Küresel Ekonomi 2022’de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir?

Küresel Ekonomi 2022'de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir? 2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek? İşte Detaylar..
Küresel Ekonomi 2022'de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir? 2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek? İşte Detaylar..
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel Ekonomi 2022’de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir? 2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek? İşte Detaylar..

Küresel Ekonomi 2022’de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir?

  • Kripto varlıklar enflasyondan diğer varlıklara göre daha fazla fayda sağlayacak.
  • Bununla birlikte, bazı ekonomistler enflasyonun 2022’de soğumasını bekliyorlar.
  • Yükselen oranlar genel olarak riskli varlıklar için iyi değildir ve buna kripto da dahil olabilir.
  • Düşen tahvil getirileri, önümüzdeki yıl uzun vadede kripto varlıkları daha çekici hale getirebilir.

Kripto piyasası, kayıtlara geçen en iyi yıllarından birini yaşadı ve bunun için büyük ölçüde küresel makroekonomik ortama teşekkür etti. Enflasyonun yükselmesi ve faiz oranlarının tarihsel olarak düşük olması nedeniyle, tasarruf sahibi olacak kadar şanslı olan bizler, onları tutmak için bir banka hesabından daha karlı bir yer aradık.

Aynı zamanda, kurumsal yatırımcılar da portföylerinin bölümlerini kripto varlıklara dönüştürmek için aynı temel motivasyonlarla yönlendirildi, bu da 2021 boyunca tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmemizin bir başka büyük nedeni. Ancak, 2022 için ekonomistler ve analistler küresel ekonomi istikrara kavuştukça enflasyonist korkuların azaldığını görebileceğimizi söylüyorlar.

Analistler ayrıca, gelecek yıl bir noktada artan faiz oranları görmeyi bekliyorlar; bu, bitcoin (BTC) ve diğer kripto varlıklar gibi daha spekülatif varlıklar için yatırımcı iştahını – en azından bir dereceye kadar – azaltabilecek bir faktör . Bununla birlikte, bazı analistler, oran artışlarının çok büyük olmayacağını ve kripto için daha geniş iştahın sadece biraz etkilenebileceğini tahmin ediyor.

Küresel Ekonomi 2022’de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir? 2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Enflasyon endişeleri er ya da geç azalabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Ekim ayında yıllık tüketici fiyatları enflasyonu %6,2 ile son 30 yılın en yüksek oranına ulaştı . Federal Rezerv faiz oranının fiilen %0 olduğu gerçeğiyle birlikte ele alındığında , bu, başka yerlerde de gördüğümüz gibi, Birleşik Devletler’deki insanların fiilen negatif faiz oranlarına maruz kaldıkları anlamına gelir.

Dolar (ve euro, sterlin vb.) bu nedenle satın alma güçlerini kaybediyor, bu nedenle elinde fazladan nakit olan herkes onu daha fazla değer koruyan bir şeye dönüştürmek istiyor. Bu, temel olarak Cryptonews.com ile konuşan analistlerin geçen yıl 2021 için öngördüğü şeydi ve bu yıl kripto pazarlarında gözlemlediğimiz ısının çoğunu oluşturuyor.

“Enflasyonist baskıların 2022’ye kadar devam ettiğini görüyorum. Pandemi politikalarının zincirleme etkileri, teşvik kontrolleri yoluyla mali genişleme ve muazzam genişlemeci bir para politikası iş başında; Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nden bir ekonomist olan Pete Earle, cin şişeye geri konulması o kadar kolay değil” dedi .

Earle, kripto varlıkların, yalnızca halk tarafından daha kolay erişilebildikleri için enflasyondan diğer varlıklardan daha fazla fayda sağlayacağını öne sürüyor. Bununla birlikte, bazı ekonomistler enflasyonun 2022’de soğumasını bekliyorlar.

“Ben ekonomik iyileşme nedeni fiyat baskılarına güçlü 2022 yılında artmaya devam edeceği olmasıdır sanmıyorum,” Fawad Razaqzada, bir analist söyledi ThinkMarkets .

Razaqzada için, düşen enflasyonun başlıca itici gücü, makroekonomik döngülerle ilişkili olma eğiliminde olan petrol fiyatları olacaktır.

Küresel Ekonomi 2022’de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir? 2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

“Hem OPEC+ grubundan hem de ABD de dahil olmak üzere başka yerlerdeki üreticilerden arz arttıkça petrol fiyatlarının düşeceğini düşünüyorum . İran petrol arzının potansiyel getiri ayrıca ham fiyatlara ağırlık verebilir”diye anlattı Cryptonews.com .

Razaqzada, bu arada fiyatları yükselten geçici faktörlerin ve arz sorunlarının da (dünya koronavirüs pandemisinden çıktığı için) etkisinin de azalacağını da sözlerine ekledi.

Bloomberg Intelligence analisti Mike McGlone ayrıca enflasyonun yeterince yakında sakinleşeceğinden şüpheleniyor.

Cryptonews.com’a verdiği demeçte, ” Can çekişen altın ve düşen ABD Hazine tahvil getirileri, 2021 enflasyon sıçramasının, özellikle hızla gelişen teknolojinin arkasında, baskın deflasyonist eğilimler içinde bir an olduğunu gösteren başlıca göstergeler” dedi .

Birkaç analist enflasyonun gelecek yıl ciddi şekilde kötü olacağını tahmin ederken, bazıları genel görünümü etkileyen çatışan güçler ile karışık bir tablo görmeye devam edebileceğimizi söylüyor.

“Bir yanda, artan fiyatlara ve ücret artışlarına yol açan sıkı istihdam koşullarına neden olan küresel tedarik zinciri sorunlarımız var. Öte yandan, teknolojideki gelişmelerin uzun vadeli dezenflasyonist etkisine sahibiz […] ve ayrıca yaşlanan bir nüfusun demografik etkisi de var, bu da fiyatları düşürecek, ”dedi The Crypto Trader’ın yazarı Glen Goodman .

Küresel Ekonomi 2022’de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir? 2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Goodman, işlerin karışacağını kabul etmesine rağmen, Cryptonews.com’a önümüzdeki yıllarda enflasyon konusunda “çok endişeli” olduğunu ve özellikle merkez bankalarının “bununla etkili bir şekilde başa çıkmayacağından” endişe ettiğini söyledi.

Bununla birlikte, enflasyon 2022’de ciddi şekilde kötü sonuçlanmasa bile, bazı gözlemciler Bitcoin’in bir hedge olarak statüsünün gelecek yıl sağlamlaşmaya devam edeceğini söylüyor.

“Kripto varlıkları, özellikle Bitcoin’i şu anda bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak daha az, ancak oraya gitme yolunda görüyorum. Mike McGlone, Bitcoin, dijitalleşen bir dünyada küresel dijital teminat statüsüne ulaşmak için fiyat keşif aşamasında” dedi.

Küresel Ekonomi 2022’de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir? 2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Faiz oranları = geri mi gidiyor?

Fawad Razaqzada, 2021 kripto rallisinin arkasındaki nedenin en azından bir kısmının enflasyondan korunma amaçlı olduğunu varsayarsak, bu etki kaynağının 2022’de fiyatları desteklemek için artık orada olmayacağını belirtiyor. Aynı şekilde, şunu da görebiliriz. faiz oranları, kripto varlıkları biraz daha az çekici hale getirecek şekilde artar.

“Enflasyon beklenenden daha sıcak ve daha yapışkan olursa, o zaman büyük merkez bankalarının 2022’de kemerlerini daha agresif bir şekilde sıkması gerekecek. Yükselen oranlar genel olarak riskli varlıklar için iyi değil ve buna kripto da dahil olabilir” dedi. Razakzade.

Mike McGlone ayrıca 2022’de faiz oranlarının bir dereceye kadar artmasını bekliyor, ancak kripto piyasası üzerindeki etkisi bir kez daha karışık olabilir.

“Merkez bankaları, borsa sallanana veya gerçekten %10 civarında düşene ve bir süre aşağıda kalana kadar QE [niceliksel gevşeme] ve düşük oranlardan vazgeçmeye çalışacak ve bence daralma veya sıkılaşma beklentileri ortadan kalkacak. Bu derin değil, kalıcı bir trend oldu” dedi.

Aynı zamanda McGlone, kısmen faiz artırımının neden olduğu düşen bir borsanın ABD tahvil getirilerinin negatife dönmesiyle sonuçlanabileceğinden şüpheleniyor.

“Bu, bitcoin ve ethereum için iyi , ancak aşırı spekülatif aşırılıklar, daha geniş kripto piyasası için bir rüzgar olmalı. Borsa düşerse, Bitcoin başlangıçta muhtemelen düşecektir, ancak ilk üç Kripto Silahşörünün (bitcoin, ethereum ve kripto doları) öne çıktığını görüyorum ”dedi.

Küresel Ekonomi 2022’de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir? 2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

İngiltere Merkez Bankası’nın Kasım ayının başında beklentileri karşılamadığını ve İngiltere’nin baz oranını % 0,1’de tuttuğunu belirtmekte fayda var. Bu, büyük ölçüde COVID-19 pandemisinden kaynaklanan ekonomik toparlanmayı bastırma korkusundan kaynaklandı ve diğer merkez bankalarının oranları çok ani bir şekilde artırmaya isteksiz olması nedeniyle gelecek yıl görebileceğimiz bir endişe.

“Merkez bankalarının eninde sonunda faiz oranlarını artıracağını bekliyorum, ancak muhtemelen çok az, çok geç olacak. Glen Goodman, riskli varlıklar enflasyonist, düşük faizli bir ortamdan yararlanma eğiliminde olduğundan, bu durum kripto para birimleri için olumlu olabilir” dedi.

Küresel Ekonomi 2022’de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir? 2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Diğer makroekonomik faktörler

Enflasyon ve faiz oranları, kripto pazarının büyümesi için iki büyük makroekonomik gösterge olma eğilimindedir. Bununla birlikte, istihdamda ve genel olarak ekonomide büyüme gösteren (veya olmayan) birkaç tane daha var, ayrıca izlemeye değer.

“Ekonomi iyi gittiğinde ve istihdam yüksek olduğunda, bireyler ve kurumların kripto da dahil olmak üzere finansal piyasalara ekonomik bir gerileme döneminden daha fazla yatırım yapma olasılıkları daha yüksektir. Fawad Razaqzada, bu nedenle, uzun vadeli al ve tut tipi bir yatırımcıysanız, önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu makro trendleri izlemeye değer” dedi.

Mike McGlone ayrıca yatırımcılara (ABD) borsasını izlemelerini tavsiye ederken, azalan tahvil getirilerinin önümüzdeki yıl uzun vadede kripto varlıkları daha çekici hale getirebileceğini bir kez daha belirtiyor.

“ABD Menkul Kıymetler piyasasında bir yalpalama ve borsanın düşük performans göstermeye başlama potansiyeli, nihayetinde bitcoin ve daha az bir ölçüde ethereum için oldukça yüksek olmalı […] 2022’de birincil potansiyel bir makroekonomik gelişme görüyorum. ABD Tahvil getirileri, kalıcı (neredeyse 40 yıllık) düşüş trendine devam ediyor ve bitcoin 100.000 USD’nin üzerinde duruyor.”

Küresel Ekonomi 2022’de Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyebilir? 2022 yılında Kripto Paralar Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Sorumluluk Reddi: Bu makale alım satım tavsiyeleri sunduğu şeklinde değerlendirilmemelidir. Kripto para piyasası, yüksek oynaklık ve ara sıra keyfi hareketlerden muzdariptir. Herhangi bir yatırımcı, bir yatırım taahhüdünde bulunmadan önce birden fazla bakış açısı araştırmalı ve tüm yerel düzenlemelere aşina olmalıdır.

Ayrıca Kripto Para Analizlerive Kripto Para Haberleri  sayfalarımız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Giriş Yap

Bilgipop ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!