Yaşam

Zeka Nasıl Geliştirilir?

Zeka Nasıl Geliştirilir? Zekayı Geliştirmemin Yolları? Beyni Geliştirmek İçin Egzersizler? Zeki İnsanların Özellikleri Nelerdir ?

Zeka Nasıl Geliştirilir? Zekayı Geliştirmemin Yolları? Beyni Geliştirmek İçin Egzersizler? Zeki İnsanların Özellikleri Nelerdir ?

Zeka, her kapının anahtarı mı? Neden üzerine bu kadar çok uğraşıyoruz? Zeki tavşan, çalışkan kaplumbağaya nasıl yeniliyor? Gelmiş geçmiş en iyi zeka tanımını “Zeki olduğumu biliyorum, çünkü hiçbir şey bilmediğimi biliyorum.” diyerek Sokrates yapmış olabilir. Çok derin bir kabiliyet alanını ifade eden zeka, dünyayı daha güzel bir yer haline getirebilir. Ama nasıl? Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Mehmet Emrehan Halıcı, yıllardır düşünen, bilgiye ve akla önem veren birey sayısının artırmak için çalışıyor. Peki zekanın formülünü buldu mu? Halıcı, ScienceUp’a konuştu.

 

Belli birtakım yetenekleri “zekâ” ile açıklıyoruz. Bilimsel tanımları çok çeşitli. Sizin zekâ tanımınız nedir?

Haklısınız. Zekânın birçok tanımı var. Benim sıklıkla kullandığım iki tanım şöyle: Birincisi; zekâ, kişinin bulunduğu koşullara uyum sağlama ve problem çözme becerisidir. Zekâ, ayrıca anlama ve anlatma yeteneğidir.

 

Zekânın beyindeki yeri neresi, nasıl bir sistem üzerine kurulu?

Keşke bu sorunun cevabını verebilsek. Beyin, sırrı çözülmemiş bir yapı. “En karmaşık bilgisayar” benzetmesi sık sık yapılır. Temel yaşamsal faaliyetleri dışarıda tutarsak, birey sayısı kadar farklı bilgisayarlar var, insanların kafasının içinde. Beynimizde bazı bölgeleri bilişsel becerilerimizle doğrudan ilişkilendirebiliyoruz. Ama beyin ve beden bir bütünün iki parçası. 100 milyardan fazla olduğu kabul edilen nöronlar bu bütünün tüm bileşenleri arasındaki iletişimi sağlıyor. Bilim ve teknoloji bu sistemin sırlarını çözmeye çalışırken bulduklarıyla “Yapay Zekâ”, “Makina Öğrenmesi” gibi yeni kavramların, yeni gelişmelerin kapısını açıyorlar.

Kimler zekidir? Kimler değildir? Nasıl anlaşılır?

Anlamak ve anlatmak, zeki insanların temel özelliklerinden biridir. Kendini anlamak, eksik ve üstün yanlarını bilmek, kendini geliştirmek, kendine olduğu kadar, topluma yararlı olmaya çalışmak. Kendi dışında dış dünyayı, doğayı, evreni anlamak. İyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı, güzelle çirkini ayırabilmek. Sorunları çözme konusunda istekli olmak. Sorunlara farklı çözümler üretmek, yeniliğe açık olmak. Hayata ve olaylara ilgi duymak. Hayal kurmak, merak etmek, soru sormak. Tüm bu süreçlerde yaşadıklarını, deneyimlerini, çözümlerini anlatabilmek, aktarmak, paylaşmak. Kendini iyi ifade edebilmek. Bunlar zeki insanların özelliğidir. Bu özelliklerin bazılarının bulunması zekâ için yeterli değildir. Sahip olunan zihinsel yetenekler, ahlaki değerler çerçevesinde kullanıldığı zaman anlam kazanır. Zekâyla kurnazlığın ayrıştığı yer burasıdır. Zekânın kilo, boy gibi somut bir ölçüsü olmadığı için bir bakışta anlaşılması mümkün değil. Aslında anlaşılması da gerekmiyor. Bence en değerli varlığımız olan zekânın etiketlendirilerek ayrıştırıcı bir unsur olarak karşımıza çıkması hiç de hoş olmazdı. Zeki insanlar, zekâlarının anlaşılması için bir çaba göstermezler. Zeki olduğunu göstermeye çalışmak, yeteri kadar zeki olunmadığının bir göstergesi olabilir.

 

Zekâ gerçekten güvenilir bir yöntem ile ölçülebilir mi? Zekâ testleri güvenilir mi? Gerçek başarıyı, hayat başarısını tahmin edebilir mi?

İlk belirteceğim konu, zekâ testlerinin ancak gerektiğinde ve konunun uzmanları tarafından yapılmasıdır. Bu konu son yıllarda önem kazandığı için suistimallere de açık durumdadır. Yetkin olmayan kişi ve kurumlar tarafından yapılan testler hem çocuklar hem de onların aileleri için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu konuya devletimizin özellikle eğilmesi gereklidir. Ülkemizin canlı hazineleri olan üstün zekâlı ve özel yetenekli çocuklarımızın erken çocukluk eğitim döneminde belirlenebilmesi ve onların ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirilebilmeleri çok önemli. Bu çocuklarımızın tespiti, eğitimi, desteklenmesi ve takip edilmesine dönük mevzuat da bir an önce hazırlanmalıdır. Başarının ne olduğu kişiden kişiye değişeceği için bu soruya cevap vermek kolay değil. Zeki insanların sorunları daha iyi anlama ve daha iyi çözme yetenekleri olduğu için hedefledikleri çözüme daha etkin biçimde ulaşma olasılıkları daha yüksektir. Ancak hedefler çok farklılık göstereceği için başarı değerlendirmesi yapmak da göreceli olacaktır.

 

Zekâ geliştirilebilir mi? Hangi yaşa kadar ve nasıl geliştirilebilir?

Zekâ her yaşta ve her yaşta geliştirilebilir. Beden sporları yaparak fiziksel gücümüzü nasıl geliştiriyorsak, beyin sporları da yaparak zihinsel sağlığımızı korumalı ve geliştirmeliyiz. Bunun bir sınırı yok. Hangi yaşta, hangi konumda olursak olalım beynimizi çalıştırmalıyız. Düşünmeye, merak etmeye, soru sormaya, öğrenmeye devam etmeliyiz. Kitap okumak, kelime hazinemizi geliştirmek, yeni bir dil öğrenmek, zekâ oyunları oynamak, bulmaca çözmek, gözlem yapmak gibi pek çok etkinlikle beynimize katkı sağlayabiliriz

 

Zeka Nasıl Geliştirilir? Zekayı Geliştirmemin Yolları? Beyni Geliştirmek İçin Egzersizler? Zeki İnsanların Özellikleri Nelerdir ?

Zeka Nasıl Geliştirilir? Zekayı Geliştirmemin Yolları? Beyni Geliştirmek İçin Egzersizler? Zeki İnsanların Özellikleri Nelerdir ? Zeka Nasıl Geliştirilir? Zekayı Geliştirmemin Yolları? Beyni Geliştirmek İçin Egzersizler? Zeki İnsanların Özellikleri Nelerdir ? Zeka Nasıl Geliştirilir? Zekayı Geliştirmemin Yolları? Beyni Geliştirmek İçin Egzersizler? Zeki İnsanların Özellikleri Nelerdir ?

 

Ayrıca SAĞLIK sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 25/10/2021 17:43

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku