Gezi Rehberi

Türkiye’nin En İyi Balayı Şehirleri

Türkiye’nin En İyi Balayı Şehirleri! Balayında Nereye Gidilir? Az Bilinen Balayı Yerleri Nerelerdir? İşte Balayınızı Unutulmaz Kılacak 7 Destinasyon!

Türkiye’nin En İyi Balayı Şehirleri

İster kumsalla ilgili bir balayı arıyorsanız, ister şehirden daha hızlı bir kaçamak, isterse kırsal bir kaçamak istiyorsanız, Türkiye’de isteklerinize uygun bir çok yer var. Güzel sahil şeridi ve Akdeniz köyleri romantizmi sararken, iç kısımda Kapadokya’nın masalsı manzarası, sıcak hava balonu yapabileceğiniz ve lüks bir mağarada konaklayabileceğiniz bir balayı sıcak noktası haline geldi. Tatil köylerinin yanı sıra Türkiye, balayı konaklamanıza ekstra bir eski dünya ihtişamı ve zarafet katan, genellikle restore edilmiş binalarda ve tarihi ambiyansla dolu eski Osmanlı konaklarında bulunan birinci sınıf butik oteller bulunmaktadır.

Türkiye’nin En İyi Balayı Şehirleri! Balayında Nereye Gidilir? Az Bilinen Balayı Yerleri Nerelerdir? İşte Balayınızı Unutulmaz Kılacak 7 Destinasyon!

Şimdi Türkiye’deki en iyi balayı destinasyonları listemizi kullanarak tatilinizi planlayın;

1. Bodrum Yarımadası

Türkiye’nin en sevilen yaz güneşi destinasyonu, Bodrum sadece kumsalda tembellik etmek isteyen balayı çiftleri için bir cennettir. Yarımadanın kuzey kıyısında, Gümüşlüğün muhteşem Ege Denizi manzarasına açılan kumlu, bol güneş alan körfezini saran birinci sınıf otelleri ve lüks şık restoranları için Gümüşlüğe gidin.

2. Kapadokya

Daha ilginç bir balayı deneyimi arıyorsanız, doğrudan Kapadokya’ya gidin. Dünyada balayını mağarada geçirdiğinizi söyleyebileceğiniz pek fazla yer yok. Bu mağaralar düşündüğünüz gibi değil. Kapadokya, volkanik kayalıklardan oyulmuş yöresel kayaya oyulmuş köy evi mimarisini tepetaklak ediyor. Bugün, bu mağara evler , 21. yüzyıl için yapılmış şık ilkel yaşam sağlayan mağaralara sahip şık butik mağara otelleridir. Göreme, Üçhisar ve Ortahisar gibi köylerdeki ve Ürgüp kasabasındaki mağara otelleri, tasarım odaklı şık mağara iç mekanları ve yamaç köy manzaraları ve Kapadokya’nın geniş vadileri üzerinde gün batımını çekerken uzanmak için yapılmış teraslar hizmet sunmaktadır.

Türkiye’nin En İyi Balayı Şehirleri! Balayında Nereye Gidilir? Az Bilinen Balayı Yerleri Nerelerdir? İşte Balayınızı Unutulmaz Kılacak 7 Destinasyon! 

3. Turkuaz Sahil Yatçılık

Türkiye kıyılarının çarpıcı kıyı kayalıkları ve ötesindeki puslu dağ manzaraları en iyi denizden izlenir. O halde göz kamaştırıcı Akdeniz balayında nihai fikir için, yemyeşil manzaraların seyredildiği tembel, bol güneşli günlerle dolu, geleneksel bir Türk ahşap yatını ( gület denir ) kiralayın ve yelken açın. Çok günlük bir gezi için mürettebatlı bir gület kiralamak için sahil boyunca başlıca destinasyonlar BodrumGöcek (Fethiye’nin 27 kilometre kuzeybatısında) ve Fethiye’dir.  Her ikisi de rota boyunca muhteşem sahil manzarası sunan yelken gezileri için en çok tercih edilen iki güzergah, Bodrum ve Fethiye ya da Fethiye ve Olimpos arasındadır.

4. Safranbolu

 

Tarihi esintiler taşıyan bir balayı için Safranbolu’dan başkasını aramayın. Buradaki eski şehir bölgesi, zamanda geriye yolculuk yapmak gibidir, bu nedenle eski dünya ambiyansı ile dolu bir balayı konaklaması arıyorsanız, burası Türkiye’de ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir. Safranbolu, Türkiye’nin en iyi korunmuş Osmanlı eski şehridir. Burada, Arnavut kaldırımlı sokaklar, bir zamanlar tüccarlara ve tüccarlara ev sahipliği yapan görkemli ahşap konaklarla çevrilidir. Günümüzde restore edilmiş bu güzel evler butik otellere dönüşmüştür.

Türkiye’nin En İyi Balayı Şehirleri! Balayında Nereye Gidilir? Az Bilinen Balayı Yerleri Nerelerdir? İşte Balayınızı Unutulmaz Kılacak 7 Destinasyon! 

Keşfedilecek çarşılar, el sanatları satan atölyeler ve şehrin meşhur yerel tatlılarının sergilendiği pastanelerle dolu sokaklar, şirin kafeler ise Safranbolu’nun şenlikli yöresel yemeklerini sunar. Sokaklarda amaçsızca dolaşmak, hayatın yavaş temposunun tadını çıkarmak ve korunmuş mimarinin saf tuhaflığının tadını çıkarmak dışında yapacak çok az şey var. Birkaç günlüğüne buradaysanız ve keşfetmek istiyorsanız, diğer geleneksel köyleri, tarihi yerleri ve bir doğa parkının ormanlık yamaçlarını bulabileceğiniz yemyeşil çevredeki tepelere çıkın.

5. Antalya


Akdeniz şehri Antalya’nın hem kuzeyine hem de güneyine yayılan sahil şeridinde yaşayan sahil tesisi. Burası, büyük kum şeritlerine sahip çok sayıda yerel ve uluslararası marka tatil beldesini bulacağınız yerdir. Antalya şehrinin kendisinde, eski şehir bölgesi, Osmanlı döneminden kalma tarihi binalarda yer alan büyüleyici butik oteller ve lüks misafirhanelerle doludur. Bunlar daha bağımsız bir deneyim isteyen balayı çiftleri için harika bir seçenektir. Arnavut kaldırımlı yolları, Roma döneminden kalma duvar kalıntıları ve Osmanlı mimarisi ile eski şehir bölgesi, romantik bir konaklama için baştan sona büyüleyici bir destinasyondur.

6. İstanbul

Şık bir şehirde balayı mı yapmak istiyorsunuz? İstanbul’a doğru adım atın. Uzun ve görkemli tarihinde bir zamanlar iki imparatorluğa başkentlik yapan bu megakentin, dünyanın en popüler şehir turu destinasyonlarından biri olmasının bir nedeni var. İstanbul’da o kadar çok birinci sınıf turistik yer var ki, ziyaretçiler bu şehre sırılsıklam aşık olmaktan kendilerini alamıyorlar.

Türkiye’nin En İyi Balayı Şehirleri! Balayında Nereye Gidilir? Az Bilinen Balayı Yerleri Nerelerdir? İşte Balayınızı Unutulmaz Kılacak 7 Destinasyon!

Osmanlı camilerini ve Bizans sarnıçlarını gezin; Boğaz manzarası için Topkapı Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra Gülhane Parkı’nın bahçelerini tepedeki kafeye doğru yürüyün ; ve ardından dünyanın en ünlü şehir manzaralarından biriyle gün batımı gezisi için boğaza gidin.  Restore edilmiş saraylarda yer alan gösterişli beş yıldızlı otellerden, tarihi binalardaki ve Osmanlı konaklarındaki samimi butik otellere, balayı tatilleri için mükemmel birçok seçeneğe sahip çok sayıda konaklama seçeneği sunulmaktadır.

7. Bozcaada Adası

Bozcaada, Türkiye’nin gözde bir ada kaçamağıdır ve plajları ve rahat tatil tavrı onu en iyi balayı tercihi yapmaktadır. Daha aktif çiftler burada kumsallarda rüzgar sörfü ve kitesurf yapabilirken, Bozcaada’nın asıl cazibesi, yavaşlamaktan ve Ege ada yaşamının sakin temposunun tadını çıkarmaktan başka yapacak pek bir şey olmamasında yatıyor. Adanın plajlarından birinde güneşi içinize çekmeden önce, asmalarla kaplı tarlaların tepeler boyunca uzandığı adanın iç kısmında bir gezintiye çıkın.

Bir öğleden sonrayı, yöresel Ege mimarisini koruyan şirin eski şehir Bozcaada Kasabası’nı keşfederek geçirin ve ardından Ege Denizi üzerinde güneşin battığı manzaranın tadını çıkarırken taze deniz ürünlerinin tadını çıkarın. Bozcaada’nın butik otelleri şık romantik molalar için yapılmıştır ve birçoğunun deniz manzaralı terasları vardır.

Türkiye’nin En İyi Balayı Şehirleri! Balayında Nereye Gidilir? Az Bilinen Balayı Yerleri Nerelerdir? İşte Balayınızı Unutulmaz Kılacak 7 Destinasyon! Türkiye’nin En İyi Balayı Şehirleri! Balayında Nereye Gidilir? Az Bilinen Balayı Yerleri Nerelerdir? İşte Balayınızı Unutulmaz Kılacak 7 Destinasyon! 

Ayrıca Gezi Rehberi sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 04/11/2022 14:34

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku