Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey!

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi
Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi hakkında herşey makale de..

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey!

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse gerçekten Süslü bir kelimedir. Fütüristik bir internet ve bir renk patlaması sizi geceleri ve günleri geçirmeye teşvik ediyor. Bu, her yönden size gelen bir ışıklar ve sesler evrenidir.

Sadece baktığınız değil, kelimenin tam anlamıyla içinde olduğunuz internet olduğu için fantezilerinizi yaşamanızı sağlayacaktır. Metaverse kesinlikle yaşama şeklimizi değiştirecek.

Meta veri tabanındaki potansiyel fark edilir ve teşvik edilir. Geçen yıl, Facebook, sosyal ağın yeni dünyada öncü olma arzusunu gösteren Meta olarak yeniden markalaştı. Projeye ilgi hala artıyor. Ayrıca Microsoft’un tahmini 69 milyar dolarlık ActivisionBlizzard satın alması, meta veri deposu genişletmesinin bir parçası olarak tasvir edildi.

Teknolojideki hype döngüleri gelir ve gider. Metaverse, farkına varmadan sönebilir. Ancak projeye ilgi giderek artıyor. Oyunlarda, NFT’lerde ve alışverişte yaygın bir ifade haline geldi.

Tamam bu kadar açıklama yeter; hadi metaverse tanımına gidelim!

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

Metaverse nedir? 

Metaverse, internet üzerinden erişilebilen genel bir sanal dünyadır. Ofisler, evler, parklar, partiler ve kulüpler gibi alanlara sahip IRL yaşamlarımızla paralellik gösteren sanal bir dünya olarak adlandırılabilir.

Bu dijital alan, sosyal ağları artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve insanların dijital olarak bağlantı kurmasını sağlayan kripto aracılığıyla birleştirir. Kullanıcılar ayrıca bir sanal gerçeklik kulaklığı ve kontrolörleri kullanarak meta veri deposunda belirli bir amaç gözetmeksizin boş zamanlarında yolculuk yapabilirler.

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için insan profilleri avatarlar şeklinde sunulur ve bağlanır ve sanal olarak bir topluluk oluşturur. Metaverse, kullanıcıların dijital avatarlarına NFT’ler aracılığıyla erişmelerini sağlar. Bir kişinin sahipliğini kanıtlamak için her avatar tokenize edilir.

Diğer şeylerin yanı sıra, video oyunlarında giysi, silah ve kalkan satın almak için meta veri tabanında dijital nakit kullanılır. Müzik konserleri ve canlı etkinlikler gibi Metaverse etkinliklerinde biletleri uygun kitlelere dağıtmak için NFT biletleme sistemi kullanılmaktadır.

Dünyanın bu rüyası gerçek! Yolculuğa geri dönelim ve bu yaratıcı fikrin nasıl ortaya çıktığını görelim.

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

Metaverse Tarihsel Olayları: Zaman Çizelgesi

 • 2021’de Facebook, meta evrenin geleceğini şekillendirme taahhüdünü vurgulayarak adını Meta olarak değiştirdi. Akıllı gözlükler (Ray-Ban Stories) ve son derece taşınabilir sanal gerçeklik kulaklıkları (HTC’nin Vive Flow) da iki işletme tarafından tanıtıldı. Microsoft, birden fazla cihaz arasında sanal işbirliği için tasarlanmış bir platform olan Mesh’i piyasaya sürüyor.
 • 2020: Apple, iPhone’lara ve iPad’lere Lidar’ı (Işık Algılama ve Uzaklaştırma) tanıttı ve daha iyi fotoğraflar ve AR için gelişmiş derinlik algılamaya olanak sağladı ve gelecekteki karma gerçeklik kulaklıklarının yolunu açtı.
 • 2017: IKEA, bir mobilya parçası seçmenize ve evinizde veya ofisinizde nasıl görünebileceğini görmenize olanak tanıyan devrim niteliğindeki Place uygulamasıyla metaverse’e girdi.
 • 2016: Microsoft’un HoloLens kulaklıkları piyasaya sürüldü ve karma gerçekliği (AR ve VR) ilk kez kitlelerle buluşturdu. HoloLens ile önümüzde holografik bir görüntü oluşturabiliyor, ardından onu gerçek ortama yerleştirip artırılmış gerçeklik ile manipüle edebiliyoruz. Yine aynı yıl, dünyanın her yerinden insanlar, artırılmış gerçeklik oyunu Pokémon GO’yu kullanarak Pokémon’u yakalamaya çalışırken mahallelerinde koşturuyordu.
 • 2011 yılında Ernest Cline’ın Ready Player One adlı romanı yayınlandı. RPO, “gerçek” sanal gerçekliğe ilham vermeye devam etti. Oculus VR, 2014 yılında Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alındı. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, o sırada iki şirketin Oculus platformunu genişletmek için işbirliği yapacağını ve yeni oyunlara olanak sağlamak için ortaklıklar arayacağını iddia etti.
 • 2009’da Bitcoin ilk kripto para birimiydi ve “para hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi”. Kripto para birimi, Satoshi Nakamoto tarafından merkezi bir otoritenin ağı çalıştırması ve sürdürmesi gerekmeden gönderilebilecek bir tür eşler arası ödeme olarak kuruldu.
 • Roblox 2006’da piyasaya sürüldü. Oyun platformu, metaverse’in temel özellikleri arasında sürükleyici deneyimler, kalıcı avatarlar ve dijital bir ekonomi içeren “Metaverse Yolu olan bir proto-Metaverse” olarak adlandırıldı.
 • 2003 yılında Second Life piyasaya sürüldü. SL, “yüksek düzeyde sosyal ağ ve bilgi etkileşimini kolaylaştıran üç boyutlu (3B) sürükleyici bir ortamdır”. Second Life, ilk büyük ölçekli, metaverse tarzı ortam olabilir.
 • Meta veri deposu kavramı yeni değil. İlk olarak 1992’de Neal Stephenson tarafından yazılan Snow Crash romanında detaylandırılmıştır. Birkaç firma daha sonra konsepte dayalı çevrimiçi topluluklar başlattı ve bunların en ünlüsü 2003 yılında tanıtılan Second Life oldu.
 • 2002 yılında Dijital ikizler tanıtıldı. Bir ürün yaşam döngüsü yönetimi uzmanı olan Dr. Grieves, sanal ürün tasarımı, test, üretim ve destek için dijital ikiz konseptini tanıttı.
 • 1989’da Tim Berners-Lee, dünya vahşi ağını icat etti.

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

Kripto Metaverselerin Temel Özellikleri

Güçlü bir kripto ve metaverse karışımı daha cazip görünüyor, bu yüzden bazı ilgi çekici olasılıklara bir göz atalım.

Bu birleşmede ilk akla gelen finansallaşma oluyor. Kimlik, dijital mülkiyet ve ticaret, kriptonun varlıkları finanse etmede yardımcı olduğu tüm yöntemlerdir.

 • Kimlik: Kullanıcıların kimlikleri, merkezi olmayan kripto cüzdanlarının genel adreslere bağlanmasına benzer şekilde, genel bir adrese eklenecektir. Kripto cüzdanlarınız , jetonlarınızdan daha fazlasını depolamak için kullanılabilir; avatarlar, giysiler, aksesuarlar ve silahlar gibi dijital öğeleri depolamak için de kullanılabilirler. Bunları cüzdanınızda bir değer deposu olarak tutabilir veya birlikte çalışabilir diğer meta veri depolarında kullanabilirsiniz.
 • Ticaret: Stablecoin’ler, metaverse’de değer ticareti yapmak için harika bir yoldur. Kripto paranın sınırsız doğası ile nakit istikrarını birleştirerek varlık satın almak ve satmak daha kolay hale getirildi. Mevcut kripto pazarları, özellikle zincirler arası pazar yerleri, sanal arazilerin ve mülklerin satışını teşvik edecektir.
 • Dijital Mülkiyet: Herkes, NFT’ler nedeniyle dijital sahiplik kavramının değiştiğinin farkında olmalıdır. Kullanıcılar, meta veri tabanındaki varlıkları NFT olarak kullanmak için değişmez, genel olarak doğrulanabilir haklar kazanabilecek ve pazarlarda ticaret yapmalarına olanak tanıyacak.

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

Metaverse nasıl çalışır?

Teknoloji çoğu insanın fark ettiğinden daha hızlı ilerledi ve meta veri deposunda önemli bir rol oynayacak.

Meta veri tabanında çalışmak yalnızca dijital iş istasyonlarının kullanımına ihtiyaç duyacaktır ve 3B avatarlar gerçekten de konferans ekipmanı kullanmadan “yüz yüze” görüşme özgürlüğüne sahip olacaktır.

Blockchain ve dijital varlıkları kullanarak internetteki herkesin katılabileceği açık bir ekosistem olmayı hedeflemektedir .

Bir “değer interneti” oluşturmak için merkezi olmayan ve değişmez bir kayıt sağlamak için ETP olarak bilinen yerel dijital para biriminden yararlanan halka açık bir blok zinciri olarak tasarlanmıştır. Bir “hizmet olarak blok zinciri platformu” (BaaS), projenin başka bir adıdır.

Metaverse ortamında ETP, bir değişim aracı olarak kullanılabilecek bir ERC20 belirtecidir. Diğer kripto para birimlerinin kabul edildiği bir senaryoda, ödeme yapmak için ETP jetonu kullanılabilir. Ayrıca sitede krediler için teminat olarak da kullanılabilir.

Metaverse, üzerine daha karmaşık sistemlerin inşa edilebileceği Proof of Work, Identity ve Data gibi bir temel protokoller koleksiyonu geliştirerek, altyapı düzeyinde merkezi olmayan uygulamalar için daha iyi bir temel mimari oluşturmayı amaçlamaktadır.

Belirteç, kullanıcıların Metaverse hizmetlerine tam erişime sahip olmasını sağlar. Hizmetler, kişisel bilgiler, tıbbi kayıtlar, sigorta sözleşmeleri, tedarik zinciri verileri, uçuş güzergahları ve daha fazlası gibi neredeyse değerli her şeyi depolamak için kullanılabilir. Sonuç olarak, Metaverse, mevcut interneti değiştirmek yerine tamamlamak içindir.

Örneğin, meta veri deposu alanında toplantıya katıldığınızda, tüm katılımcıların profillerinin yanı sıra onlarla önceki etkileşimlerinizi ve görüşmedeki diğer herkesle ilgili bilgileri görebileceksiniz.

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

Metaverse Jetonları Nelerdir?

Meta veri deposundaki avatarlar, bir para birimi biçimi olarak meta veri deposu belirteçlerini kullanır. Kullanıcılar hem fiziksel hem de dijital emtiaların yanı sıra tokenize nakit üretebilir, satın alabilir ve satabilir.

Metaverse belirteçleri ise normal sanal dünya oyunlarından farklı olarak sanal dünyaların içinde ve dışında değere sahiptir. Metaverse belirteçleri, kripto para birimi biçiminde fiat para birimleri için takas edilebilir . Ayrıca değerli eşyalar, sanat eserleri ve hatta bir NFT ise kahve fincanları gibi bağlı gerçek dünya varlıklarının sahipliğini doğrulamak için de kullanılabilirler.

Metaverse için en popüler kripto paralar ve jetonlar aşağıda gösterilmiştir.

Crypto TokensMarket Capitalization
Decentraland (MANA)$4,246,800,634 million
Axie Infinity (AXS)$3,178,610,683 million
The Sandbox (SAND)$3,430,838,315 million
Theta Network(THETA)$3,402,795,365 million
APE Coin(APE)$3,020,032,882 million
Stacks(STX)$1,731,751,075 million
Enjin Coin(ENJ)$1,503,910,004 million
Render Token(RNDR)$593,814,804 million
WAX(WAXP)$583,011,360 million

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

Metaverse Jetonlarını Nereden ve Nasıl Satın Alabilirim? 

Metaverse paraları, Binance ve Coinbase gibi kripto para borsalarında alınıp satılabilir. Prosedür basittir ve aşağıda açıklanan sadece birkaç adımdan oluşur.

1: Kripto para borsanızda bir hesap oluşturun.

2: Bir ödeme şekline karar verin.

3: Meta veri deposu ve diğer kripto para birimi belirteçlerini satın alın ve satın.

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

Metaverse’de ne satın alabilirsiniz?

Metaverse’de alışveriş yapmak eğlenceli olabilir. Meta veri deposunda sanal gayrimenkul alıp satabilirsiniz. Meta veri deposunda , başta Ethereum olmak üzere kripto para birimi ile bir arsa satın alabilirsiniz . SAND, oyunlaştırılmış bir platform olan The Sandbox’ın parasıdır, MANA ise Decentraland ile ilgilidir. Meta veri deposunu satın almak için bu para birimlerine ihtiyacınız olacak.

Ayrıca NFT’leri tutabilen Metamask veya Binance gibi sanal cüzdanlara da ihtiyacınız olacak. Bir arazi parçasının satışı ve mülkiyeti, satın aldığınızda NFT’lerin devri ile tescil edilir. Dijital cüzdanınızın mülkü satın almak için yeterli paraya sahip olup olmadığını kontrol etmesi için transfer birkaç saniye sürecek ve ardından mülkün yasal sahibi olduğunuz konusunda bilgilendirileceksiniz.

Ayrıca bir araba galerisi satın alabilir ve diğer şeylerin yanı sıra giyim, mücevher, yiyecek, ayakkabı, SANAT, sanal evcil hayvanlar ve dijital enstrümanlar için alışveriş yapabilirsiniz.

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

Metaverse’de ne yapabilirsiniz?

 • Gayrimenkul satın alın ve para kazanın
 •  Uzak iş arkadaşlarınızla tanışın ve işbirliği yapın
 • Sosyalleşin ve yeni arkadaşlar edinin
 • Konserlere, ticari fuarlara ve öğrenme etkinliklerine katılın
 • sanal gerçeklik oyunları oyna
 • Kripto para jetonları için oyun içi varlıkları sat
 • NFT’ler aracılığıyla dijital sanat eserlerine yatırım yapın

Kulağa çılgınca geliyor ama düğünler için metaverse için sanal bir mekan kuruldu. Çiftler, geleneksel bir mekanda ağırlayamayacakları insanları bulutta düğünlerine davet edebilirler.

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

Metaverse’in Geleceği

Metaverse umut verici bir geleceğe sahip görünüyor. Artık çok uzak bir fikir değil. Gerçek dünyada yürütülen faaliyetler, nihayetinde çok sayıda bir meta veri tabanında çoğaltılabilir.

Bir bakıma, metaverse’in kaosuna henüz girmedik. Teknoloji bugün interneti kullandığımız şekilde kullanıldığında, gelecek çok da uzak değil. Softweb Solutions, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik alanlarındaki yeni gelişmeleri keşfederek her zaman en ileri düzeydedir.

Öte yandan metaverse, vaat edilen potansiyelini kanıtlamaya çalışıyor. Meta veri tabanındaki oyuncuların bir sonraki geliştirme aşamasına geçmek için üç sınırı ele alması gerekecek: yetenekli yetenekler edinme, kararlı yatırım hamleleri yapma ve yaratıcı deneyimlerin sınırlarını zorlama.

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

SSS

Metaverse’deki Kripto etkileşimi nedir?

Meta veri tabanındaki kripto para birimleri, NFT’lerden sanal gayrimenkullere ve avatar ayakkabılarına kadar her şey için ödeme yapmak için kullanılabilir. Örneğin, Decentraland’ın yerel jetonu olan MANA, platformda herhangi bir şeyi satın almak ve satmak için kullanılabilir.

Metaverse Merkezi mi yoksa merkezi olmayan mı?

İki tür Metaverse platformu vardır: Fortnite ve Roblox gibi tek bir varlığa ait olanlar ve topluluklar tarafından kurulan ve kurulanlar. Dijital dünya ne kadar merkezsizleşirse, tüketicilerin proje üzerinde o kadar fazla kontrolü olur.

Metaverse’de ne yapabilirim?

Gayrimenkul edinme ve para kazanma, Konserler, ticaret fuarları ve eğitim, Oynamak için sanal gerçeklik oyunları, İş, sosyal etkileşimler ve gelir yaratma Metaverse’deki tüm olasılıklardır.

NFT meta veri deposunu nasıl etkiler?

Blok zinciri tarafından garanti edilecek olan NFT’ler biçiminde Metaverse’den onay kanıtı alırsınız. NFT’ler, benzersiz alanlar yaratmak ve dijital topluluğu ve sosyal deneyimleri artırmak için özellikle hayati öneme sahiptir.

Şimdi Metaverse’de Nasıl Para Kazanırım?

Birçok kişi, bu metaverselerde mülke yatırım yapmanın oldukça karlı olduğunu buldu. Ve sanat galerileri, oyun oynama, işletmeleri teşvik etme ve daha pek çok şey gibi mülkten para kazanma yoluyla şu anda var olan meta verilerinden para kazanabildiler.

Metaverse Nedir? Bilmen Gereken Herşey! Metaverse coinlerin geleceği! Metaverse nasıl kullanılır? Metaverse teknolojisi

Feragatname: Bu makalede ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve CoinQuora’nın görüşlerini yansıtmayabilir. Bu yazıdaki hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. 

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR MAKALE BULABİLİRSİNİZ

Ayrıca Kripto Para Haberleri ve Kripto Para Analizleri sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!