Gezi Rehberi

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler! Kapadokya’da Yapılacak En İyi 10 Aktivite!

Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da Yapılacak En İyi 10 Aktivite! Kapadokya’da yapılacak aktiviteler! Kapadokya’da ne yapılır? Ne yapılmalı? hepsi makale de..

Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da Yapılacak En İyi 10 Aktivite!

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler! Peri masalı cazibesi, geleneksel mutfağı ve sıra dışı yerleriyle, manzaraların cennet gibi güzelliği, Kapadokya’yı dünyanın her yerinden gelen gezginlerin favorisi haline getiriyor. Bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti olan Kapadokya, vadilerle çaprazlanmış ve dramatik kaya oluşumlarıyla noktalanmış inanılmaz bir yerdir. Büyüleyici bir yeraltı şehrinden nefes kesen ufuk çizgisi manzaralarına kadar bu şehir, sihirden daha azını hissettirmeyen bir deneyim sunuyor.

Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da Yapılacak En İyi 10 Aktivite! Kapadokya’da Gezilecek Yerler! Kapadokya’nın Kültürel Özellikleri! İşte Kapadokya’nın Hikayesi Ve Kapadokya Hakkında Bilinmeyenler! 

1. Sıcak Hava Balonu ile Vadilerin Üzerinde Uçun!

Yaz yüksek sezonunda, 100’den fazla sıcak hava balonu gün doğumundan hemen sonra gökyüzüne çıkar ve yolculara orta vadi bölgesini ve kaya oluşumlarını kuşbakışı görüntüler. Balonlar, sert hava koşulları nedeniyle iptal edilmedikçe yıl boyunca her gün uçar.

2. Göreme Kiliseleri Açık Hava Müzesi’ni Ziyaret Edin!

Göreme köyünün hemen dışında, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Göreme Açık Hava Müzesi, kayaya oyulmuş kiliseler ve muhteşem fresklere sahip keşiş hücrelerinden oluşan bir manastır kümesidir. Karmaşık freskler, Kapadokya’nın önemli bir Bizans dini merkezi olduğu 10. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar uzanıyor.

Külliye içinde birkaç kilise ve şapel vardır, ancak en önemlileri, kapısının üzerindeki Yükseliş freskiyle Elmalı (Elma) Kilisesi; kırmızı aşı boyası iç dekorasyonu ile Azize Barbara (St. Barbara) Şapeli; St. George’un duvar resimleri ve hermetik hermafrodit St. Onuphrius’un ilginç freskiyle Yılanlı (Yılan) Kilisesi; ve tamamı fresklerle kaplı beşik tonozlu bir odaya sahip olan kavernöz Tokalı (Tokalı) Kiliselerdir.

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler! Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da Yapılacak En İyi 10 Aktivite! Kapadokya’da Gezilecek Yerler! Kapadokya’nın Kültürel Özellikleri! İşte Kapadokya’nın Hikayesi Ve Kapadokya Hakkında Bilinmeyenler! 

3. Kırmızı ve Gül Vadilerinde Yürüyüş veya At Gezintisi Yapın!

Kapadokya’nın en güzel iç içe vadileri Göreme ve Çavuşin köyleri arasında uzanır. Burada, yuvarlanan ve dalgalanan kaya yüzleri, volkanik patlama ve binlerce yıllık rüzgar ve su erozyonu ile oluşan pastel pembe, sarı ve turuncu kayalıklardan oluşan bir paletle kırsalda yayılıyor. Kayalıkların arasında yemyeşil meyve bahçeleri ve hala yerel çiftçiler tarafından bakılan sebze tarlaları bulunurken, kayaya oyulmuş gizli kiliseler ve Bizans dönemine kadar uzanan keşiş sığınakları vardır.

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler! Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da Yapılacak En İyi 10 Aktivite! Kapadokya’da Gezilecek Yerler! Kapadokya’nın Kültürel Özellikleri! İşte Kapadokya’nın Hikayesi Ve Kapadokya Hakkında Bilinmeyenler! 

Vadilerin üzerinde sıcak hava balonu uçurmak tüm ihtişamı alır, ancak Kapadokya’da vadilerin en iyi manzarasını görmenize yardımcı olacak çok daha fazla aktivite vardır. Düzinelerce yürüyüş parkuru var, bu yüzden yürüyüş ayakkabılarınızı alıp patikalara çıkmak için mükemmel bir fırsat. Yürüyüşler, birkaç saatten tüm gün süren yürüyüşlere kadar değişir.

Gül Vadisi’nde aranacak üç özel mağara kilisesi, sütunların kayaya oyulduğu Kolonlu (Sütun) Kilisesi; Mağara tavanına oyulmuş mamut haçıyla Haçlı (Haç) Kilisesi; ve iyi korunmuş tavan oymaları ve ilginç (çok hasar görmüş olsa da) freskleri ile Üç Haçlı Kilisesi. Bu vadi bölgesinde ata binmek de oldukça popülerdir. Çoğu sürüş, kayalık arazi nedeniyle yeni başlayanlardan ziyade orta seviye biniciler için daha uygundur.

4. Göreme Köyünü Keşfedin!

Göreme, çeşitli seyahat dergileri tarafından haklı olarak dünyanın en güzel köylerinden biri olarak seçilmiştir. Köy yarı yarıya tepeye gömülüdür, taş ev cepheleri aşağıdaki mağara odaları labirentini gizler. Göreme, Kapadokya’nın turizm endüstrisinin merkezidir ve buradaki bu geleneksel evlerin çoğu, butik mağara otellerine dönüştürülmüştür.

Köy, yürüyüşe çıkmak için can atan yürüyüşçüler için ana merkezdir ve buradan ayrılan tüm ana vadiler, yerel olarak peri bacaları olarak bilinen, geçmişteki çılgın kaya oluşumlarına ve panoramik mağaralara kadar gizli mağara kiliselerine giden çok sayıda patika sunar.

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler! Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da Yapılacak En İyi 10 Aktivite! Kapadokya’da Gezilecek Yerler! Kapadokya’nın Kültürel Özellikleri! İşte Kapadokya’nın Hikayesi Ve Kapadokya Hakkında Bilinmeyenler! 

5. Kaymaklı ve Derinkuyu’da Yeraltı Şehirlerini Gezin!

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler!

Kaymaklı Yeraltı Şehri , sekiz kat boyunca uzanan tünellerle birbirine bağlanan odalardan oluşan labirentiyle Kapadokya’nın en büyük örneğidir. Bu seviyelerden dördü ziyaretçiler tarafından keşfedilebilir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri , Kapadokya’nın en derin yeraltı sığınağıdır. Buradaki tüneller, yerin daha da derinlerine indikleri için yer yer oldukça klostrofobik. Bu yer altı labirentinde mağara gibi bir şapel alanı ve keşfedilecek birçok yaşam ve depolama alanı var. Derinkuyu sakinlerinin kullandığı dahiyane havalandırma bacası sistemi de görülebilir.

Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, her ikisini de günübirlik bir gezide görmek için birbirine yeterince yakındır, ancak yalnızca birini görmek istiyorsanız, Kaymaklı büyük turist vagonları arasında daha az popülerdir, bu nedenle buradaki tünelleri keşfetme olasılığınız daha yüksektir.

6. Zelve Açık Hava Müzesi’ni Ziyaret Edin!

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler!

Tepeleri yumrulu kayalıklarla kaplı mağara evleriyle Zelve Açık Hava Müzesi’nde yürümek, eski Kapadokya’nın bir deneyimidir. Yerleşim, 9. yüzyılda bir manastır olarak hayata başladı ve 20. yüzyılda gelişen bir köydü. Erozyon ve kaya düşmesi tehlikeleri nedeniyle köy 1952’de terk edilmek zorunda kaldı. Şimdi tüm vadi bir müze.

7. Ihlara Vadisinde Yürüyüş Yapın!

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler!

Kapadokya’nın güneybatısındaki bu derin (100 metre) vadinin dibindeki dar, yemyeşil vadi, doğaseverlerin uğrak noktasıdır. Sarp, sarp kayalıklarla çevrili Ihlara Vadisi, Selime köyünden Ihlara köyüne 14 kilometre boyunca akan geveze Melendiz Nehri’nin yanında, uzun kavak ağaçları ve verimli tarım arazilerinden oluşan yemyeşil bir cennettir. Bizans döneminde burası, kayalıklara kiliseler ve manastır kompleksleri oymuş olan hermetik keşiş toplulukları için tercih edilen bir sığınaktı.

8. Çavuşin’deki Kiliseleri Fotoğraflayın!

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler!

Küçük Çavuşin köyündeki başlıca turistik yerler iki güzel Bizans kilisesidir. Kasabanın girişinde Çavuşin Kilisesi (20. yüzyılın başlarında yerel bir güvercinlik olarak kullanıldığı için Büyük Güvercinlik Kilisesi olarak da bilinir) çarpıcı bir fresk iç mekanına sahiptir. Eski köy merkezinde, terk edilmiş evlerin yıkıntılarının üzerindeki sırtta yüksekte yürüyüş yaptıktan sonra, bölgedeki en eski kiliselerden biri olduğu düşünülen Vaftizci Yahya Kilisesi bulunur.

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler! Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da Yapılacak En İyi 10 Aktivite! Kapadokya’da Gezilecek Yerler! Kapadokya’nın Kültürel Özellikleri! İşte Kapadokya’nın Hikayesi Ve Kapadokya Hakkında Bilinmeyenler! 

9. Avanos’ta Yerel Seramik Atölyelerini Ziyaret Edin!

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler!

Avanos, Kızılırmak Nehri’nin yanında hareketli bir taşra kasabasıdır. Kasabanın eski kısmı, harap Osmanlı konaklarının sıralandığı Arnavut kaldırımlı yollardan oluşan bir labirentte yamaca doğru kıvrılıyor, bu da ilginç bir gezintiye çıkıyor, ancak Avanos’un ana cazibe merkezi çömlekçiliktir. Bu kasaba, Hitit dönemine kadar uzanan bir çömlek endüstrisi geçmişine sahiptir ve o zamanlar olduğu gibi şimdi de yerel zanaatkarlar, zanaatları için Kızılırmak Nehri’nin kendine özgü kırmızı kilini kullanmaktadır.

10. Uçhisar’ın Kaya Kalesi’ne Tırmanın!

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler!

Uçhisar köyüne, tüneller ve mağaralarla dolu devasa bir kayaya oyulmuş kale hakimdir. Bölgenin yeraltı şehirleri gibi bu kayalık, Roma ve Bizans dönemlerinde köylülerin istilacılardan korunmasını sağlamıştır. Kale, köyü çevreleyen dalgalı vadiler üzerinde nefes kesici manzaralarla ödüllendirildiğiniz tepeye tırmanılabilir.

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler! Kapadokya’da yapılacak aktiviteler! Kapadokya’da yapılacak aktiviteler!

Ayrıca Gezi Rehberi sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 16/12/2022 18:21

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku