel Uygulamaların üzerine kurulduğu merkezi platforma göre birçok avantajı vardır. DApp’lerin Uygulamalara göre başlıca avantajlarını listeleyelim.

 1. DApp’ler ‘Mağaza Değeri’ olarak kullanılabilir

DApp’ler, kripto para birimini depolamak ve daha sonra kullanıcılara teslim etmek için kullanılabilirken, geleneksel Uygulamalarda Mağaza Değeri olarak kullanılamaz.

 1. Blok zincirindeki tüm DApp’ler birbiriyle uyumludur

Geleneksel Uygulamalardan farklı olarak, DApp’ler birbirleriyle çok kolay bir şekilde entegre olabilir. Prosedür ayrıca herhangi bir özel izin gerekmeksizin çok basittir.

 1. Güvenlik

DApps, herhangi bir şüpheli etkinliğin yakından izlendiği ve kısıtlandığı en güvenli platformu sağlar. Bunun nedeni, DApp’lerin, geleneksel Uygulamalarda olmayan, halk tarafından yönetilen bir arka uca sahip olmasıdır.

 1. DApp’leri kaldırmak son derece zordur

DApp blok zincirine yüklendikten sonra, kullanıcının onayını gerektireceğinden kaldırılması çok zordur.

 1. Şeffaflık ve Kontrol

DApp’ler kullanıcılar tarafından yönetilirken şeffaflık korunur ve depolanan veriler üzerindeki tüm kontrolü paylaşırlar.

 1. Uygun Maliyetli

Kullanıcılar, ücretin ağın birden fazla düğümünün sahiplerine bir nezaket olduğu geleneksel Uygulamalara kıyasla çok daha az ücretle ücretlendirilir.

DApp’lerin Avantajları

 • Bir DApp saldırılara karşı daha dirençlidir. Yalnızca ağdaki her bilgisayar başarısız olursa başarısız olur, ancak bu neredeyse imkansızdır.
 • DApp’ler ayrıca değişikliğe veya sansüre karşı dayanıklıdır. Bilgi blok zincirine eklendikten sonra kalıcı olarak saklanır.

DApp’lerin daha geniş çapta benimsenmesi gerekiyorsa, içerik oluşturucular izleyicilerine sorunsuz bir deneyim ve gezinmesi kolay süreçler sunmayı düşünmelidir. Şimdiye kadar DApp’ler, teknolojinin yeni olması ve tüm bunların biraz zaman alması nedeniyle erken hype’ı karşılayamadı.

DApp’lerin Geleceği

DApp’ler muazzam avantajlarla birlikte bazı dezavantajları da paylaşırlar,

 • Geleneksel Uygulamalarda olduğu gibi tek bir nokta teması olmadığı için büyük bir aşamada ölçeklendirmek zordur.
 • Problem çözme ve hata düzeltme çok karmaşıktır
 • KYC süreci olmadan işlem süresi artar ve işlemin hızı düşer.
 • DApp’ler, üçüncü taraf bilgilerini almak için gereken üçüncü taraf uygulamalarından yoksundur

Blockchain teknolojisinin son yıllardaki büyümesini göz önüne alırsak, DApp’lerin sınırlamalarını aşma olasılığı da yüksektir. Ayrıca, blockchain alanında gelişmekte olan şirketler arasında artan rekabetle birlikte, uzayın gökyüzünü büyütmesi bekleniyor.

DApp’ler, blok zinciri sektöründe bir sonraki devrim olarak kabul edilir. Bununla birlikte, yeni buluşlar muhtemelen DApp’in şu anda taşıdığı sınırlamaları geçersiz kılabilir. Bazı raporlara göre, DApp pazarının çok yüksek bir hızla büyümesi ve 2025’in sonunda daha fazla milyon yapması bekleniyor.

Sonuç Düşüncesi

DApp’ler, geleneksel Uygulamalara benzer şekilde çalışır ancak merkezi olmayan bir blok zinciri platformunda çalışır. DApp’lerin birçok avantajı vardır, ancak yakın gelecekte geçersiz kılınabilecek bazı sınırlamalar da taşırlar. Bununla birlikte, DApp’lere blok zinciri alanında gelişen teknoloji olarak bakılabilir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !

 

 

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR MAKALE BULABİLİRSİNİZ

Ayrıca Dijital Paralar sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

 

 

[highlight] Merkezi Olmayan Uygulamalar DApp Nedir? Nasıl Çalışır? DApp özellikleri, DApp kategorileri, DApp avantajları, DApp geleceği ..  Merkezi Olmayan Uygulamalar DApp Nedir? Nasıl Çalışır? DApp özellikleri, DApp kategorileri, DApp avantajları, DApp geleceği .. Merkezi Olmayan Uygulamalar DApp Nedir? Nasıl Çalışır? DApp özellikleri, DApp kategorileri, DApp avantajları, DApp geleceği .. Merkezi Olmayan Uygulamalar DApp Nedir? Nasıl Çalışır? DApp özellikleri, DApp kategorileri, DApp avantajları, DApp geleceği .. Merkezi Olmayan Uygulamalar DApp Nedir? Nasıl Çalışır? DApp özellikleri, DApp kategorileri, DApp avantajları, DApp geleceği .. Merkezi Olmayan Uygulamalar DApp Nedir? Nasıl Çalışır? DApp özellikleri, DApp kategorileri, DApp avantajları, DApp geleceği .. [/highlight]

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!