WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0!

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?
WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir? WEB 3.0 hakkında merak ettikleriniz makale de..

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0!

Web 3.0 veya Web3, World Wide Web’in üçüncü neslidir . Şu anda devam etmekte olan bir çalışma, kullanıcıları için daha fazla fayda sağlayan, merkezi olmayan ve açık bir Web vizyonudur. Web, internetin temel bilgi alma sistemi olan World Wide Web’i (WWW) ifade eder.

Herhangi bir yeni teknolojiye ‘gelişmekte olan teknoloji’ denir. Bununla birlikte, mevcut teknolojinin devam eden ilerlemesine de atıfta bulunabilir. Web3.0 böyle bir teknolojidir.

İnternet olarak da bilinen World Wide Web, önemli ölçüde gelişmiştir. Web3’ün gelişiyle bir sonraki Web devriminin eşiğindeyiz. Web1’in salt okunur bir web’den ve bir okuma-yazma web’i olan Web2’den farklı olarak, Web3 bir okuma-yazma ağı, başka bir deyişle merkezi olmayan bir İnternet olduğunu iddia eder.

Web3, yönetimi “merkezi olmaktan çıkarmak” için Blockchain kullanan   , Google ve Meta gibi büyük firmaların gücünü sınırlayan ve onu daha demokratik hale getiren yeni bir internet yinelemesidir. Blockchain ve Metaverse gibi gelişen teknolojilerle birlikte web3.0 konsepti çok ses getiriyor.

Web 3.0’ın ne anlama geldiğini, nasıl geliştiğini ve ortaya çıktığını ve öncekilerden nasıl farklı olduğunu tartışırken bize katılın.

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?

Web’in Evrimi

İnternetin ilk çağı – Web 1.0

Web 1.0, statik web olarak da bilinen World Wide Web’in ilk gelişim aşamasıydı. Kullanıcı yalnızca görüntülenen bilgilerin içeriğini okuyabildiğinden salt okunur bir web olarak adlandırılır.

Web1.0 dönemi 1991’den 2004’e kadar sürdü ve web siteleri yalnızca kullanıcılara, onlarla etkileşim kurmanın hiçbir yolu olmaksızın bilgi sundu. Kullanıcılara sadece okumak istedikleri materyali arama izni verildi.

Web 1.0’da web sayfalarını gözden geçirecek algoritmalar olmadığı için tüketiciler yararlı bilgiler bulmakta zorluk çekiyorlardı. Basitçe tarif edildiğinde, içeriğin küçük bir grup insan tarafından oluşturulduğu ve bilgilerin esas olarak dizinlerden alındığı küçük bir yolu olan tek yönlü bir otoyol gibiydi.

O zamanlar İnternet, AltaVista ve Netscape tarafından domine edildi. Giriş yapma veya reklamlarla, gönderilerle etkileşim kurma veya analizleri görüntüleme kavramı mümkün değildi. İnternet, şimdikinin aksine, reklamlar için karlı değildi.

Daha çok büyük bir Wikipedia sayfası gibiydi – hepsi birbirine bağlıydı. Flash ve javascript, mevcut özelliğe iyileştirmeler getirdi. O zamanlar internet kullanıcıları, interneti “tüketmek” için çevrimiçi olacakları için tüketici olarak adlandırılıyordu.

Web1.0 terimi, bir yazar, web tasarımcısı ve kullanıcı deneyimi uzmanı olan Darci DiNucci’nin 1999’da Web2.0’ı icat etmesinden sonra ortaya çıktı.

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?

Geliştirmenin ikinci aşaması – WEB 2.0

Web 2.0, internetin ikinci neslidir. 2004 yılında uygulandı ve bugün (şu anda) hala kullanılıyor. Web 1.0’ın dezavantajı olan etkileşimde bulunamama burada ele alındı ​​ve Web 2.0, karışıma etkileşim ve işbirliğini ekledi.

Web 2.0, insanların interneti kullanma biçimindeki bir dönüşümü ifade eder. Etkileşimi, sosyal bağlantısı ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği, son 15 ila 20 yılda Web 1.0’ın sıkıcı web sayfalarını geride bıraktı.
İçerik iki şekilde görüntülenir: izleyiciler her şeyi arayabilir ve okuyabilir ve Facebook, Google ve YouTube gibi platformlar kullanıcı verilerini toplayabilir. Ancak, verilerin nasıl kullanıldığı belirsizdir.

Katılım, Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında görülebilir ve kullanıcıların gönderileri beğenmesine, yorumlamasına ve beslemesine olanak tanır. Ayrıca web siteleri, ziyaretçilerin veri gönderebilecekleri ve sonuç alabilecekleri sayfalara giriş yapmalarına izin vererek, kullanıcı ile web sayfası arasında daha fazla etkileşime neden olur.

Veriler artık çok sayıda platform ve uygulama arasında iletilebilir ve paylaşılabilir, bu da hem sosyal ağların hem de kullanıcı tarafından oluşturulan içerik üretiminin gelişmesinin önünü açar.

Web1.0 ve Web2.0 merkezileştirilmiştir; bu nedenle veri paketleri merkezi sunuculara gönderilir. Bu Merkezileştirilmiş varlıklar, verilerin kontrolünden ve işletilmesinden sorumludur. Bu nedenle, endişe edilmesi gereken şey özel bilgilere erişimdir.

Merkezi internet şirketleri, verilerin sızdırılma riskleri ve başka birinin verilerimizi incelemesi gibi sorunlarla hâlâ Web2.0 çağındayız.

Web2.0’ın tüm bu dezavantajlarına, İnternet’in yeni nesli Web3.0 olarak adlandırılan ve son zamanlarda dijital dünyanın hype haline gelen bir çözümü var.

Bakalım bu yeni ağın vizyonu neymiş!

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?

WEB 3.0 nedir?

Web3.0, İnternet’in yeni neslidir. World Wide Web’deki geliştirmenin bir sonraki aşamasıdır ve anlamsal web veya okuma-yazma-yürütme web olarak da adlandırılır. Ana kavramlar ademi merkeziyetçilik, açıklık ve artan kullanıcı faydasını içerir. İnanılmaz, değil mi?

Web3.0, Blockchain, kripto para birimi ve  NFT kavramlarını birleştirir . Blockchain teknolojisine dayalı olarak, cüzdan adresi kullanıcıları tanımlar. Ayrıca ağ, bu yeni web’e göre kriptografi ve tamamen farklı bir veri yapısı kullanarak gizlilik sağlar.

Bu web merkezi değildir ve akıllı sözleşmelerle düzenlenir. Web2.0’dan farklı olarak, kullanıcılar artık içeriklerinin sahibi olacak ve verilerinin kontrolüne sahip olacaklar.

Web3.0, tamamen AI (Yapay Zeka) odaklı hizmetler, merkezi olmayan veri yapısı ve Edge bilgi işlem altyapısı ile ilgilidir.

Daha iyi anlamak için nasıl çalıştığını inceleyelim.

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?

Web3 Nasıl Çalışır? 

Bir Web3 internet ‘izinsizdir’, yani herkesin erişim kimlik bilgileri oluşturmasına veya bir sağlayıcıdan izin almasına gerek kalmadan onu kullanabileceği anlamına gelir. Ayrıca interneti oluşturan veriler şimdi olduğu gibi sunucularda değil ağda depolanacaktı.

Veri manipülasyonunu ve kontrolünü daha zor hale getirecek Blockchain merkezli bir internettir. Hiçbir kapı bekçisi onu kontrol edemez veya kimsenin internete erişmesini engelleyemez.

Ademi merkeziyetçilik, Web 3.0’ın temel ilkesidir. Web 2.0’da bilgisayarlar, sabit bir yerde, genellikle tek bir sunucuda depolanan benzersiz web adresleri biçiminde HTTP kullanarak bilgi arar. Bu verilerdeki herhangi bir değişiklik veya hareket, tüm ağın doğrulayabileceği bir kayıt oluşturarak Blockchain’e kaydedilecektir. Bu, teoride, kötü niyetli kişilerin verileri kullanmasını engellerken aynı zamanda nereye gittiğini de takip eder.

Web 3.0, içeriğine bağlı olarak bilgilerin alınmasına izin verdiği için, aynı anda birkaç yerde tutulabilir ve bu da onu merkezi olmayan hale getirir. Bu, Meta ve Google gibi internet güç merkezleri tarafından sağlanan geniş veritabanlarının yapısını bozacak ve insanlara daha fazla güç verecektir. Kuruluşlar, Web 3.0 modeliyle riski en aza indirmek ve veri verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için güvenlik modellerini yeniden düşünebilir ve yeniden tasarlayabilir. Altyapı, kimlik ve davranış, gelecekteki güvenliği garanti altına almak için kurumsal güvenliğin bir parçası olarak ele alınmalıdır. Web 3.0, insanları korumayı ve verileri güvenceye almayı sunar. Web 3.0’ın konusu budur.

Onaylanmadan önce, kripto para biriminin nasıl çalıştığına benzer şekilde, her şeyin ağ tarafından doğrulanması gerekir. İnsanlar, çevrimiçi uygulamalar aracılığıyla bir aracıya ihtiyaç duymadan makul bir şekilde bilgi alışverişinde bulunabilir veya ödeme yapabilir.

Web 3.0 ile kullanıcılar, cep telefonları, masaüstü bilgisayarlar, cihazlar, otomobiller ve sensörler gibi giderek daha karmaşık hale gelen çeşitli bilgisayar kaynakları tarafından oluşturulan verileri merkezi olmayan veri ağları üzerinden satabilir ve insanların mülkiyet kontrolünü elinde tutmasını sağlar.

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?

Web 3.0, Web 2.0 ve Web 1.0 Arasındaki Karşılaştırma

İnternetin üç versiyonu Web 1.0, Web 2.0 ve Web 3.0’dır. Bu üç neslin internetle nasıl etkileşimde bulunduğu konusunda gözle görülür farklılıklar var. Web 1.0, web 2.0 ve web 3.0 arasındaki temel farklar aşağıdaki gibidir.

Web1.0Web 2.0 Web3.0
Salt okunur WebWeb okuma-yazmaWeb’i Oku-Yaz-Yürüt
Amaç Bilgi paylaşmaktı.Etkileşimi hedeflediAmaç daldırma
Afiş reklamEtkileşimli ReklamcılıkDavranışsal Reklamcılık
İçeriğin sahibiydiBurada içerik paylaşıldı.İçerik hem paylaşılıyor hem de sahipleniliyor
Daha çok basit ve pasif bir ağdı.Sosyal ağ olarak adlandırılabilir.Semantik bir ağdır
Statik web siteleri vardıWeb uygulamalarının tanıtılması.Web tabanlı akıllı işlevler ve uygulamalar
Web ve Dosya Sunucuları, HTML ve Portalların tümü Web 1.0’a bağlı teknolojilerdir.Ajax, JavaScript, CSS ve HTML5’in tümü web 2.0 ile ilişkili teknolojilerdir.Blok zinciri, yapay zeka ve merkezi olmayan protokoller, Web 3.0 teknolojilerinin örnekleridir.

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?

Web3’ün temel özellikleri nelerdir?

Web 3.0’ı tanımlamamıza yardımcı olabilecek özellikler şunlardır:

  • Ademi merkeziyetçilik: Özellikle veriler için merkezi bir ana bilgisayarın yokluğunu ifade eder. Kullanıcılar aynı anda çok sayıda kaynaktan gelen verilerle özgürce etkileşime girebilir ve işbirliği yapabilir. Kullanıcılar, ademi merkeziyetçiliğe katkıda bulunan verilerinin sahipliğini elinde tutar.
  • Yapay Zeka: Yapay Zeka (AI), bilgisayarların verileri insanların yaptığı gibi yorumlama sürecidir. Sonuç olarak, makineler de insanların yaptığı gibi hareket edebilir ve karar verebilir.
  • Ubiquity: Birden fazla uygulama aynı içeriğe erişebilir ve her cihaz internete bağlı olduğu için hizmetler her yerde kullanılabilir.
  • Semantik Web: Semantik Web, Web’in evrimindeki bir sonraki adımdır. Semantik Web, kullanıcıların anahtar kelimeler veya sayılar yerine kelimelerin anlamlarını anlama yeteneğine dayalı olarak arama ve analiz yoluyla içerik oluşturmasına, paylaşmasına ve bağlamasına izin vererek çevrimiçi teknolojileri geliştirir.
  • Aracısız ve İzinsiz: Herhangi bir kişinin bir kuruluştan izin almaya gerek duymadan dahil olabileceği durumları ifade eder. Web 3.0’da artık bir “aracı” veya bilgiye erişmek için bireyler arasında bir kanal görevi gören birinden geçmeniz gerekmiyor.

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?

Web 3’ün temel özellikleri nelerdir?

Başlıcaları aşağıda belirtilmiştir :

  • Anonim tek oturum açma: Her site için farklı oturum açma işlemleri yerine, anonim tek oturum açma, kullanıcıların tüm web siteleri ve hesaplarda aynı kullanıcı adını ve kimlik doğrulama yöntemini kullanmasına olanak tanır. Bu girişi kullandıysanız, hassas kişisel bilgilerin kontrolünden vazgeçmek zorunda kalmazsınız.
  • Bireysel sahiplik ve tokenleştirme: Katılımı teşvik etmek ve sahipliği dağıtmak için Web3’e katkıda bulunan faaliyetler bir jetonla (NFT veya değiştirilebilir, örneğin kripto para birimi) ödüllendirilir.
  • Kendi kendini yöneten: Karar verme gücünün dağıtımı, mülkiyetin dağıtımı ile el ele gider. Merkezi bir otoritenin olmaması nedeniyle, blok zincirler bir etkinliğin kimliğini doğrulamak için fikir birliğine dayanır. Bununla birlikte, bir kullanıcının bir siteye veya Dapp’a yaptığı yatırımın kalitesine veya hacmine bağlı olarak karar vermeyi demokratikleştirmek için merkezi olmayan özerk kuruluşlarda kullanılanlar gibi belirli prosedürler oluşturulabilir.

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?

İnternetin Geleceği: Web3

Web3 olarak bilinen bir fikir, çevrimiçi deneyimlerimizi nasıl etkileyeceği konusunda hararetli bir tartışmanın merkezinde yer alıyor.

Kelime on yıldan fazla bir süredir var. Yine de, onu dünyayı iyileştirmek için bir yöntem olarak görenleri ve onu merkezi olmayan bir internetten para kazanma şansı olarak görenleri ayıran belirsiz ve bölücü bir kavram olmaya devam ediyor. Eh, ikisi için de işe yarıyor!

Önümüzdeki yıllarda, Web3’ü kucaklayan eğlenceler ve platformlar gelişecek. Pek çok kişi Web3’ün teşviklerde, sahiplik düzenlemelerinde ve para kazanma kanallarında radikal değişiklikler sağlayarak performans sergileyenlerin gelişmesi için daha eşitlikçi ve sağlam bir ekosistem sağlayacağına inanıyor.

Anahtar, hayranları bir içerik oluşturucunun gelecekteki başarısına yatırmaya istekli olduklarında erkenden ödüllendirmek ve ortaya çıktıkça başarıyı paylaşmalarına izin vermek olacaktır.

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?

Çözüm

Web3, her kullanıcının verilerinin kontrolünü ele geçirmesine izin vererek ve bir kez uygulandıktan sonra uygulanacak çeşitli yeniliklerle genel deneyimi geliştirerek gerçekleştirilecektir.

Web 3.0 geldiğinde, internet günlük hayatımızda önemli ölçüde daha fazla iç içe geçecek ve akıllı cihazların davranış kalıplarımızı zaten nasıl etkilediği düşünüldüğünde hayal etmek zor.

Yeni internet, sürükleyici metaverse deneyimlerinin ayırt edici özelliği olacaktır. Facebook, Web 3.0 devriminin zemin kazandığını belirterek adını Meta olarak değiştirdi.

Metaverse, Web3’ün önde gelen bir örneğidir. Herhangi bir bireyin avatarlarının meta veri tabanında iletişim kurabileceği, fiziksel dünyaya benzer sanal bir alandır. Ayrıca, bu meta veri deposu, kullanıcıların MANA ve SAND gibi meta veri deposu belirteçlerini kullanarak mülk sahibi olmalarını sağlar; sosyal toplantılara, müzisyenler için konserlere, değerli dijital varlıkların ticaretine, sanata, egzersize vb. izin verir.

Web3.0’ın diğer örnekleri, DeFi’nin sorunsuz kullanımı ve her ikisi de merkezi olmayan platformlarda çalıştığı için kripto para birimleri olabilir ve bu yeni nesil onlara özgüdür.

WEB 3.0 Nedir? En Yeni Nesil İnternet: WEB 3.0! WEB 3.0 ne işe yarar? WEB 3.0 Coinleri! WEB 3.0 özellikleri nedir?

web 3.0web3 0 login default passwordweb3 0 crypto projectsweb3 0 crypto coins listweb 3.0 technologies stiftungweb3. 0 cryptoweb3 0 login passwordweb3 0 crypto listweb3 0 crypto coinsweb3. 0 upsckomercijalna banka web 3 0que es la web 3 0ppt on web 3.0web3 0.20.7 documentationweb-common_3_0.xsd errorweb-app_2_5.xsd vs web-app_3_0.xsdweb-app_3_0web-app_3_0.xsd vs web-app_2_4.xsdweb 1 0 2 0 3 0web-app_3_0.xsd web.xmlweb-app_3_0.xsd tomcatweb3 0web3 007 gala0-3 website

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZDA DA  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR ÇOK MAKALE MEVCUT ! GÖZ ATMANIZI TAVSİYE EDERİZ !

Ayrıca EKONOMİ sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

Ayrıca Kripto Para Analizleri ve Kripto Para Haberleri  sayfalarımız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!