Binance Soruşturma Altında: CFTC, SEC, DOJ, IRS Daha Derine İniyor!

Binance Soruşturma
Binance Soruşturma
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Binance Soruşturma Altında: CFTC, SEC, DOJ, IRS Daha Derine İniyor! Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance , şirkete, CEO’su Changpeng Zhao’ya ve diğer çalışanlara dava açan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) eleştirisi altında. CFTC’nin suçlamaları, uygun kayıt eksikliği ve kara para aklamayı önleme ve müşterinizi tanıyın kontrollerinin yetersiz olması da dahil olmak üzere bir dizi ticaret ve türev kurallarının ihlal edildiğini iddia ediyor.

Suçlamalar

CFTC, Binance’in ABD’li müşterileri talep ettiğini ve Amerikalıların kayıt dışı kripto türev ürünleri ticareti yapmak için hizmetlerini kullanmasını engellemek için tasarlanmış kuralları kasten göz ardı ettiğini iddia ediyor. Komisyon yaptığı açıklamada, “Binance, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan müşterilerin platformuna erişimini ‘engelleme’ veya ‘kısıtlama’ niyetini açıkça belirtmesine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki varlığını artırmak için hesaplı, aşamalı bir yaklaşım benimsedi” dedi.

Binance Soruşturma.

Yasal Dramın Kilit Oyuncuları

Dava sadece bir şirket olarak Binance’i hedef almıyor, aynı zamanda CEO Changpeng Zhao’yu da hedef alıyor. ve eski baş uyum görevlisi Samuel Lim. CFTC, Binance’i Amerikalı müşterilere türevler sunmak için uygun şekilde kaydedilmemesi ve borsadaki faaliyetlerin yetersiz denetlenmesi gibi birden çok ticari türev ihlaliyle suçlayarak uyumluluğu ciddiye almadığını iddia ediyor.

İçeriden Bilgi Ticareti İddiaları

Dava daha da ileri giderek, Binance’in bilerek ABD’li müşterilerin düzenleyicilerden kaçmasına yardım ettiğini ve hatta kendi müşterilerine karşı işlem yaptığını ileri sürüyor. CFTC, Zhao’nun açıklama yapmadan 300 ” ev hesabı ” aracılığıyla Binance’te tescilli ticaret faaliyetlerinde bulunmak için kendi şirketlerini kullandığını iddia ediyor . Düzenleyici kurum, 2021’in başından beri Binance’i soruşturuyor ve soruşturma Eylül 2021’e kadar içeriden bilgi ticareti iddialarını da içerecek şekilde genişliyor.

Binance Soruşturma.

Potansiyel sonuçlar

CFTC’nin cezaları devam ederse, hukuk uzmanları bu davanın Binance’in ABD’deki ve potansiyel olarak dünya çapındaki işleri üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini tahmin ediyor. Düzenleyici, yalnızca sanıklara para cezası vermeyi değil, aynı zamanda ticaret yapmalarını tamamen yasaklamayı da istiyor.

Zhao’nun Yanıtı

Dava karşısında Zhao, 74 sayfalık şikayet hakkındaki düşüncelerini paylaşmak için Twitter’a gitti ve CFTC’nin eyleminin yalnızca kripto topluluğu arasında ” FUD ” (korku, belirsizlik ve şüphe) yayma girişimi olduğunu öne sürdü.

Hukuki dram gelişirken Binance, Zhao ve diğer ilgili çalışanlar konumlarını savunmak ve kripto para birimi dünyasındaki konumlarını korumak için çetin bir savaşla karşı karşıya kalır.

Uzun Süren Adalet Bakanlığı ve IRS Davaları

Adalet Bakanlığı yetkilileri, 2018’den bu yana Binance’in kara para aklama karşıtı yasalara ve yaptırımlara uygunluğunun yanı sıra olası vergi suçlarına odaklanarak Binance’i soruşturuyor. Soruşturma IRS’yi içeriyor. Aralık ayında, Adalet Bakanlığı savcılarının mübadelenin ardından agresif bir şekilde mi gidileceğini yoksa daha fazla delili gözden geçirmek için zaman mı ayrılacağını tarttığına dair haberler düştü.

2020’de Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu, yatırımcılara platformu kullanmamalarını tavsiye ederek Binance’i kara listeye aldı ve borsaya 2021’de hizmetlerini kapatma emri verdi.

Binance Soruşturma.

SEC Soruşturması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da bir süredir gözünü Binance’e dikti ve 2021’de ABD’deki iştirakinden küresel kuruluşla nasıl bir ilişki kurduğuna dair bir bilgi listesi talep etti. Geçen yıl SEC, Binance ABD ile Zhao, Sigma Chain AG ve Merit Peak Ltd ile bağlantılı iki ticaret şirketi arasındaki bağlantıyı inceledi.

Binance üzerinde düzenleyici baskı artarken, bunun şirketin kripto endüstrisindeki operasyonlarını ve itibarını nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Bu, diğer kripto borsalarına uyumluluğu ciddiye almaları için açık bir işarettir ve düzenleyiciler, gerekirse yasal işlem başlatmaktan çekinmeyecektir.

  • Bilgilendirme!!! Bu makale kesinlikle finansal veya yatırım tavsiyesi değildir! 

Binance Soruşturma.

Ayrıca Kripto Para Analizleri ve Kripto Para Haberleri  sayfalarımız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!