Köşe Yazıları

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler!

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler!

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler!

Göç politikaları her yıl değişiyor ve ülkeler öğrencilere daha iyi eğitim sağlamak için rekabet etmeye devam ediyor. Yurtdışında eğitim için doğru yeri seçmenin zor olmasına şaşmamalı. Yurtdışında mükemmel eğitim hedefini kısa listeye almanıza yardımcı olmak için, 2022’de yurtdışında okumak ve çalışmak için en iyi ülkelerin bir listesini derledik.

Fransa

Fransa, dünyanın her yerinden gelen öğrenciler için en çok aranan yurtdışında eğitim destinasyonlarından biridir. Asırlık bir yüksek kaliteli eğitim geleneğine sahiptir. Akademisyenler ve kariyerlerin yanı sıra, öğrenciler kendilerini ülkenin zengin kültürü ve geleneğine kaptırma fırsatına sahip olacaklar. Bunun da ötesinde, Fransız hükümeti ve üniversiteler, uluslararası öğrencilere Fransa’da okumaya teşvik etmek için burslar sunmaktadır.

Fransa en iyi üniversiteler

 • Université PSL (Paris Bilim ve Edebiyat)
 • Ecole Politeknik
 • Sorbonne Üniversitesi
 • CentraleSupélec
 • Ecole Normale Supérieure de Lyon

Sonuç olarak, uluslararası öğrenciler için Fransa’da eğitim almanın maliyeti, bir devlet üniversitesine mi yoksa özel bir üniversiteye mi katıldığınıza bağlıdır. Bununla birlikte, uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri –

Devlet üniversiteleri

 • Lisans programı için – yılda yaklaşık 2770 Euro.
 • Master derecesi için – yılda yaklaşık 3800 Euro.
 • Doktora (Ph.D.) programları için – yılda 380 avro.
Özel üniversiteler

Fransa’daki özel üniversiteler için ortalama öğrenim ücretleri genellikle yılda 3.000 ila 20.000 Euro arasında değişmektedir. Buna ek olarak, Fransa’da yaşamanın maliyeti 800 ila 2000 avro arasında değişmektedir. Ancak bu, yaşadığınız şehre göre değişir. Fransa’da öğrenci yurtları mevcuttur ve bu yurtlar ülkenin en çok tercih edilen konaklama yerlerinden biridir. Ortalama olarak, öğrenci yurtlarının maliyeti aylık 200 Euro’dur. Aylık ortalama 200-800 euro gibi fiyatlara kiralık misafir seçeneklerinin yanı sıra kiralık daire de bulabilirsiniz.

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler! 

Singapur

Singapur, ana adasına ek olarak, çoğu ıssız olan 63 ek ada içerir. En iyi üniversiteleri, gelişen ekonomisi ve öğrenci dostu iklimi ile ünlü Singapur, uluslararası öğrenciler için ideal bir yüksek öğrenim destinasyonudur. Ülke sadece rekabet edebilirlik ve yenilikte bir dünya lideri değil, aynı zamanda birçok üniversiteye, teknik eğitim kurumuna ve Teknik Eğitim Enstitülerine de ev sahipliği yapıyor. Sonuç olarak, altısı ulusal ve ikisi sundukları birinci sınıf eğitimle tanınan 34 üniversiteye sahiptir.

Singapur en iyi üniversiteler

 • NUS – Singapur Ulusal Üniversitesi
 • NTU – Nanyang Teknoloji Üniversitesi
 • SMU – Singapur Yönetim Üniversitesi
 • SIT – Singapur Teknoloji Enstitüsü
 • SUTD – Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi

Aslına bakarsanız, bir Singapur üniversitesinde öğrenim ücretiniz seçtiğiniz üniversite ve programa göre değişiklik gösterecektir.

 • Singapur’da lisans eğitimi 18.000 ila 50.000 SGD arasındadır.
 • Lisansüstü öğrenim ücreti 27.000 ila 60.000 SGD’dir.

Bununla birlikte, tıpta yüksek lisans dersleri daha yüksek maliyetli olabilir ve yılda 70.000 SGD’ye yakın ücret alabilir. Öte yandan, yaşam maliyetiniz 10.000 ila 15.000 SGD arasında değişecektir

.

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler! 

İtalya

Roma uygarlığının anıtsal mirasının yanı sıra, İtalya’nın uzun bir liderlik ve yenilikçilik tarihi vardır. 2022’de yurtdışında okumak ve çalışmak için en iyi ülkelerden biri olan İtalya, Avrupa’nın güneyinde yer alır ve güzel havası, lezzetli yemekleri ve güzel ortamlarıyla bilinir. Avrupa’nın en kalabalık beşinci ülkesidir ve uluslararası sıralamada 34 üniversiteye sahiptir. İtalya’daki öğrenim ücretleri, özellikle devlet üniversitelerinde uygun fiyatlıdır. Öğrenim ücreti 850 ila 1.000 Euro arasında değişmektedir. Ancak bu ücretler devlet üniversitelerinde daha yüksektir. AB öğrencileri, AB üyesi olmayan öğrencilere göre daha düşük öğrenim ücreti alırlar.

İtalyan hükümeti ayrıca öğrencilere eğitim masrafları konusunda yardımcı olmak için 5.000 ila 12.000 Euro arasında bölgesel ve ulusal burslar sunmaktadır.

İtalya en iyi üniversiteler

 • Politeknik di Milano
 • Okul Okulu Normale Superiore di Pisa
 • Scuola Superiore Sant’Anna Pisa
 • Universitænbsp; di Bologna
 • Sapienza – Universitænbsp; di Roma

Sonuç olarak, İtalya’da eğitim almanın ortalama maliyeti ayda yaklaşık 200 ila 300 Euro’dur. Ek olarak, öğrenci yurtları aylık yaklaşık 200, daire kiralamak/paylaşmak ayda yaklaşık 400 tutarındadır. Ancak, aile yanında kalmak ya da en ucuz seçenek olan bir gençlik yurdunda yaşamak gibi başka seçenekler de var. Şans eseri, İtalya’daki birçok üniversitede öğrencilerin kendilerine uygun konut bulmasına yardımcı olacak bir bölüm vardır.

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler! 

Hollanda

Çoğu Hollanda üniversitesi, 6.5’in üzerinde bir IELTS puanı gerektirir. Yaygın olarak Hollanda olarak da bilinen Hollanda, uluslararası öğrenciler için en çok aranan destinasyonlardan biridir.

Avrupa’da Almanya ve Belçika gibi önde gelen ülkelerin yanı sıra yer alan Hollanda, kusursuz eğitim sistemi ile ünlüdür. Özellikle yönetim, işletme, mühendislik ve teknoloji programları ile tanınır. Bunlar ve kanallarda tekne gezileri, kumsallarda tembellik yapmak ve Hollanda mahallelerinde bisiklet sürmek size heyecan verici geliyorsa, Hollanda’da okumak doğru seçim olabilir.

Hollanda en iyi üniversiteler

 • Delft Teknoloji Üniversitesi
 • Amsterdam Üniversitesi
 • Eindhoven Teknoloji Üniversitesi
 • Groningen Üniversitesi
 • Leiden Üniversitesi

Sonuç olarak, Hollanda’da okumak isteyen uluslararası öğrenciler için Hollanda’daki öğrenim ücretleri:

 • Lisans programları için 6.000-12.000 Euro.
 • Yüksek lisans programları için 7.000-20.000 Euro.

Yere ve konaklama türüne bağlı olarak, Hollanda’da yaşamanın maliyeti aylık 800 ila 1.000 Euro arasında değişmektedir. Buna konaklama, yemek, sağlık sigortası ve ulaşım masrafları dahildir. Nitekim, masraflarınızı karşılamak için yarı zamanlı bir işe girebilir ve haftada en fazla 16 saat çalışabilirsiniz.

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler! 

Almanya

Ülke, QS World Rankings 2022’de yer alan 1029 üniversiteden 46’sına ev sahipliği yapmaktadır. 2022’de yurtdışında okumak ve çalışmak için en iyi ülkelerden biri olan Almanya, biri hariç tüm eyaletlerdeki lisans öğrencilerine ücretsiz eğitim sunuyor. Avrupa’da eğitim almak için en iyi ülkeler listesinde yer alan Almanya, kesinlikle uluslararası öğrenciler için en popüler destinasyonlardan biridir. Almanya ayrıca dünyanın en iyi 150 üniversitesinden sekizine sahiptir.

Almanya en iyi üniversiteler

 • Technische Universität München
 • Ludwig-Maximilians-Universität München
 • Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
 • Humboldt-Universität zu Berlin
 • Freie Universität Berlin

Almanya’da yaşamanın ortalama maliyeti ayda yaklaşık 850 Euro’dur . Diğer ülkelerde olduğu gibi, Avrupa’da eğitim almanın maliyeti şehirler arasında farklılık gösterir. Örneğin, Münih’te yaşamak, Leipzig gibi daha küçük bir şehirde yaşamaktan daha fazla paraya ihtiyacınız olacaktır. Nitekim, Almanya’daki çoğu öğrenci yurtlarda yaşıyor ve oda arkadaşlarıyla aynı daireyi paylaşıyor.

Öğrenim ücreti ile ilgili olarak, devlet yüksek öğretim kurumları öğrencilerden Lisans veya Yüksek Lisans derecesi için öğrenim ücreti talep etmez . Ancak, paraya mal olan, bazen dönem başına yaklaşık 10.000 Euro olan bazı Yüksek Lisans ve çevrimiçi kurs programları vardır.

ABD

ABD’deki New York silüeti ve özgürlük heykeli kaçıramayacağınız iki şey! Aslına bakarsanız, birkaç öğrenci ABD’yi on yıllardır yurtdışında eğitim almak için en iyi ülkelerden biri olarak görüyor. Ülke geneline dağılmış 4000’den fazla üniversiteyle ABD, çok çeşitli kültürlerden ve milletlerden öğrencileri cezbetmiştir. Ülke sadece Ivy League okullarına ev sahipliği yapmakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki en iyi üniversitelerden bazılarına da ev sahipliği yapar. Sonuç olarak, 12 Amerikan üniversitesi, 2019 QS sıralamasına göre dünyadaki En İyi 20 üniversite arasında yer almaktadır. Bu kurumlar, dünya çapında tanınan ve kabul edilen çok çeşitli dereceler ve kurslar sunmaktadır.

ABD en iyi üniversiteler

 • Harvard Üniversitesi
 • Stanford Üniversitesi
 • Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)
 • Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley (UCB)
 • Kolombiya Üniversitesi

Sadece bu da değil, ABD’deki üniversiteler aklınıza gelebilecek hemen hemen her eğitim kolu için kurslar sağlıyor. Bu hem ilgi alanınızı seçmenizi sağlar hem de bu alanla ilgili düşünme ufkunuzu genişletir. Artı, ABD en iyi ÇUŞ’larla dolu ve dünyanın dört bir yanındaki çoğu mega şirkete ev sahipliği yapıyor, bu da herhangi bir iş fırsatı olmadan eve dönmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor.

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler! 

İrlanda

İrlanda, Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak da bilinir. Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak da bilinen İrlanda, dünyanın en iyi yurtdışı eğitim destinasyonlarından biri olma yolunda hızla yükseliyor. Aynı zamanda dünya standartlarında bir eğitim sistemi, arkadaş canlısı bir toplum ve uluslararası öğrenciler için tonlarca fırsat ile yenilikçi ve ilerici bir ülkedir. Sonuç olarak, İrlanda üniversiteleri doğa bilimleri, teknoloji, ekonomi ve beşeri bilimler ile ilgili derslerde uzmanlaşmıştır. Ülkede aralarından seçim yapabileceğiniz yedi üniversite, yedi eğitim koleji ve 14 teknoloji enstitüsü vardır. Nitekim beş enstitü dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almaktadır. Yurtdışında okumak için en iyi ülkeler arasında olmasına şaşmamalı.

İrlanda en iyi üniversiteler

 • Trinity Koleji Dublin
 • Üniversite Koleji Dublin
 • İrlanda Galway Ulusal Üniversitesi
 • Cork Üniversitesi
 • Dublin Şehir Üniversitesi

Bu enstitüler sadece harika bir eğitim sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda programları için daha az ücret alıyor. Sonuç olarak, İrlanda’daki öğrenim ücreti ABD, Avustralya veya İsviçre’dekinden çok daha düşüktür.

 • Ücret 10.000 ila 25.000 Euro arasında değişmektedir.

Sanat, Beşeri Bilimler ve İşletme gibi dersler daha az maliyetliyken, Mühendislik, Bilim ve Teknoloji dersleri daha fazla ücret alır. Bununla birlikte, Tıp ile ilgili bir kursun maliyeti 50.000 Euro’ya kadar çıkabilir. Bunun dışında konaklama, yemek, yol ve diğer yaşam masraflarınızı da ödemeniz gerekecek. Sonuç olarak, bu ayda yaklaşık 800 ila 1.100 avroya düşüyor.

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler! 

Birleşik Krallık

Bir dil engelinin olmaması, insanlarla bağlantı kurmanızı, arkadaşlar edinmenizi ve akademisyenlerinizde başarılı olmanızı kolaylaştıracaktır. Aslına bakarsanız Birleşik Krallık, çeşitli nedenlerle yurtdışında eğitim almak için en iyi ülkelerden biridir. Birleşik Krallık üniversiteleri, çok çeşitli uzmanlıklar sunarak ve sizi başarılı bir mezunlar ağıyla buluşturarak sürekli olarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alır.

Sadece bu da değil, buradaki üniversiteler de öğrencilerine her yönden destek vererek ve maddi yardımda bulunarak mentorluk yapıyor.

Birleşik Krallık en iyi üniversiteler

 • Oxford Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • Imperial College Londra
 • UCL (University College London)
 • Edinburgh Üniversitesi

Birleşik Krallık’ta eğitim almanın maliyeti, hangi kursa ve eğitim seviyesine devam etmek istediğinize bağlı olacaktır. Örneğin:

 • Yönetim Eğitimi size 15.000 ila 65.000 ABD Doları arasında bir maliyete neden olabilir.
 • Ancak sanatta bir kurs size sadece 18.000 ila 25.000 $ arasında mal olacak.

Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ta yaşamanın maliyeti yıllık 12.000 ila 18.000 ABD Doları arasında değişebilir.

İşin iyi yanı, İngiltere’nin vize politikalarını yakın zamanda değiştirerek öğrencilerin mezun olduktan sonra 2 yıl geride kalmalarına ve çalışmalarına izin vermesidir. Bu, bu muhteşem ülkede okumak için uçan uluslararası öğrencilerin sayısında artışa yol açtı.

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler! 

Kanada

Kanada Hükümeti, Kanada’da öğrenim görmüş öğrencilere özel göçmenlik puanları verir. Kanada, yurtdışında okumak ve çalışmak için en iyi ülkeler listesinin başında geliyor. Doğal güzelliği ve yüksek yaşam standardı ile tanınan Kanada, aynı zamanda dünyanın en eğitimli ülkesidir. Kaliteli eğitimi ve düşük öğrenim ücretleri nedeniyle hızla uluslararası öğrenciler için en iyi yer haline geliyor.

Kanada’daki üniversitelerin harika araştırmalar yaptığını ve harika bir eğitim deneyimi sunduğunu göreceksiniz. Kanada aynı zamanda yaşanacak en çeşitli yerlerden biridir ve dünyanın her yerinden gelen öğrencileri ağırlamaktadır. Üstelik uluslararası öğrencilere mezun olduktan sonra iş imkanı sağlayan ender ülkelerden biri!

Kanada en iyi üniversiteler

 • Toronto Üniversitesi
 • McGill Üniversitesi
 • İngiliz Kolombiya Üniversitesi
 • Montréal Üniversitesi
 • Alberta Üniversitesi

Kanada’da okumak, eğitiminizi ABD, İngiltere veya Avustralya’da sürdürmekten daha ucuzdur. Kanada’da eğitim almanın maliyeti, seçtiğiniz programa bağlı olacaktır. Sanat ve Beşeri Bilimler gibi dersleri okumanın maliyeti yaklaşık 13.500 Kanada Doları olabilirken, üniversiteler uluslararası öğrencilerden ortalama 17.300 Kanada Doları ücret almaktadır . Tıp ve İşletme alanlarındaki programların maliyeti yaklaşık 50.000 CAD olabilir. Ancak, Mühendislik veya Mimarlık gibi programlar okuyorsanız, ücret bundan çok daha az olacaktır.

Ayrıca, mali durumunuzun büyük bir kısmı konaklama için kullanılacaktır. Tek yatak odalı daireler ortalama 700 CAD iken , 3 yatak odalı daireler 1.500 USD ücrete tabidir. Bunun dışında yemek, ulaşım ve diğer olanaklar size aylık 350 CAD’a yakın bir maliyete mal olacak. İşin iyi tarafı, kampüste veya kampüs dışında haftada 20 saat yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Ve bunu yapabilmek için çalışma vizesine ihtiyacınız yok! Öğrenci izni yeterlidir.

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler! 

En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülke Hangisidir?

Artık hangi ülkenin ne sunduğuna dair genel bir fikriniz olduğuna göre, kendinize ‘Hangi ülke eğitim ve çalışma için en iyisidir?’ diye sormalısınız. ve ‘ Benim için doğru ülke nasıl seçilir? 

 • Pekala, yapmanız gereken ilk şey bir kurs seçmek. MS veya MBA yapmak istiyor musunuz? Mutfak Sanatları okumakla ilgileniyor musunuz, yoksa bir STEM kursu almayı mı tercih edersiniz?
 • Seçiminizi yaptıktan sonra, hangi ülkelerde ilgi alanınıza giren üniversitelerin olduğunu görün. Aynı zamanda, bu kurumlara başvurmaya uygun olup olmadığınızı kontrol edin. Örneğin, 3 yıllık lisans eğitimi almış öğrenciler ABD’deki üniversitelere başvuramazlar.
 • Bundan sonra, yaşam kalitesi, eğitim sonrası vize politikaları, yaşam maliyeti ve diğer önemli faktörler gibi faktörlere bakabilirsiniz; sen.

Yurtdışında okumak için en ucuz ülkelerden bazıları hangileridir?

 • Almanya
 • Norveç
 • Fransa
 • Meksika
 • Polonya

Okumak için en iyi ülke hangisidir?

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Birleşik Krallık
 • Almanya
 • Kanada
 • Fransa

En yüksek maaşı hangi ülke ödüyor?

 • İzlanda- İzlanda’daki profesyonellerin ortalama maaşı yılda yaklaşık 68.000 dolar.
 • Lüksemburg- Buradaki insanların ortalama yıllık maaşı 68.681 dolar. Bu ülkenin ekonomisi büyük ölçüde finans, bankacılık, telekomünikasyon, turizm, çelik vb. belirli sektörlere bağlıdır.
 • Avustralya- Bu ülke dünyanın en büyük beşinci ekonomisidir. Avustralya’da bir profesyonel, haftada 35 saat çalışarak yılda yaklaşık 54.400 dolar kazanıyor.
 • İsviçre- İsviçre’deki profesyoneller için ortalama yıllık maaş 66.567 dolar. Buradaki en gelişen sektörlerden bazıları bankacılık, finans, elektronik, ilaç, turizm, saat vb.

Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler! Üniversite Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En İyi Ülkeler! Yurtdışında Okumak İçin En Ucuz Ülkeler! Avrupada En İyi Eğitim Veren Ülkeler! 

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

AYRICA KÖŞE YAZILARI SAYFAMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR MAKALE BULABİLİRSİNİZ. 

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 27/12/2022 21:09

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku