Yaşam

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları! Erteleme Psikolojisi Nedir? Erteleme Hastalığı Nedir? Kendinden Emin Erteleme Nedir? İşte Erteleme Alışkanlığı..

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları

Bir şeyleri ertelemek, kaytarmak, işten saklanmak, işle sadece kaçınılmaz olduğunda yüzleşmek ve sonra bu döngüyü baştan tekrarlamak. Bizi yiyip bitiren ve hayatta daha iyi sonuçlar elde etmemizi engelleyen kötü bir alışkanlıktır. Ertelemenin hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Burada, ertelemeyi nasıl durduracağıma dair kişisel adımlarımı paylaşacağım.

Ertelemeyi Durdurmanın 14 Pratik Yolu!

Bu 14 yöntem kesinlikle sizin için de geçerli olacak:

1. Çalışmanızı Küçük Adımlara Bölün

Ertelememizin nedenlerinden biri, bilinçaltımızda işi bizim için çok bunaltıcı bulmamızdır. Küçük parçalara ayırın, ardından her seferinde bir parçaya odaklanın. Görevi parçaladıktan sonra hâlâ erteliyorsan, o zaman daha da parçala . Yakında, görevin o kadar basit olacak ki, “Aman Tanrım, bu o kadar basit ki, şimdi yapsam iyi olur!” diye düşüneceksin. Örneğin, hayatta herhangi bir şeyi nasıl başaracağıma dair yeni bir kitap yazıyorum. Tam ölçeğinde kitap yazmak çok büyük bir projedir ve bunaltıcı olabilir. Ancak, bunu aşağıdaki gibi aşamalara ayırdığımda;

  • (1) Araştırma
  • (2) Konuya karar vermek
  • (3) Ana hattın oluşturulması
  • (4) İçeriğin hazırlanması

Aniden çok yönetilebilir görünüyor. O zaman yaptığım şey, acil aşamaya odaklanmak ve diğer aşamaları düşünmeden onu en iyi şekilde halletmek. Bittiğinde, bir sonrakine geçiyorum.

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları! Erteleme Psikolojisi Nedir? Erteleme Hastalığı Nedir? Kendinden Emin Erteleme Nedir? İşte Erteleme Alışkanlığı..

2. Ortamınızı Değiştirin

Farklı ortamların üretkenliğimiz üzerinde farklı etkileri vardır. Çalışma masanıza ve odanıza bakın. Çalışmak mı istiyorsun, yoksa sarılıp uyumak mı istiyorsun? İkincisi ise, çalışma alanınızı değiştirmeyi düşünmelisiniz. Unutulmaması gereken bir husus, daha önce ilham aldığımız bir ortamın bir süre sonra etkisini kaybedebileceğidir. Durum buysa, işleri değiştirmenin zamanı geldi.

Örneğin, sürekli hareket ve gürültü nedeniyle halka açık yerlerde çalışamıyorsanız, oturup odaklanmak için sessiz bir yer bulun. Ertelemekten kaçınmak ve odaklanmaya karar verdiğiniz şeye odaklanmak için, hem fiziksel hem de dijital olarak çalışma ortamınızdaki olası tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmaya çalışın. Örneğin, iPhone’unuzu alıp “Rahatsız Etmeyin” ayarına getirip fiziksel olarak kalkıp kontrol etmenizi gerektiren bir çekmeceye koyabilirsiniz. Tüm cihazlarınızda da bildirimleri ve uyarıları devre dışı bırakın. Temel olarak, takmadan ve odaklanmadan önce fişi çekin.

3. Belirli Son Tarihlerle Ayrıntılı Bir Zaman Çizelgesi Oluşturun

Çalışmanız için sadece bir son teslim tarihi olması, ertelemeye davet gibidir. Bunun nedeni, zamanımız olduğu izlenimini edinmemiz ve çok geç olana kadar her şeyi geriye itmeye devam etmemizdir. Projenizi parçalara ayırın (1. ipucuna bakın), ardından her küçük görev için belirli son teslim tarihleri ​​olan genel bir zaman çizelgesi oluşturun. Bu şekilde, her görevi belirli bir tarihe kadar bitirmeniz gerektiğini bilirsiniz. Zaman çizelgeleriniz de sağlam olmalıdır yani, bunu bugüne kadar bitirmezseniz, bundan sonra planladığınız diğer her şeyi tehlikeye atarsınız. Bu şekilde, harekete geçme aciliyeti yaratır.

4. Erteleme Fikrinizi Ortadan Kaldırın

Biraz fazla erteliyorsan, belki de ertelemeyi kolaylaştırdığın içindir. Çok fazla zamanınızı alan tarayıcı yer işaretlerinizi belirleyin ve bunları daha az erişilebilir olan ayrı bir klasöre kaydırın. E-posta istemcinizdeki otomatik bildirim seçeneğini devre dışı bırakın. Etrafınızdaki dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulun. Bazı insanların yoldan çekileceğini ve Facebook hesaplarını sileceğini veya devre dışı bırakacağını biliyorum. Ertelemeyi ele almak, kendi kendine bağlayıcı yöntemlerle karşı koymaktan çok eylemlerimizin bilincinde olmakla ilgili olduğu için biraz sert ve aşırı olduğunu düşünüyorum, ancak gerekli olanın bu olduğunu düşünüyorsanız, devam edin.

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları! Erteleme Psikolojisi Nedir? Erteleme Hastalığı Nedir? Kendinden Emin Erteleme Nedir? İşte Erteleme Alışkanlığı..

5. Vermeniz Gereken Kararların Sayısını Azaltın

Verdiğimiz her kararın bir enerji sonucu vardır. Sabah uyandığınızda kendinize “Bugün ne yapmalıyım?” diye sorarsanız. peki, bugünü erteleyeceksin. Her yeni güne, nasıl olmasını istediğinizi önceden düşünmeden yaklaşırsanız, enerjinizin büyük bir kısmını ne yapıp ne yapmayacağınızı düşünerek harcarsınız.

  • Bugün spor salonuna gitmeli miyim yoksa yarın gitmeli miyim?
  • Bunu mu giymeliyim yoksa bunu mu giymeliyim?
  • Bunu mu ye, onu mu?
  • Şimdi mi yoksa sonra mı cevaplayacaksınız?

Bütün gün kendimize bunun gibi sorular soruyoruz. Sorular bizi karar vermeye zorlayan cevaplarla yanıt vermeye zorlar. Bu, otokontrolünüzü tüketir ve sizi yorar bu da hayatınızdaki en önemli şeyleri ertelemenize yol açar.

Belirli bir gün içinde vermeniz gereken kararların sayısını azaltın, bu kararları vaktinden önce vererek ve/veya hayatınızın belirli alanlarında alışkanlıklar oluşturarak etkinliğinizi artırın ve bunları yapıp yapmamayı düşünerek enerjinizi tüketmenizi önleyin. olumsuzluk.

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları! Erteleme Psikolojisi Nedir? Erteleme Hastalığı Nedir? Kendinden Emin Erteleme Nedir? İşte Erteleme Alışkanlığı..

6. Gününüzü Başlamadan Bitirin

Bu ipucu, 1 numaralı ipucunun kaldığı yerden devam eder. Ertelemeden kaçınmak için verebileceğiniz en iyi karar, günlerinizi önceden planlamaktır. Herhangi bir günde ne yapacağınıza çılgınca karar vermek yerine, gününüze yaklaşmanın daha iyi bir yolu, ertesi günün haritasını hızlıca çıkarmak için her günün sonunda birkaç dakikanızı ayırmak olacaktır.

Örneğin, her gece yatmadan önce, aşağıdakileri içeren ertesi gün için planlarımı yazarım/incelerim:

  • O gün yapılması gereken BÜYÜK Bir Şeyim (OBT). Bu büyük bir görev, bir hedef veya ilerleme kaydetmem gereken bir proje olabilir.
  • Önemli Olmayan Şeylerim bunlar benim tartışılmaz günlük alışkanlıklarım: egzersiz, doğa yürüyüşü/günlük meditasyon, okuma (minimum 30 dakika), ustalıkla ilgili çalışma ve sevdiğim insanlarla geçirilen zaman.

Ertesi gün yapılması gereken başka ne varsa. Bu şekilde, en önemli hedeflerime ve projelerime ezilmesi ve ertelenmemesi için bolca zaman verilmiş oluyor.

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları! Erteleme Psikolojisi Nedir? Erteleme Hastalığı Nedir? Kendinden Emin Erteleme Nedir? İşte Erteleme Alışkanlığı..

7. Hedeflerinizi Yeniden Netleştirin

Uzun bir süredir erteliyorsan, bu, istediğin ve şu anda yapmakta olduğun şey arasındaki uyumsuzluğu yansıtıyor olabilir. Çoğu zaman, kendimiz hakkında daha fazla şey keşfettikçe hedeflerimizi aşarız, ancak hedeflerimizi bunu yansıtacak şekilde değiştirmeyiz. İşinizden uzaklaşın (kısa bir tatil iyi olur, yoksa sadece bir hafta sonu tatili veya konaklama da işe yarar) ve kendinizi toparlamak için biraz zaman ayırın. Tam olarak ne elde etmek istiyorsun? Oraya gitmek için ne yapmalısın? Atılacak adımlar nelerdir? Mevcut işiniz bununla uyumlu mu? Değilse, bu konuda ne yapabilirsiniz?

8. İşleri Aşırı Karmaşıklaştırmayı Durdurun

Bunu yapmak için mükemmel bir zamanı mı bekliyorsun? X, Y, Z nedenlerinden dolayı belki de şimdi en iyi zaman değil? Bu düşünceyi bir kenara bırakın çünkü asla mükemmel bir zaman yoktur. Birini beklemeye devam edersen, asla bir şey başaramayacaksın. Mükemmeliyetçilik , ertelemenin en büyük nedenlerinden biridir.

9. Kendinizi Ödüllendirin

Bazı insanlar ödüllerin iyi bir motivasyon olmadığını söylüyor. Onlara inanma. Bu insanlar muhtemelen suçludur. Tamam, belki değil ama yalnızca dışsallık konusunda haklılar. ödüller, namı diğer “rüşvet” konusunda haklılar. Olduğu gibi, çalışanlara ödül teklif etmek çoğu zaman motivasyonu artırmaz. Ama kendinize ödüller sunmak – bu sadece sağduyu. O Bing’e ihtiyacınız var! sonuçta, gurme kahve ve bir dizüstü bilgisayar için can atan tüysüz dev bir maymunsunuz. Ertelemeyi bırakamıyorsanız, bu iyi bir tüyodur.

Araştırmacılar maymunları, basıldığında bir parça yiyecek dağıtan bir düğmeye sahip bir kafese yerleştirdiler. “Nefis!” dedi maymun düğmeye bastığında. Bu yüzden tekrar itti. Ve yeniden. Maymunlar, elbette, kahve veya dizüstü bilgisayarları olmayan küçük, kıllı insanlardır, bu yüzden oldukça hızlı öğrenirler. Ardından araştırmacılar bir değişiklik daha eklediler: Maymun düğmeye her üçüncü basışında elektrik çarpıyordu! “Ah!” dedi maymun – sonra yemeğini yedi. “Ah, ah!” dedi, bir dahaki sefere – sonra yemeğini yedi.

Bu hikayeden alınacak ders, ödülümüzü aldığımız sürece epeyce saçmalığa katlanacağımızdır . O halde size meydan okuyan şey, çok acıtacağını bilseniz bile, düğmeye basacak kadar iyi bir ödül bulmaktır.

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları! Erteleme Psikolojisi Nedir? Erteleme Hastalığı Nedir? Kendinden Emin Erteleme Nedir? İşte Erteleme Alışkanlığı..

10. Kendinize Bir Mola Verin

Ertelemenin üstesinden gelmekte zorlanıyorsanız, kendinize fazla yüklenmeyin. Unutma, sen insansın ve bazen kendi tamamlanmamış iş karmaşamızda oturup buğulanmayı seviyoruz. Sadece ondan kurtulmak için çok çalış. Aslında, ara vermek üretkenliğinize yardımcı olur, işte nedeni: Duruş Süresini Planlamanın Önemi

Yorgun olduğunuzda veya motivasyonunuz düşük olduğunda ara verin. Bir görevin zamanlaması konusunda kendinize bu kadar yüklenmeyin ve o zaman gelecekte erteleme yoluyla bu kadar çok kaçmaya çalışmazsınız. Sadece yeniden planlayın ve daha sonra veya yarın yolunuza devam edin. Ve dijital dünyaya bağlı olduğumuz için. Sürekli müzik veya sesimiz açık. Bunaltıcı ve stresli olabilir, iş ve yaşamdan uzaklaşmamıza neden olabilir.

5 dakika kadar kısa bir mola, zihninizi diri tutmak ve yorgunluğu uzaklaştırmak için yeterlidir. Pomodoro Zaman Takibini kullanmanızı tavsiye ederim. Belirli aralıklarla mola vermenize yardımcı olacak harika bir araçtır. 25 dakikalık zamanlayıcıyı başlatmanız ve istemleri takip etmeniz yeterlidir.

11. Harekete Geçmeniz İçin Size İlham Veren İnsanlarla Olun

Steve Jobs veya Bill Gates ile sadece 10 dakika konuşarak geçirdiğinizde, 10 dakikayı hiçbir şey yapmadan geçirdiğiniz zamandan daha fazla ilham alacağınıza eminim. Birlikte olduğumuz insanlar davranışlarımızı etkiler. Elbette her gün Steve Jobs veya Bill Gates ile vakit geçirmek muhtemelen uygulanabilir bir yöntem değildir, ancak prensip geçerlidir. Çevrenizdeki Her Bir Kişinin Gizli Gücü

Sizi tetikleyen kişileri, arkadaşlarınızı veya iş arkadaşlarınızı belirleyin – büyük ihtimalle işgüzarlar ve çalışkanlar – ve onlarla daha sık takılın. Yakında onların dürtülerini ve ruhlarını da telkin edeceksiniz. Bir kişisel gelişim blog yazarı olarak, ilham veren kişisel gelişim uzmanlarıyla “takılırım”, onların bloglarını okur ve onlarla e-posta ve sosyal medya aracılığıyla düzenli olarak yazışırım. Yeni medya aracılığıyla iletişim ve hepsi aynı şekilde çalışıyor.

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları! Erteleme Psikolojisi Nedir? Erteleme Hastalığı Nedir? Kendinden Emin Erteleme Nedir? İşte Erteleme Alışkanlığı..

12. Bir Motivasyon Arkadaşı Bulun

Bir refakatçiye sahip olmak, tüm süreci çok daha eğlenceli hale getirir. İdeal olarak, arkadaşınız kendi hedefleri olan biri olmalıdır. İkiniz de birbirinizi hedeflerinize ve planlarınıza karşı sorumlu tutacaksınız. İkinizin de aynı hedeflere sahip olması gerekli olmasa da, durum buysa daha da iyi olur, böylece birbirinizden bir şeyler öğrenebilirsiniz. Düzenli olarak konuştuğum iyi bir arkadaşım var ve birbirimize her zaman hedeflerimizi ve bu hedeflere ulaşma yolundaki ilerlememizi soruyoruz. Söylemeye gerek yok, bizi harekete geçmeye teşvik ediyor.

13. Hedeflerinizi Başkalarına Anlatın

Bu, daha büyük bir ölçekte #6 ile aynı işlevi görür. Tüm arkadaşlarınıza, meslektaşlarınıza, tanıdıklarınıza ve ailenize projelerinizden bahsedin. Şimdi onları ne zaman görseniz, size o projelerdeki durumunuzu sormak zorundalar. Örneğin, bazen Kişisel Mükemmellik Blogu, Twitter ve Facebook’ta projelerimi duyururum ve okuyucularım bana sürekli olarak onlar hakkında sorular sorar. Kendimi planlarımdan sorumlu tutmanın harika bir yolu!

14. Sonuca Ulaşmış Olan Birini Arayın

Burada neyi başarmak istiyorsunuz ve bunu şimdiye kadar başarmış kişiler kimler? Git onları ara ve onlarla bağlantı kur. Harekete geçerseniz hedeflerinize çok iyi ulaşılabileceğinin canlı kanıtını görmek, harekete geçmek için en iyi tetikleyicilerden biridir.

Net Kararlar Alın ve Sadece Yapın!

Sonunda, harekete geçmek için kaynar. Tüm stratejiyi, planlamayı ve varsayımları yapabilirsiniz, ancak harekete geçmezseniz hiçbir şey olmaz. Nadiren, durumlarından şikayet etmeye devam eden ancak günün sonunda yine de harekete geçmeyi reddeden okuyucular ve müşteriler alıyorum.

Gerçeklik kontrolü:

Daha önce hiç kimsenin başarıya giden yolu ertelediğini duymadım ve bunun yakın gelecekte değişeceğinden şüpheliyim. Ertelediğiniz her ne ise, onu halletmek istiyorsanız, kendinize hakim olmalı ve yapmalısınız.

Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları! Erteleme Psikolojisi Nedir? Erteleme Hastalığı Nedir? Kendinden Emin Erteleme Nedir? İşte Erteleme Alışkanlığı..Erteleme Hastalığından Kurtulmanın Yolları! Erteleme Psikolojisi Nedir? Erteleme Hastalığı Nedir? Kendinden Emin Erteleme Nedir? İşte Erteleme Alışkanlığı..

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

AYRICA KÖŞE YAZILARI SAYFAMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR MAKALE BULABİLİRSİNİZ. 

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 30/12/2022 13:35

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku