LUNA Coin Neden Çöktü?

LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü? Uzmanlar LUNA Coin çöküş sebebini yorumladı. İşte detaylar..
LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü? Uzmanlar LUNA Coin çöküş sebebini yorumladı. İşte detaylar..
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü? Uzmanlar LUNA Coin çöküş sebebini yorumladı. İşte detaylar..

LUNA Coin Neden Çöktü?

LUNA Coin çöküş sebebi, ağ yavaşlığı ve tıkanıklığından kaynaklanıyor ”. Terra çöküşü, Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$’a yakın olan bitcoin’in %50’den fazla düştüğünü gören daha geniş kripto piyasası için bir gerilemenin ortasında geldi, ancak LUNA’nın ölümü Terra’nın doları ile ilgili sorunlarla birleşti. sabitlenmiş stabilcoin UST.

Algoritmik stablecoin Terra’nın kardeş kripto para birimi olan ve onu neredeyse değersiz hale getiren Luna’daki keskin çöküş, kripto para piyasasındaki çöküşü 2008’deki büyük finansal kriz kadar şiddetli olarak nitelendiren uzmanlarla birlikte kripto para piyasasında şok dalgaları gönderdi. Kripto evreninde nispeten daha güvenli yatırım bahisleri olarak kabul edilen bu stablecoin’lerin neredeyse çöküşü, düzenleyicileri ve yetkilileri bu finansal varlıkları yöneten daha katı yasalar çağrısında bulunmaya sevk etti.

Luna, ABD dolarına sabitlenmiş bir sabit para olan terraUSD (UST) ile olan bağlantısı nedeniyle çöktü.

Stablecoin’ler, geleneksel olanlarla bağlantılı kripto para birimleridir.

UST bu haftanın başlarında dolardan ayrıştı ve bu da fiyatının tabandan aşağı düşmesine neden oldu.

Luna’nın piyasa değeri 40 milyar dolardan (32.9 milyar sterlin) 200 milyon doların (164 milyon sterlin) biraz üzerine düştü.

Önde gelen kripto borsası Binance, Çarşamba günü Luna’da para çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldı.

Madeni paranın çöküşü, kripto para birimi için genel bir gerilemenin ortasında geliyor ve birçok madeni para, son 24 saat içinde değerinin dörtte birini kaybetti.

Yatırımcılar, küresel enflasyon karşısında kripto para biriminden ve daha az riskli yatırımlara doğru ilerliyor gibi görünüyor.

LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü? LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü?

ABD’nin en büyük kripto borsası olan Coinbase’in hisseleri , analistlerin beklediğinden çok daha kötü olan 430 milyon dolarlık (348 milyon sterlin) net zarar bildirdikten sonra Salı günü yüzde 15.6 düştü.

Coinbase, “2021’in sonlarında başlayan hem düşük kripto varlık fiyatları hem de oynaklık eğilimine” atıfta bulundu, ancak bu koşulların “kalıcı” olmasını beklemediğini belirtmekte gecikmedi.

Haber, piyasanın daha önce “kripto kışı” olarak adlandırılan beklenen bir soğuma dönemine mi, yoksa daha kalıcı bir soğukluğa, belki de bir “kripto buzu çağına” mı ulaştığına dair soruları gündeme getirdi.

eToro ticaret platformunda kripto piyasası analisti Simon Peters şunları söyledi: “Şu anda kripto varlık yatırımcıları için endişe, düşüşün ne zaman sona ereceğidir.

“Piyasa, Batı dünyasında yükselen enflasyonu bastırmak için tasarlanan faiz artırımlarının ardından uygun seviyelerin nerede olduğuna karar vermek için mücadele eden yatırım piyasalarının daha geniş sıkıntısına yakalandı .”

LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü? LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü?

Luna Tekrar Yükselir Mi?

Madeni paranın toparlanma potansiyeli var, ancak şu anda işler son derece belirsiz.

Terra’nın yaratıcısı Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon Salı günü tweet attı: “$UST için bir kurtarma planını duyurmaya çok yakın. Sıkı dur.”

Çarşamba günü şunları ekledi: “Son 72 saatin hepiniz için son derece zor olduğunu anlıyorum – bu krizi atlatmak için her birinizle birlikte çalışmaya kararlı olduğumu bilin ve bundan çıkış yolumuzu inşa edeceğiz.

“Terra ekosistemi, kripto endüstrisindeki en canlı ekosistemlerden biridir ve yüzlerce tutkulu ekibin içinde uygulamaları tanımlayan kategoriler oluşturmasıyla… Terra’nın forma dönüşü, görülmesi gereken bir manzara olacak.”

Analist Kelvin Maina şunları yazdı: “Luna’nın iyileşmesi için sorunu çözmeleri ve böyle bir düşüşün bir daha olmayacağını açıkça göstermeleri gerekecek. Bir analist olarak, UST tekrar dolara sabitlendikten sonra Luna fiyatlarında bir artış görmeyi bekliyorum. Ayrıca Terra projesinin gelecekte benzer sorunların olmayacağını göstermesinin ardından fiyatların toparlanmaya başlamasını bekliyorum.”

Luna’nın sadık alt dizisinin üyeleri Reddit’teki kayıplarından yakınıyor. Bir alt dizin, Reddit web sitesindeki bir yan konu veya kategoridir.

LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü? LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü?

Biri, “450.000 dolardan fazla kaybettim, bankaya ödeyemem” diye yazarken, diğerleri evlerini kaybetme potansiyelinden bahsetti.

Tartışmalı stabilcoin TerraUSD’nin kardeş tokeni artık temelde değersiz.

CoinGecko’nun verilerine göre, Luna Cuma günü 0 dolara düştü ve bir noktada 100 dolardan fazla değere sahip bir kripto para birimi için çarpıcı bir çöküşe işaret etti.

Tartışmalı stabilcoin girişimi Terra’nın ölümü, kripto pazarında bir günde milyarlarca doları silen bir erime ile sonuçlandı.

TerraUSD veya UST’nin ABD doları ile bire bir sabitlenmesi gerekiyor. Ancak UST, sabit değerini kaybetti ve CoinGecko’dan alınan verilere göre Cuma günü yaklaşık 12 sentten işlem gördü.

Bitcoin , kripto pazarında paniğe neden olan stabilcoin TerraUSD’nin devam eden sıkıntılarına rağmen Cuma günü 30.000 doların üzerine çıkarak bir toparlanma gerçekleştirdi. Yatırımcılar, dünyanın en büyük stablecoini olan Tether’in birkaç saat boyunca 1 doların altına düştükten sonra dolar sabitini geri kazandığı haberinden muhtemelen biraz rahatladı.

Coin Metrics verilerine göre, dünyanın en büyük kripto para birimi bitcoini, bu hafta başlarında 2020′nin sonlarından bu yana görülmeyen seviyelere düştükten sonra %5,3 artışla en son 30.046.85$ civarında işlem görüyordu.

Bununla birlikte, dijital para birimi hafta boyunca hala %15′ten fazla düştü.

LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü? LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü?

UST Nedir?

UST ve luna bağlantılıdır. UST, algoritmik bir stabilcoin olarak adlandırılıyor, yani 1 dolarlık sabit fiyatının temel kod tarafından yönetilmesi gerekiyor. Bu, tahviller gibi gerçek dünya varlıkları tarafından desteklenen tether ve USDC gibi diğer sabit paralardan temelde farklıdır . UST’nin gerçek dünya rezervi yoktur.

VİDEO 11:37
Ethereum kripto kralı olarak bitcoini devirebilir mi?

UST algoritması , fiyat istikrarını korumak için karmaşık bir madeni para basma ve yakma sistemi aracılığıyla çalışır. Bir UST jetonu, dolar sabitini korumak için ilgili kripto para birimi luna’nın bir kısmını yok ederek oluşturulur.

Ancak aşırı piyasa oynaklığı UST’yi teste tabi tuttu ve sabit kalmayı başaramadı.

Daha fazla komplikasyon eklemek, UST ve luna’yı destekleyen Terra blok zincirinin 24 saatten daha kısa bir sürede işlemleri iki kez durdurması gerçeğidir.

Bu arada, dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Cuma günü UST ve luna’yı geçici olarak listeden çıkardı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, firmanın “her zaman tarafsız olmayı hedeflerken”, “bu sefer bu kuralı kıracağını” söyledi.

Ancak, ET 10:30 itibariyle UST ve luna ticareti Binance’de yeniden başladı.

Terra, blok zincirindeki yeni işlemlerin doğrulanmasına devam edeceğini, ancak artık ağ üzerinden doğrudan aktarıma izin vermeyeceğini açıkladıktan sonra geldi. Kullanıcılar bunun yerine diğer kanalları kullanmaya teşvik ediliyor.

UST destanının yanı sıra, kripto piyasaları , küresel borsalarda süzülerek satışlara neden olan yüksek enflasyon ve faiz oranı artışları da dahil olmak üzere bir dizi başka rüzgardan etkilendi . Kripto para birimlerinin fiyat hareketleri borsalarla ilişkilendirilmiştir.

“Luna/UST durumu piyasa güvenini oldukça kötü etkiledi. Genel olarak çoğu kripto para birimi %50′den fazla düştü. Bunu küresel enflasyon ve büyüme korkularıyla birleştirmek, genel olarak kripto için iyiye işaret değil” dedi.

Büyük bitcoin toparlanması bile sürdürülebilir olmayabilir.

“Bu tür piyasalarda %10-30 oranında sıçrama görmek normaldir. Bunlar normalde önceki destek seviyelerini direnç olarak test eden ayı piyasası sıçramalarıdır” dedi.

LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü? LUNA Coin Neden Çöktü? Terra Luna Coin neden düştü?

Sorumluluk Reddi: Bu makale alım satım tavsiyeleri sunduğu şeklinde değerlendirilmemelidir. Kripto para piyasası, yüksek oynaklık ve ara sıra keyfi hareketlerden muzdariptir. Herhangi bir yatırımcı, bir yatırım taahhüdünde bulunmadan önce birden fazla bakış açısı araştırmalı ve tüm yerel düzenlemelere aşina olmalıdır.

Ayrıca Kripto Para Analizlerive Kripto Para Haberleri  sayfalarımız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!