Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir?

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir? Geleceğin teknolojileri! Gelecekte olabilecek akılalmaz icatlar! Geleceğin teknolojisi nedir? İşte Detaylar..

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir?

Gelecek teknolojilerden bahsetmek hem çok keyifli hem de çok riskli… Bahsettiğimiz konular, hızlı bir şekilde değişebilir ve modası geçebilir. Kolay kolay değişmeyecek, değişse bile bahsedeceğim teknolojiler sayesinde geleceğin şekilleneceği örneklerden bahsetmek istiyorum. Bu konular aslında birçok sektörü, ürünü, iş yapış şeklini değiştiren ve değiştirmeye devam edecek unsurlar arasında bulunuyor. Haydi başlayalım!
Metaverse (Evren ötesi): Birçok insanın kendi sanal temsilleri yani avatarları ile birbirleriyle ve dijital nesnelerle etkileşime girebildiği, sürekli açık olan sanal ortamlardan oluşan bir ağdır. Metaverse’ü; sürükleyici sanal gerçeklik, çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunu ve web’in bir kombinasyonu olarak düşünebiliriz. Metaverse’ün üç temel yönü bulunuyor: Varlık, birlikte çalışabilirlik ve standardizasyon.

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir? Geleceğin teknolojileri! Gelecekte olabilecek akılalmaz icatlar! Geleceğin teknolojisi nedir?

Fütüristler genellikle sürdürülemez teknolojik çözümleri bir kenara atıyor ve teşvik ediyor. Er ya da geç bizi etkileyecek çok gerçek olasılıklar ne olacak? Toplumumuzun mevcut temellerini ayarlamak için önceden plan yapmalıyız.Geleceğin teknolojilerine daha iyi bir bakış atmak için, en ilginç ama aynı zamanda gerçekçi 10 trendi inceleyelim. Bu tür senaryolara hazırlıklı olmak, eğitimimizi, altyapımızı ve oryantasyonlarımızı zamanında iyileştirmemizi sağlar.
 • 1. Sıfır Boyutlu Donanım

Günümüzün teknolojik çözümlerinin en önemli hedefi basittir – daha az alan, daha fazla güç. Intel ve IBM gibi şirketler , giderek daha küçük çipler oluşturmak için çok çalışıyor. Biraz daha ilerlediğimizde, daha kompakt ve daha güçlü cihazlar bekleyebiliriz. Bu, bize daha fazla alan ve çalışma seçeneği sunan daha pratik teknolojik gelişmelerden biridir.

 • 2. Otomasyon

Her işletme geçici kısıtlamalarla karşı karşıyadır – hiç kimse her şeyi aynı anda yapamaz. Ama ya yapabilseydik? Otomasyonun gelişimi bize yalnızca en temel görevlere odaklanma şansı veriyor. Otomasyon, her endüstrinin uğraştığı bir şeydir. Sadece birkaç yıl içinde, tüm sektörlerde süreçlerin otomasyonunda iyi ilerleme kaydettik. Çok yakında, düşünceleri kullanarak iletişim kurma yeteneği ile programlarımıza entegre olacağız. Bu fütürist teknoloji sayesinde alışverişten iş anlaşmalarına kadar birçok süreç çok daha kolay ve verimli hale gelecek. Etkinliğin zirvesidir.

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir? Geleceğin teknolojileri! Gelecekte olabilecek akılalmaz icatlar! Geleceğin teknolojisi nedir?

 • 3. Nörohackleme

Birçok dejeneratif nörolojik hastalık hala insanlığı rahatsız ediyor. Sorunu hala çözememiş olmamızın temel bir nedeni var – sinirleri manipüle edemiyoruz. Nörologlar ve beyin cerrahları, sinirleri ve işlevlerini daha iyi anladıklarında, gerçek hayattaki hacklemelere bakıyor olabiliriz.

Bir araba kazasından sonra nöronların basitçe yeniden etkinleştirildiğini ve herhangi bir hasar görmediğini hayal edin. Bu olduğunda, tüm yaşam süresi boyunca zihinsel beceri bekleyebilirsiniz.

 • 4. Kütle Verileri

Artan sayıda internet kullanıcısı ile, yalnızca bir dakika içinde aktarılan, yüklenen ve oluşturulan veriler ölçülemez. Geleceğin en ilginç teknolojilerinden biri, bize verileri etkin bir şekilde depolama ve erişme şansı veren toplu verilerdir.

Her şeyin son derece güvenli ve şifreli veritabanlarına entegre edildiğini hayal edin. Sadece parmak izinizi kullanarak, yaşamınız ve kimliğiniz hakkında var olan her şeye erişebileceksiniz. Kulağa korkutucu gelse de, toplu veri daha fazla kolaylık anlamına gelir.

Artan sayıda internet kullanıcısı ile, yalnızca bir dakika içinde aktarılan, yüklenen ve oluşturulan veriler ölçülemez. Son zamanlarda, özel makale yazma hizmetleri , her gün binlerce makaleyi ve ödevi analiz etmek için en son araçları kullanmaya başladı.

Toplu verinin tüm püf noktası yalnızca depolama ile ilgili değildir – işleme aynı derecede önemlidir. Hareket halindeki toplu verinin mükemmel bir örneğine sahip olmak için makale yazma hizmeti web sitelerinin

örneğine bakabiliriz .

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir? Geleceğin teknolojileri! Gelecekte olabilecek akılalmaz icatlar! Geleceğin teknolojisi nedir?

 • 5. Kuantum Motorları

Uzay yolculuğu, dünyadaki hemen hemen her ülkenin kısa veya uzun vadeli bir hedefidir. Diğer gezegenleri kolonileştirme yolundaki ana engel, verimsiz seyahattir.

Sadece büyük uzay gemilerini uzun süre çalıştıracak kadar güçlü motorlarımız yok. Kuantum motorları şu anda bilim camiasında sıcak bir konu. Daha güçlü ve sürdürülebilir bir itme ile ışık hızına ulaşmayı bekleyebiliriz.

 • 6. Özel Akıllı Telefon Cihazları

Şu anda piyasada binlerce farklı akıllı telefon var. Her marka kendi ajandasını zorlamaya çalışıyor ama niş cihazların gelişimini henüz göremedik.

Özel akıllı telefonlar, günlük yaşamınızı en çok değiştirecek geleceğin teknolojisidir. Bir tehlike biçimi olarak radyo dalgaları gönderebilen bir hayatta kalma telefonu hayal edin. VR sanat eseri yaratmak için hassas kamera sensörlü özel telefonlara ne dersiniz?

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir? Geleceğin teknolojileri! Gelecekte olabilecek akılalmaz icatlar! Geleceğin teknolojisi nedir?

 • 7. Nanotıp

Lazer ameliyatları, cerrahi prosedürler alanında bir keşif oldu, peki ya daha ileri gidersek? Gelecekte doktorlar, kulağa ne kadar şaşırtıcı gelse de, ameliyatlara aktif olarak katılmayacaklar.

Her koşul için, hastanın vücuduna enjekte edilen özel bir biyolojik olarak parçalanabilen nanobot grubu olacak. Ameliyatlar yapacaklar, hastalıkları tedavi edecekler, kanseri yok edecekler ve sonra kendi kendilerini yok edecekler.

 • 8. Takip Edilemeyen Ağlar

Bu geleceğin teknolojisinin bazı korkunç çağrışımları var. Bazı uzmanlar, internet üzerindeki devlet denetiminin insanları kırılmaz şifreleme için en yeni mimari çözümler yaratmaya teşvik edeceğini tahmin ediyor.

Diktatörlük rejimleri altındaki vatandaşlar gizli ağa aktif olarak katılacaklar. Daha fazla bağımsızlık bekleyebiliriz, ancak aynı zamanda yasa dışı çevrimiçi faaliyetlerde bir artış da bekleyebiliriz.

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir? Geleceğin teknolojileri! Gelecekte olabilecek akılalmaz icatlar! Geleceğin teknolojisi nedir?

 • 9. Her Şeye Gücü Yeten Çeviri Yazılımı

Çeviri yazılımı son yıllarda etkileyici adımlar atıyor, ancak nihai hedef nedir? Her şeyi anlayabilen yazılımların gelişmesiyle birlikte çok kültürlülüğü durdurmak mümkün olmayacak.

Durumu ve bağlamı tam olarak anlayarak konuşmacıyı veya metin parçasını tarayabilen bir uygulamayı görselleştirin. Tüm bir dili nanosaniyeler içinde öğrenebilecek kadar güçlü bir yapay zeka olmalı.

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir? Geleceğin teknolojileri! Gelecekte olabilecek akılalmaz icatlar! Geleceğin teknolojisi nedir?

 • 10. Hologram İletişimi

Oldukça gerçekçi hologramlar yapabilmemize rağmen, fütüristik çözümler gerçek hayattaki tüm iletişimin kesilmesine neden olabilir. Tüm bilincinizi dünyanın diğer tarafında görüntülenen bir holograma aktardığınızı hayal edin.

Artık mevcudiyet gerekli olmayacak. Bazı özellikle hırslı uzmanlar, holografik görüntüyü duyularımız ve duygularımızla bütünleştirebileceğimizi iddia ediyor.

 • 11 .Yapay Zeka

Yapay zeka son 10 yılda oldukça yol katetti. Yine de nasıl yaşadığımız ve çalıştığımız gibi davranışlarımız üzerindeki önemli etkileri hâlâ başlangıç aşamasında olduğundan gelişen teknolojilerden biri olmaya devam ediyor. Günümüzde, görüntü ve konuşma tanıma, araç paylaşım uygulamaları, mobil kişisel asistanlar, navigasyon uygulamaları ve diğer çeşitli uygulamalardaki varlığıyla tanınmaktadır.

 • 12. 5G-6G ve Gelişmiş Bağlantı

Daha hızlı ve daha kararlı internet demek, web sayfalarını daha hızlı yüklenmesi ve YouTube videolarının yüklenmesini beklemek için daha az zaman harcamaktan daha fazlasını ifade eder. 3G’den itibaren, mobil bağlantıdaki her gelişme, yeni internet kullanım şekillerini ortaya çıkardı. Bant genişlikleri arttıkça, 3G mobil cihazlarda çevrimiçi erişimi ve veriye dayalı hizmetleri etkinleştirdi. 4G, video ve müzik platformlarının artmasını sağladı. 5G de aynı şekilde mümkün olduğunca yeni gelişmeleri destekleyecektir.

Davranışların İnterneti (IoB Internet of Behaviors): Nesnelerin internetini (IoT) duyduysanız, IoT’nin davranışların internetini (IoB) de kapsadığını bilirsiniz. Nesnelerin interneti, davranışı etkilemek için veri ve öngörüleri kullanmakla ilgilenir.

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir? Geleceğin teknolojileri! Gelecekte olabilecek akılalmaz icatlar! Geleceğin teknolojisi nedir?

 • 13. Blockchain

Blockchain, küresel bir bilgisayar ağı aracılığıyla herhangi bir işlemi takip eden merkezi olmayan bir dijital defterdir. Çeşitli işletmeler, üst düzey iş stratejileri oluşturmak için blockchain platformları arıyor ve bu da blockchain teknolojisi pazarının daha da gelişmesine yardımcı oluyor.

Siber güvenlik: Siber güvenlik; son teknoloji gibi görünmese de en az diğer teknolojiler kadar hızlı ilerliyor. Bu durum, kısmen yeni tehditlerin ortaya çıkmasının sürekliliğinden kaynaklanıyor.

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir? Geleceğin teknolojileri! Gelecekte olabilecek akılalmaz icatlar! Geleceğin teknolojisi nedir?

 • 14. Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik (VR), bilgisayar teknolojilerini kullanarak fiziksel dünyanın gerçekçi bir ortamını yaratmakla ilgilenirken, artırılmış gerçeklik (AR) bilgisayar tarafından oluşturulan öğeleri kullanarak ortamı geliştirmekle ilgilenir. Teknolojinin gelişmesine damga vuracak bazı konu başlıklarından bahsetmeye çalıştım. Kim bilir, bu yazı çıktığında sürpriz keşifler ortaya çıkmış olabilir. Yeni yılın ülkemize ve tüm insanlığa mutluluk getirmesini dilerim.

Yakın Geleceğe Ait Teknolojiler Nelerdir? Geleceğin teknolojileri! Gelecekte olabilecek akılalmaz icatlar! Geleceğin teknolojisi nedir?

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR MAKALE BULABİLİRSİNİZ

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 27/04/2022 22:34

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku