Solana Blockchain Nedir?

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!
Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri! Solana hakkına herşey makale de..

Solana Blockchain Nedir?

Her yerde rekabet var ve kripto dünyasında da çok var. Blok zincirler kripto para birimlerinin bel kemiğidir, bu nedenle para biriminizi geliştirmek istiyorsanız önce blok zincirinizi geliştirmelisiniz.

Ölçeklenebilirlik, Blockchain için en önemli zorluktur ve rakipler sadece onu geliştirmek için çalışmaktadır.

Bitcoin gibi blok zincirlerin işlem süresi ve hızı gibi dezavantajları vardır, bu nedenle Ethereum adlı bir rakip, daha hızlı işlem, daha fazla gizlilik ve ademi merkeziyetçilik ile bir çözüm buldu.

Ethereum’un kurucusu, aynı anda ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenliğe sahip olamayacağınızı söylemişti. Güvenlik kritik olduğundan ve ademi merkeziyetçilik blok zincirlerin temel fikirlerinden biri olduğundan, çoğu proje ilk ikisini tehlikeye atmadan büyümenin zorluğuyla karşı karşıyadır.

Solana’mız burada devreye giriyor. 2017 yılında Solana, kripto endüstrisine güçlü bir destek olarak Anatoly Yakovenko tarafından oluşturuldu. Bu sorunu çözmenin bir yolunu bulduğunu iddia eden Solana blok zinciri, daha düşük işlem ücretleri ile daha hızlı işlemler sunmayı vaat ediyor.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Solana Coin (SOL) Nedir?

Solana, ölçeklenebilir uygulamaları korurken yüksek işlem hızlarına ulaşmayı vaat eden merkezi olmayan bir kripto bilgi işlem platformudur. Solana, dünyanın her yerinden herkesin kripto uygulamaları geliştirmesini ve bugün ölçeklendirmesini sağlayan açık kaynaklı, yüksek performanslı, izinsiz bir projedir.

Solana blok zincirinde çalışan yerel kripto para birimine, işlem ücretleri ve stake için kullanılan SOL adı verilir. Ayrıca, sahiplerine gelecekteki yükseltmeler için oy kullanma hakkı verir.

Katman 1 blok zinciri olarak Solana iyi ölçeklenir. Bu, işlem sürecini hızlandırmak veya darboğazları önlemek için zincir dışı çözümlere ihtiyaç duymadığı anlamına gelir.

Solana tarafından geliştirilen üçüncü nesil blok zinciri mimarisi, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulama (DApp) geliştirmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Solana, yalnızca ultra hızlı ve düşük maliyetli olmakla kalmaz, aynı zamanda sansürü de önler. Bu, uygulamaların özgürce çalışması için ağın açık kalacağı ve işlemlerin asla durdurulmayacağı anlamına gelir.

Buradaki ölçeklenebilirlik, işlem ücretlerinin kullanıcıları ve geliştiricileri için 0,01 dolardan az olmasını sağlar. Solana, 400 milisaniyelik blok süreleri ile tamamen hız ile ilgilidir. Ve donanım geliştikçe ağ da iyileşir.

Solana, DeFi, oyun, NFT dünyası, Web3 ve daha fazlasını kapsayan düzinelerce projeyle dünyanın en hızlı blok zinciri ve kripto para ekosistemidir.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Solana’nın Blockchain’i  

Solana, hem Proof-of-History(PoH) hem de Proof-of-Stake(PoS) tarafından modellenmiştir. PoS, doğrulayıcıların sahip oldukları jeton veya jeton sayısını kullanarak işlemleri doğrulamasını sağlarken PoH, bu işlemlerin zaman damgalı olmasını ve kısa sürede onaylanmasını sağlar.

Burada Proof-of-Stake, kripto para birimlerinin Sahipleri’nin coinlerini Proof-of-Stake aracılığıyla bir doğrulayıcıya garanti eder veya “bahs eder”. Doğrulayıcılar, Proof-of-work’teki gibi karmaşık bulmacaları çözmek için diğer bilgisayarlarla rekabet etmek yerine, hisselerinin ne kadar olduğuna, ne kadar süreyle bahis yaptıklarına ve çeşitli diğer kriterlere göre bir sonraki işlem bloğunu eklemek için seçilir.

Amaç, ağ katılımcıları arasındaki taahhüt miktarını belirlemek ve bunun için onları ödüllendirmektir. Dolaşımdaki arzla ilgili pay büyüdükçe ağ daha merkezi olmayan ve güvenli hale gelir.

Öte yandan, Tarih Kanıtı, işlemlerin uygun sırada olduğunu ve doğru kişi tarafından keşfedildiğini gösteren bir tekniktir.

Bir doğrulayıcı, işlemleri alır ve Solana’nın blok zincirinde slotlara veya zaman aralıklarına bölünmüş bir blok oluşturur. Zamandan tasarruf etmek için, bu yöntemdeki her bir yuva için liderler önceden seçilir.

Proof-of-stake yöntemi, sahip olunan SOL miktarına bağlı olarak bir slotun “lideri” olarak bir düğümü (veya doğrulayıcıyı) seçer. Her doğrulayıcı, genellikle geçmişin kanıtı dizisi olarak bilinen zamanın geçişini ve atandıkları yuva için bir sonraki işlem bloğunu izlemekten sorumludur.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Ana Özellikler

Geçmiş Kanıtı (PoH): PoH konsensüs süreci, ağın artan verimliliğine ve üretim hızına katkıda bulunur. Sonuç olarak, olayların veya işlemlerin geçmiş kayıtlarına sahip olmak, sistemin işlemleri izlemesini ve olayların sırasını takip etmesini kolaylaştırır.

Kule Bizans Hata Toleransı (BFT) algoritması: BFT sistemi, Solana ekosistemi için bir güvenlik ağı görevi görerek tek bir düğüm hatasının tüm sistemin çalışmasını bozmamasını sağlar. Bu yaklaşım, düğümlerin birden fazla arızaya rağmen çalışmaya devam etmesine izin verir.

Türbin: Türbin protokolü, blok zinciri düğümlerine veri iletimini artırır. Türbin bunu, verileri daha küçük paketlere bölerek gerçekleştirir. Bu, Solana’nın bant genişliği zorluklarının üstesinden gelmesini sağlarken aynı zamanda işlemleri daha hızlı sonuçlandırmak için toplam kapasitesini artırır.

Gulfstream: Gulf Stream protokolü, işlemlerin önbelleğe alınmasını ve ağın kenarına iletilmesinde hayati öneme sahiptir. Bu, doğrulayıcıların işlemleri önceden yürütmesine olanak tanır, bu da daha hızlı lider değişimine ve doğrulanmayan işlem havuzları nedeniyle doğrulayıcılar üzerinde daha az bellek yüküne neden olur.

Sealevel: Solana, aynı anda çok sayıda akıllı sözleşmenin yürütülmesini mümkün kılar. Bunun bir sonucu olarak Solana, daha uygun maliyetli bir blok zinciri ağı haline gelir. Bu benzersiz özellik “Sealevel” olarak bilinir.

PipeLine: Pipelining, çeşitli donanım bileşenlerine bir girdi verisi akışı atama tekniğidir. Sonuç olarak, bu yaklaşım, işlem verilerinin hızlı bir şekilde kontrol edilmesini ve ağın düğümleri arasında kopyalanmasını sağlar.

Cloudbreak: Solana, şirketin ölçeklenebilirliğini genişletmesine olanak tanıyan yatay bir ölçeklendirme stratejisi kullanıyor. Cloudbreak, işlem verilerini okumanıza ve yazmanıza izin veren bir veritabanıdır. Ayrıca donanım ve yazılım arasındaki boşluğu doldurmaktan da sorumludur.

Arşivciler: Arşivciler, verileri depolamak için kullanılır. Solana’daki veriler, doğrulayıcılardan bir düğüm ağı olan Archivers’a aktarılır. Bu düğümler küçük olabilir ve doğru verileri depoladıklarını doğrulamak için periyodik olarak kontrol edilecektir.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Solana’yı Farklı Kılan Nedir ?

Solana, blok zincirinin olağanüstü hızlı işlem hızları nedeniyle kripto para birimi dünyasında iyi bilinmektedir. Solana’nın hibrit protokolü, önemli ölçüde daha hızlı işlem ve akıllı sözleşme yürütme doğrulaması sağlar. Solana, yıldırım hızında işlem süreleri nedeniyle kurumsal ilgi de kazanmıştır.

Solana, PoS ve PoH’nin yeni karışımı nedeniyle blok zinciri pazarında türünün tek örneği bir girişimdir. Bu hibrit konsensüs, hıza ve ademi merkeziyetçiliğe öncelik veriyor.

Doğrulayıcılar, standart bir blok zincirinde hisse kanıtı yoluyla seçilir. Daha sonra bir sonraki işlem bloğunu oluştururlar ve onu ağın geri kalan düğümlerine yayarlar. Ağın geri kalanı daha sonra yeni bloğu kendi defter versiyonuyla karşılaştırır. Burada düğümler yeni bloğu doğrulayıp doğrulamamaya karar verebilir.

Solana, bir işlemin çıktısını hash edip bir sonrakinin girdisi olarak kullanarak bir işlemler zinciri üretir. Solana’nın ana fikir birliği mekanizması, bu işlem geçmişinden adını almıştır: Protokolün daha iyi ölçeklenebilirliğini sağlayan ve kullanılabilirliği artıran bir ilke olan PoH.

Genel olarak, bir blok zincirinin ölçeklenebilirliği ne kadar fazla ve iyiyse, barındırabileceği saniye başına işlem sayısı ile belirlenir. Bununla birlikte, zaman farklılıkları ve daha fazla verim, merkezi olmayan blok zincirlerini yavaşlatır, bu da işlemleri ve zaman damgalarını onaylayan ek düğümlerin daha uzun sürdüğü anlamına gelir.

Kısacası, Solana’nın tasarımı, düğümler arasında mesaj sıralaması için PoS yöntemini temel alan tek bir lider düğüm seçerek bu sorunu çözüyor. Düğümler, zincire katılmadan önce blokların ve işlemlerin geçerliliğine oy vermelidir. Düğümler oylarını lidere iletir, lider daha sonra oyları toplamaktan ve blokta imzalamaktan sorumludur.

Sonuç olarak, Solana ağı, merkezi ve kesin bir zaman kaynağı olmamasına rağmen iş yükünü azaltarak ve verimi artırarak fayda sağlar.

Son olarak, dikkatleri üzerine çekmek için Solana blok zinciri, aynı anda ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik sağlamaya adamıştır.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Solana Blockchain’in Çalışması

PoH ve PoS, işlemleri verimli bir şekilde işlemek için Solana tarafından kullanılır. PoH, düğümlerle iletişim kurmak zorunda kalmadan işlemleri doğrulamak için basit bir yaklaşımdır. PoS, insanların kripto para birimlerini stake ettiği işlemleri doğrulamak için kullanılan bir yöntemdir.

PoH, belirli bir düğüme bir “lider konumu” atayan basit bir formüle dayanır ve lider konumunu tutan herhangi bir düğüm, tüm “geçmişin kanıtı” ifadesini oluşturmalıdır. Sorumluluğu aldıktan sonra, blok zinciri ağının lider düğümü, bir geçmiş beyanı kanıtı oluşturmak için diğer düğümlerle koordine olur.

Bu lider düğüm, mevcut işlemlerin yürütülmesinden sorumludur ve son düğümlerinde “doğrulayıcılar” ile işlemleri yayınlar. İşlemleri “doğrulamak” için doğrulayıcılar işlemi tekrarlar. Doğrulayıcılar ayrıca, daha sonra yaydıkları işlemlerin kopyalarını alırlar.

PoH’da, pratik Bizans hata toleransı (pBFT) protokolünün optimize edilmiş bir çeşidi olan Tower Bizans hata toleransı (BFT) algoritması kullanılır. Solana tarafından bir anlaşmaya varmak için kullanılır. Tower BFT, ağın güvenli ve çalışır durumda kalmasını sağlarken aynı zamanda işlem doğrulama için ek bir araç olarak hizmet eder.

PoH, benzersiz ve güvenilir sonuçlar üreten üçlü bir işlev (kurulum, değerlendirme ve doğrulama) olan yüksek frekanslı Doğrulanabilir Gecikme İşlevi (VDF) olarak da düşünülebilir. VDF, blok üreticilerinin ağa ilerlemek için yeterli zaman verdiğini onaylayarak ağı düzenli tutar.

Bitcoin ve ethereum’un blok zinciri ağlarıyla karşılaştırıldığında, PoH ve PoS kombinasyonu Solana için en iyi sonucu verir ve ucuz bir maliyetle işlemesine izin verir.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Solana Tokenomik

32.644.117.935 USD’lik canlı piyasa değeri ile CoinMarketCap şimdi 8. sırada yer alıyor. Dolaşımda 324.932.451 SOL madeni para var ve maksimum arz bilinmiyor. Mevcut Solana fiyatı 100.46 USD’dir.

Solana Vakfı’na göre toplam 489 milyon SOL token dolaşıma girecek. Bunların yaklaşık 260 milyonu şimdiden piyasaya çıktı.

SOL token dağılımı aşağıdadır: Tokenlerin %16,23’ü ilk tohum satışına, %12,92’si kurucu satışına, %12,79’u ekip üyelerine ve %10,46’sı Solana Vakfı’na tahsis edildi. Kalan tokenlar ya zaten kamu veya özel işlemlerde satıldı ya da piyasaya doğru yola çıktı.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Solana Üzerine İnşa Edilen Projeler

Şimdi en popüler Solana projelerinden bazılarına göz atalım

Projenin AdıTanım
radyumRaydium, Solana blok zinciri (DEX) üzerine kurulu Serum Merkezi Olmayan Borsa için bir likidite sağlayıcısı ve Otomatik Piyasa Yapıcısıdır (AMM). Raydium, Serum içinde bir AMM olarak ilk hamle avantajına sahiptir ve yeni ve mevcut projelerin ve protokollerin ekosisteme entegre edilmesinde çok önemli bir rol oynayacaktır.
AudiusAudius, üreticilere yarattıkları içerik üzerinde nihai kontrol sağlayan blok zinciri tabanlı bir müzik akışı ağıdır, bu nedenle son yıllarda çok fazla ilgi görmesi şaşırtıcı değildir. Solana’ya geçmeden önce, proje Ethereum blok zincirinde başlatıldı.
Kirpi PazarlarıKirpi, sınırlı ortaklar için pasif gelir yaratan bir tahmin piyasası platformudur. Burada kullanıcılar, seçim sonuçları, spor etkinlikleri ve müzayede satış fiyatları dahil olmak üzere çeşitli sonuçlar üzerinde riskten korunma veya ticaret yapabilirler.
GARI AğıHindistan’ın en popüler sosyal ağ uygulamalarından biri olan Chingari, GARI ağı tarafından geliştirildi. GARI, büyük bir dijital ekonomiyi kolaylaştırmak için Chingari tarafından kuruldu. Kullanıcılar, viral içerik oluşturup paylaştığı ve videolarını beğenen diğer kullanıcılara bahşiş verdiği için GARI jetonlarıyla ödüllendirilecek.
Yıldız AtlasıStar Atlas, meta veri tabanında açık bir ekonomi yaratmayı amaçlayan blok zincirine dayalı çok oyunculu bir keşif oyunudur. Oyun, oyuncuların sadece diğer oyuncularla etkileşime girerek ve oyunda başarıya ulaşarak ATLAS jetonlarını elde etmelerini sağlayacak. Ana para birimi olarak ATLAS jetonlarını ve yönetim için POLIS jetonlarını kullanan ikili ekonomisi nedeniyle, Star Atlas ‘fırsatlar dünyası’ olduğunu iddia ediyor.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Solana Staking Sistemi 

SOL jetonlarınızı stake ederek faydalar elde ederken ağın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Stake edilen token sayısı, SOL ödüllerinin miktarını belirler. Doğrulayıcılar işlemleri yönetir ve ağı çalıştırır, böylece madencilere jetonlarınızı devrederek stake yapabilirsiniz.

Pay devri, token sahiplerine uzun vadeli faydalar sağlayabilecek, paylaşılan risk, paylaşılan ödüllü bir finansal kavramdır. Belirteç sahiplerinin (yetkilendirenler) ve yetki verdikleri doğrulayıcıların mali teşvikleri, bunu başarmak için uyumludur.

Bir doğrulayıcı ne kadar fazla hisseye sahipse, deftere yeni işlemler yazmak için seçilme olasılığı o kadar yüksek olur. Doğrulayıcı ne kadar çok işlem yazarsa, o ve delegeleri o kadar fazla teşvik alır. Sistemlerini daha fazla işlem gerçekleştirecek şekilde kuran doğrulayıcılar, ağın olabildiğince hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlamanın bir sonucu olarak daha fazla teşvik alır.

Doğrulayıcılar, sistemlerinin işletilmesi ve bakımında, elde edilen ödüllerin yüzdesi olarak hesaplanan bir ücret şeklinde yetki verenlere aktarılan maliyetleri artırır. Bu, ücretin komisyon süresidir. Doğrulayıcılar, hizmetleri için en düşük komisyonu vermek için birbirleriyle rekabet edebilir, çünkü kendilerine daha fazla pay verildikçe daha büyük ödüller kazanırlar.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Solana ve NFT

Solana, NFT’leri başlatma konusunda mükemmel bir üne sahiptir. Dünyadaki en iyi NFT oluşturma deneyimini üretme amacımızı gerçekleştirmek için bir Solana girişiminden ayrıldık.

Solana, hızlı verimi ve ucuz ücretleri nedeniyle çeşitli biçimlerdeki NFT’ler için idealdir. Toplam 970 milyon piyasa değeri ile basılan 5,7 Milyon ve daha fazla NFT vardır ve ortalama basım maliyeti 1,5 $’dır.

Solana ortamında artan geliştirici etkinliği, artan kurumsal ilgi, gelişen DeFi topluluğu ve Solana’da NFT’lerin ve oyun sektörünün genişlemesi nedeniyle, Degenerate Ape NFT koleksiyonunun piyasaya sürülmesinden bu yana SOL fiyatı yükseliyor. 9 Eylül 2021’de Solana’nın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 216$’a ulaştı.

Ünlü solana NFT’lerinden bazıları Metaplex, Solanart, Solanalysis, Solsea ve daha fazlasıdır.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Solana’nın Geleceği

Fungible token (NFT) çılgınlığı çekiş kazanmaya devam ederken, Solana bundan kazanç sağlamak için ideal bir konumda. Beklenebileceği gibi Solana fiyat tahminleri umut verici görünümde sıcak.

Ayrılmış toplulukları, dağınık tasdik ve sektöre özel modüler bir modül örgüsünü birleştirir. Sonuç olarak proje, hatasız ve güvenilir bir ekosistem yaratan bir dev haline geldi ve hem kamu hem de özel sektör için derin öğrenmeye dayalı, işbirlikçi ve müşteri dostu bir arayüzle sonuçlandı. Solana blok zinciri pazarı şu anda NFT’den Web3’e, DeFi’ye ve diğerlerine kadar uzanan girişimlerle önemli ölçüde daha hızlı bir şekilde genişliyor.

Çeşitli kripto para birimi uzmanlarının Solana fiyat tahminlerinin, Solana’nın rakiplerini geçme yeteneği üzerinde hiçbir etkisi olmadı. Merkezi olmayan borsalar, NFT pazar yerleri, getiri toplayıcılar ve çevrimiçi oyunlardaki son gelişmelerle birlikte, Solana pazarı daha büyük ölçütler belirledi ve aynı şeyi yapmaya devam edecek.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

SSS

  • Solana İyi Bir Yatırım mı?

Evet, tahminlerimize göre Solana’nın fiyatı yükselecek. Yazma sırasında, Solana fiyatlandırması yaklaşık 100,53 $, ancak ortalama Solana fiyatının yüksek olacağı tahmin ediliyor. En az beş yıllık bir süre boyunca, uzun vadeli bir yükselişe hazırlanmak tercih edilir.

  • Solana bir Ethereum katili mi?

Solana’nın hızı ve ölçeklenebilir ekosistemi ona “Ethereum Killer” ünvanını kazandırdı. Ethereum ile karşılaştırıldığında, Solana için işlem başına maliyet önemli ölçüde daha ucuzdur. Diğer uygulamalardan farklı olarak, Solana’yı oluşturmak için kullanılan yazılım geliştiriciler arasında daha popülerdir ve geliştirmeyi kolaylaştırır.

  • Solana’nın ücreti neden düşük?

Daha uzun blok süresi ve daha büyük blok boyutu nedeniyle, Solana ağı, işlem başına yalnızca 0,0025 ABD doları gibi son derece ucuz bir işlem maliyetine sahiptir.

Solana Blockchain Nedir? Yeni Başlayanlar Kılavuzu! SOL Coin Nedir? SOL Coin Geleceği! SOL Coin Projeleri!

Feragatname: Bu makalede ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve CoinQuora’nın görüşlerini yansıtmayabilir. Bu yazıdaki hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. 

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR MAKALE BULABİLİRSİNİZ

Ayrıca Kripto Para Haberleri ve Kripto Para Analizleri sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!