Yaşam

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer?

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer? Cilt Çatlakları Neden Olur? Cilt Çatlağı Geçer Mi? Cilt Çatlaklarını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı? Detaylar Makale de .

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer?

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer? Cilt Çatlakları Neden Olur? Cilt Çatlağı Geçer Mi? Cilt Çatlaklarını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

Yazın bitmesi ile birlikte hem cilt hem vücut için bu mevsimde mümkün olmayan birçok tedavi ve operasyonu tekrar yapabileceğiz. Yani sonbaharı kendimiz için doğanın aksine bir yenilenme ve toparlanma dönemi olarak kabul edebiliriz. Cildimizde ve vücudumuzda bize mutsuzluk veren, tüm sorunlarımızı iyileştirebilir, sonbaharı keyifli bir hâle getirebiliriz. Ben de tedavisi için en uygun zaman olan sonbaharda, cilt çatlaklarının oluşumunu ve görünümünün iyileştirilmesi için neler yapılabileceğini kaleme aldım. Keyifli okumalar dilerim. 

ÇATLAK NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Yaygın olarak kullanılan adıyla cilt çatlakları, derinin dermiste fazla gerilmesi ile oluşur. Gerilen deri, incelir ve gözle görülür bir şekilde çatlar. Bu çatlaklar ilk başta koyu bir renkteyken, sonrasında renkleri açılır. Cildin elastikiyetini sağlayan elastin liflerinin kopması ile meydana gelen cilt çatlaklarının oluşmasındaki en önemli etkenler, hızlı büyüme, kontrolsüz kilo alıp-verme ve kadınlarda gebelik döneminde alınan kilolar olarak sayılabilir.

Bunun yanı sıra bazı ilaçların kullanımının ciltte çatlaklara neden olabildiği araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Vücudun tüm bölgelerinde çatlaklar meydana gelse de genellikle göğüs, kalça, bacak, karın, iç kol, sırt ve bel çevresinde daha çok çatlak oluşur. Kadınlarda ve erkeklerde çatlakların oluştuğu alanlar farklılık gösterir. Kadınlarda özellikle gebelikle birlikte, karın, göğüs, bel ve bacak bölgesinde, erkeklerde ise kol, bel çevresi (sırt) ve kalçalarda meydana gelir. Çatlak oluşumu sırasında çoğunlukla ciltte kaşıntı meydana gelse de kimi zaman hiç belirti vermeyebilir. 

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer? Cilt Çatlakları Neden Olur? Cilt Çatlağı Geçer Mi? Cilt Çatlaklarını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

ÇATLAK GÖRÜNÜMÜ NASIL İYİLEŞTİRİLİR?

Çatlak görünümünü ortadan kaldırmak, geçmişte mümkün değildi. Ancak günümüzde medikal estetik teknolojilerinin artması ve ilerlemesiyle bu görünümün iyileştirilmesi çeşitli yöntemlerle yapılabiliyor. Yüzde 100 sonuç elde edilmese de belirli oranda çatlak görünümünün iyileştirilmesi mümkün.

SOMON DNA, lazer uygulamaları ve PRP, en çok tercih edilen yöntemler arasında bulunuyor. Ayrıca belirtmek isterim ki tüm cilt sorunlarında olduğu gibi çatlaklarda da ne yazık ki genetik yatkınlık tetikleyici olabiliyor. Özellikle gebelik döneminde cildi, içeriğinde E vitamini olan nemlendiricilerle desteklemek çatlak oluşumunun önüne geçebilir ya da daha az çatlak oluşmasını sağlayabilir. Karın, göğüs, kalça ve bel çevresini günde iki kez düzenli olarak nemlendirmeyi, hamilelikte bir cilt bakım rutini hâline getirmenizi öneririm. 

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer? Cilt Çatlakları Neden Olur? Cilt Çatlağı Geçer Mi? Cilt Çatlaklarını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

EN ETKİN ÇATLAK İYİLEŞTİRME PROTOKOLLERİ NELERDİR?

Lazer

Lazer uygulamaları çatlakların görünümünün iyileştirilmesinde en efektif sonuç aldığımız cihazlı uygulamalardır. Mevsimsel uygulanabildiği için özellikle sonbahar ve kış ayları lazerli cilt tedavi, iyileştirme protokollerinin uygulanması için en uygun zaman dilimleridir diyebiliriz. Lazer enerjisi ile çalışan cihazlarla hasarlı bölgede oluşturulan kontrollü hasar ile kolajen sentezi tetiklenerek, cildin kendini yenilemesi sağlanır. Bu uygulama sırasında cildin üst tabakası zarar görmez. Bu uygulama ile özellikle göğüs, karın, kalça ve basen bölgesindeki eski veya yeni çatlak oluşumlarında gözle görülür azalma ve sıkılaşma sağlamak mümkün. Lazer uygulamaları ortalama üç ile dört hafta aralıklarla cildin durumuna göre iki ila altı seans olarak yapılır ve her seans 15 dakika sürer. Lazer ile çatlak iyileştirme PRP ile kombinlenerek yapıldığında, uygulamadan daha yüksek etki sağlanabilir. 

 

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer?

Radyofrekans

Özel tasarlanmış mikro iğneler ile cilt altı radyo frekans dalgalarıyla uyarılır. Böylece cildin alt katmanlarında oluşturulan tahribatla cildin kendi onarma ve iyileştirme süreci başlatılmış olur. Mikro iğnelerin cildin alt katmanlarını kontrollü olarak tahrip ederek başlattığı bu süreç lifting, elastikiyet kaybı, vücut sıkılaştırma gibi etkilerinin yanı sıra cilt çatlaklarının iyileştirilmesine yönelik olarak da kullanılır. Radyofrekans ile cilt çatlakları iyileştirilmesi 25 yaş üzerinde diğer uygulamalarda olduğu gibi kadın-erkek fark etmeksizin yapılır ve üç, dört hafta ara ile üç seans olarak uygulanır. Seanslar 20-40 dakika sürer. 

Somon DNA

Somon balığının nükleotidlerinden elde edilen somon DNA’sı hacminin yaklaşık 10 katı kadar su moleküllerini tutarak nem dengesini sağlar ve cildin beslenmesi, canlanması ve yenilenmesine yardımcı olur. Birçok spesifik cilt sorunun yanı sıra özellikle gebelikle oluşan çatlakların iyileştirilmesinde somon DNA aşısı Hyalüronik Asit ile kombinlenerek kullanılır. Kür hâlinde uygulanan somon DNA aşısı cilde kaybettiği elastikiyetini tekrar kazandırdığı için çatlakların iyileştirilmesinde önemli rol oynar. 

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer? Cilt Çatlakları Neden Olur? Cilt Çatlağı Geçer Mi? Cilt Çatlaklarını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

KARIN ÇATLAKLARINA KARIN GERME AMELİYATI

Yazımın başından da belirttiğim gibi kadınlarda hamilelik döneminde ya da hızlı kilo alıp verme dönemlerinde karın bölgesinde cildin elastikiyetine bağlı olarak çatlak oluşumu görülebiliyor. Özellikle kadın danışanlarımda eğer tekrar bir doğum düşünülmüyorsa karın germe ameliyatı bu bölgedeki çatlakların tedavisi kalıcı olarak gerçekleştirilebilir. Bu operasyonu genelde karın bölgesinde yaşam kalitesini düşürecek kadar yoğun çatlağa sahip olan danışanlarıma öneriyorum. Karın germe ameliyatı genel anestezi ile gerçekleştirilir. Operasyonda karın bölgesindeki sarkmış, çatlamış ve kalınlaşmış derinin fazlası alınarak iç çamaşırı içinde tıpkı sezeryandaki gibi toplanır. Operasyonda hedef gergin, sarkıklığı giderilmiş bir karın ve göbek görünümü elde etmektir. Ameliyat iki, üç saat sürer ve hastanın operasyondan sonra bir süre korse giymesi istenir.

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer? Cilt Çatlakları Neden Olur? Cilt Çatlağı Geçer Mi? Cilt Çatlaklarını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı? Cilt Çatlakları Nasıl Geçer? Cilt Çatlakları Neden Olur? Cilt Çatlağı Geçer Mi? Cilt Çatlaklarını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

 

Ayrıca SAĞLIK sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 30/10/2021 08:44

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku