Köşe Yazıları

Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? CV Nasıl Hazırlanır? Deneyimsiz CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Nasıl Hazırlanır? İşte Yaratıcı Özgeçmiş Başlıkları..

Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmişiniz, iş arama sürecinde göndereceğiniz en önemli belgedir. Kendinizi potansiyel bir işverene tanıtmak için ilk fırsatınız olduğu için, tabiri caizse bu sizin cephe savaşçınızdır. İşe alma müdürleri ve işe alım görevlileri özgeçmişlere her biri ortalama altı ila yedi saniye bakar, bu nedenle her saniyeyi değerlendirmeniz önemlidir. Güçlü bir özgeçmiş, kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olabilir, ancak zayıf bir özgeçmiş sizi koşudan uzaklaştırabilir.

Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? CV Nasıl Hazırlanır? Deneyimsiz CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Nasıl Hazırlanır? İşte Yaratıcı Özgeçmiş Başlıkları.. 

Özgeçmiş Yazma İpuçları

Tüm deneyimlerinizi ve niteliklerinizi tek bir sayfada kısa ve öz bir şekilde sunmak zor olabilir, ancak özgeçmişinizi aşırıya kaçmadan çeki düzen vermenin birçok yolu vardır. Bir röportaj yapmanıza yardımcı olmak için, en iyi özgeçmiş yazma ipuçlarından bazılarını derledik.

1. Özgeçmişinizi kısa ve net tutun.

Özgeçmiş yazmanın 1 numaralı kuralı özgeçmişi kısa ve öz tutmaktır. Kapsamlı bir kariyer veya çok sayıda uygulanabilir iş deneyimi gibi daha uzun olması için çok iyi bir nedeniniz olmadıkça, genel kural bir sayfadan fazla değildir. Özgeçmişinizi özlü tutmanın kolay bir yolu, yalnızca yakın zamandaki, ilgili deneyimi dahil etmektir. O yıl süren ilk iş size alan hakkında çok şey öğretmiş olsa da, tüm kariyer geçmişinizden her ayrıntıyı dahil etmek her zaman gerekli değildir. Çoğu uzman, yalnızca önceki 10 veya 15 yıldaki işleri dahil etmenizi önerir, ancak işgücünde yeniyseniz bu süre daha kısa olabilir. Çok fazla ilgisiz iş tecrübesine yer vermek, özgeçmişinizin çok meşgul görünmesine ve ilgili niteliklerinizden dikkat çekmesine neden olabilir. Özgeçmişiniz odaklanmış, açık ve öz olmalıdır.

2. Özgün bir özgeçmiş şablonu oluşturun.

İşverenler özgünlüğü takdir eder. Profesyonel bir özgeçmiş şablonuna başvurmak yararlı olsa da, onu katı bir şekilde takip etmeyin. Zippia, işe alım yöneticilerinin %60’ından fazlasının, işe başvuranların işe girme şanslarını artırmak için özelleştirilmiş bir özgeçmişi en iyi strateji olarak gördüklerini tespit etti. Özgeçmişinizi, niteliklerinizi belirlemeyi kolaylaştıracak şekilde biçimlendirin. Örneğin Bissot, bir şirkette hızlı bir şekilde ilerliyorsanız, bu büyümeye dikkat çekmenizi tavsiye etti. Aşırı derecede işten atladıysanız, daha uygun pozisyonların ayrıntılarını ve ayrıntılarını vermeden bu işleri madde madde işaretleyin. Bu, varlıklarınıza oynayacaktır.

CareerProse’un sahibi ve Fonolo’da pazarlama iletişimi yöneticisi Veronica Yao, özgeçmişinizi yapılandırırken bilgilerin mantıklı bir sırada sunulduğundan emin olun, dedi. “Bir işe alma yöneticisi, özgeçmişinizi en baştan başlayıp en alta kadar okuyacak. Ancak, her şeyi okumayı bitirmezlerse – ki genellikle bitirmezler yine de en güçlü noktalarınızın ortaya çıkmasını sağlamak istersiniz.

Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? CV Nasıl Hazırlanır? Deneyimsiz CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Nasıl Hazırlanır? İşte Yaratıcı Özgeçmiş Başlıkları..

3. İlgili becerileri ve deneyimleri vurgulayın.

Başvurduğunuz her iş için aynı özgeçmişi kullanmak iyi bir yaklaşım değildir. Bunun yerine, özgeçmişiniz başvurduğunuz belirli işi hedeflemelidir. İnmeye çalıştığınız işe doğrudan uygulanabilir becerilere, niteliklere ve deneyimlere öncelik verdiğinizden emin olun. Başvurduğunuz pozisyon için gereken becerileri en iyi şekilde vurgulayan üç veya dört eski pozisyonu veya deneyimi seçin. İşverenler kısalığa değer verir; sahip olduğunuz her pozisyonu listelemenin zamanı değil. Örneğin, bir pazarlama pozisyonuna başvuruyorsanız, önceki perakende deneyiminizi dahil edebilir ve bu pozisyonda öğrendiğiniz iletişim, markalaşma ve kişilerarası becerileri öne çıkarabilirsiniz. Başvurduğunuz işle doğrudan ilgili bir iş geçmişiniz yoksa, diğer deneyimlerinizi nasıl sunacağınız konusunda yaratıcı olun. Kullandığınız becerilerden ve katkılarınızın kuruluşa veya projeye nasıl fayda sağladığından yararlanın.

Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? CV Nasıl Hazırlanır? Deneyimsiz CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Nasıl Hazırlanır? İşte Yaratıcı Özgeçmiş Başlıkları.. 

4. Sonuçları sayılar ve metriklerle gösterin.

Önceki iş deneyiminiz hakkında yazarken, başarılarınızı rakamlarla ölçmek her zaman iyi bir fikirdir. Metrikleri kullanmak, başarılarınızı vurgulayabilir ve işe alma yöneticisine veya işe alım görevlisine, önceki istihdam yerinizi nasıl etkilediğinize dair net bir fikir verebilir. Örneğin, daha önce satış temsilcisi olarak çalışan biri, “ortalama %5 dönüşüm oranıyla günde 50’den fazla soğuk arama gerçekleştirdiğini” söyleyebilir.

5. Bir kariyer hedef görüntüsü oluşturun.

Daha yakın zamanlarda, kariyer uzmanları, iş arayanları eski “amaç” ifadesinden vazgeçmeye ve bunun yerine özgeçmişlerinin en üstüne “kariyer anlık görüntüsü” adı verilen kısa bir özet eklemeye teşvik ettiler. Book a Space CEO’su Tomer Sade, “Kariyer anlık görüntüsüyle, benzersiz değerinizin yanı sıra becerilerinizi ve niteliklerinizi kısaca açıklayan bir marka bilinci oluşturma beyanı sunuyorsunuz” dedi. “Bunu daha sonra deneyiminizi ve başarılarınızı vurgulayan birkaç madde işareti takip eder. Burada listelediğiniz her şey, başvurduğunuz pozisyonla ilgili olmalıdır.” Yönetici özgeçmiş yazarı ve Chameleon Resumes CEO’su Lisa Rangel, “Özgeçmişinizin ilk üçte biri, en iyi özgeçmiş gayrimenkulüdür” diye ekledi. “İşe alım müdürünün dikkatini çekmek için sağlam bir özet oluşturun.” Kariyer fotoğrafınızı, “İş deneyiminizi tek bir cümleyle nasıl tanımlarsınız?” sorusuna bir yanıt olarak düşünün. Özet, en alakalı ve önemli becerilerinizi, deneyiminizi veya varlıklarınızı hemen özetlemek için bir fırsattır.

6. Metninizi optimize edin.

Bir şirket, özgeçmişleri toplamak ve taramak için bir başvuru takip sistemi (ATS) kullanıyorsa, bir insan işe alma yöneticisi, girdikleri iş kriterlerine uymayan herhangi bir başvuruya asla bakmayabilir. Yararlı bir ipucu, özgeçmişinize iş ilanından anahtar kelimeler eklediğinizden emin olmaktır. En sık kullanılan terimleri belirlemek için iş tanımını kopyalayıp bir kelime bulutu oluşturucuya yapıştırabilir ve sizin için geçerli olan terimlerin özgeçmişinizde kullanıldığından emin olabilirsiniz. Ayrıca özgeçmişinizin “temel yetkinlikler” veya “uzmanlık alanları” bölümünü oluşturarak tüm zor ve yumuşak becerilerinizi listeleyebilir ve ardından deneyiminizi madde madde listelediğinizde bu becerileri tekrarlayabilirsiniz.

Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? CV Nasıl Hazırlanır? Deneyimsiz CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Nasıl Hazırlanır? İşte Yaratıcı Özgeçmiş Başlıkları.. 

7. İş görevlerinizin ötesini düşünün.

İşe alma yöneticileri, iş görevlerinizin bir listesini okumak istemez. Bu yeni pozisyonda nasıl bir fark yaratabileceğinizi gösteren önceki pozisyonlardaki başarılarınızın somut örneklerini istiyorlar. Rangel, belirli değerlerin, yalnızca deneyimlerinizden ziyade okunması daha ilgi çekici olduğunu söyledi. Örneğin, bir işveren için “İşletme giderlerini altı ayda %23 azalttım” ifadesi, “30 yıllık satış deneyimim var” ifadesinden çok daha ilgi çekicidir. Özgeçmişinizden hangi bilgileri saklayacağınıza veya çıkaracağınıza karar verirken, somut, ölçülebilir sonuçlar lehine, çarpıcı soyut özelliklere ve niteliklere odaklanın. Beceriler bölümünü de göz ardı etmemelisiniz. Sade, iş arayanlara aşina oldukları sektörle ilgili uygulamaları veya programları listelemelerini ve duygusal zeka (örn. öz-farkındalık, empati) ve sosyal becerilerini (örn. iş ahlakı, güvenilirlik) onların iş tanımları.

8. Öne çıkmak için doğru dili kullanın.

İş görevlerinizin ve başarılarınızın basmakalıp, yetersiz açıklamaları size herhangi bir iyilik yapmayacaktır. Sade, rollerinizi ve projelerinizi tanımlamak için “başarıldı, “tasarlandı”, “geliştirildi” ve “yerleşik” gibi güçlü eylem sözcükleri kullandığınızdan emin olun, dedi. Bu, hayati bilgileri aktarırken kendinden emin görünmeni sağlayacaktır. Ancak eylem fiillerine bağlı kalma konusunda dikkatli olun bir süreci nasıl iyileştirdiğiniz veya bir hedefe ulaştığınızla ilgili ayrıntıları eklediğinizden emin olun. Sade, “‘Profesyonel’, ‘sonuç odaklı’ ve ‘ayrıntı odaklı’ gibi kelimeler çok az yardımcı bilgi sağlar, dedi. “Bu sözcüklerdense gerçek iş unvanlarını kullanmak daha iyidir.”

9. Sosyal medya profillerinizi listeleyin.

Bugün birçok işe alma yöneticisi adayları sosyal ağlarda inceliyor. Özgeçmişinizde profil bağlantılarınızı sağlayarak onlara bir adım kazandırın. Profesyonel bir sosyal varlığa sahip deneyimli başvuru sahipleri, mümkünse, LinkedIn profilleri, Twitter hesapları ve blogları için URL’ler ekleseler iyi olur.

10. Hataları kontrol edin.

Kendi çalışmanızı üç kez kontrol edin ve ardından %100 temiz olduğundan emin olmak için başka birinin özgeçmişinizi gözden geçirmesini sağlayın. Özgeçmişinizde özensizliğe yer yok.

  • Yazım, dilbilgisi ve noktalama işaretleri: Bir işe alım yöneticisi, bir yazım hatası veya dilbilgisi hatası tespit ederse, başvurunuzu muhtemelen otomatik olarak reddedecektir. Obeid, “Hatasız ve okunması kolay olduğundan emin olun” dedi. “İK temsilcileri yazım hatalarını ve hataları tembellikle bir tutuyor. İyi bir İngilizce kullanın – yazılı kelimelerin işveren üzerinde büyük bir etkisi vardır.”
  • Yazı tipi: “Yazı tipi, hizalama ve boşluk dahil olmak üzere biçimlendirmeyi çok yakından inceleyin” dedi. “İlgili sorunlar genellikle teknik beceri eksikliği ve/veya ayrıntılara gösterilen özenin bir işareti olarak algılanabilir.”
  • Başlıklar: Yao, adayların genellikle yanlış işverene yönelik başvurular yaptığını veya rolle alakasız deneyimlerin ana hatlarını çizdiğini söyledi. “Başka birine – veya daha kötüsü, bir rakibe – yönelik hazırlanmış bir özgeçmiş almak büyük bir sapma olabilir ve başvurunuzu okumaya devam etmeyi seçseler bile olumsuz bir ton belirleyecektir.”

Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? CV Nasıl Hazırlanır? Deneyimsiz CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Nasıl Hazırlanır? İşte Yaratıcı Özgeçmiş Başlıkları.. Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? CV Nasıl Hazırlanır? Deneyimsiz CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Nasıl Hazırlanır? İşte Yaratıcı Özgeçmiş Başlıkları.. 

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

AYRICA KÖŞE YAZILARI SAYFAMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR MAKALE BULABİLİRSİNİZ. 

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 24/12/2022 19:03

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku