Teknolojide Son Gelişmeler

Yapay zekadan 3D yazıcılara Teknolojide son  gelişmeler, teknolojide olan gelişmelere iki farklı açıdan bakmak mümkün. Birincisi yeni teknolojilerin insanların hayatlarını kolaylaştırması, ikincisi ise bu gelişmelerin insanların hayatlarını toptan değiştirecek şekilde yeni yaratımlar için kullanılması diyebiliriz.

 

Günümüzde insan hayatını sadece kolaylaştıran bir araç olmaktan çıkıp, iş yaparken veya gündelik hayatımızda yaşadığımız deneyimlerin geliştirilmesi açısından da çok önemli bir rol oynayan teknoloji, kendine güçlü bir yer edinmiş durumda. Eğitim, medya, gıda üretimi, yeşil enerji bazlı çözümler, sağlık gibi her alanda teknoloji artık yapay bazlı daha gelişmiş çözümler ile insan hayatına giderek yerleşerek birçok kolaylığı da beraberinde getiriyor.

 

Covid-19 salgını ile ortaya çıkan izolasyon ihtiyacı, yaşlılar ve yalnız yaşayanlar için tek başlarına kaldıkları ortamda tedavi takibi gibi konularda süreçleri zorlaştırıyor.

 

Yapay zeka bazlı takip sistemleri ile bu sorunu aşmak için kullanılan çözümler önemli aşamalar kaydetmiş durumda. Örneğin, Stanford Üniversitesi bu konuya yönelik özel çalışmalar yapıyor.

 

Bakım dışında ameliyatlarda hata oranlarını düşürmek ve verimliliği artırmak için “Surgical Safety Technologies” yani Cerrahi Güvenlik Teknolojileri ile ameliyathanelerden yapay zeka bazlı verileri toplamak üstüne önemli aşamalar kaydetmiş.

 

CB Insights yaptığı araştırmada 2021’de oyunun kurallarını değiştirecek teknolojileri tanımlamış. Bunlardan biri, “Akıllı Eğitim Sistemleri” kullanılarak öğrencinin öğrenme sisteminin analiz edilip buna uyum sağlayan eğitim algoritmaları oluşturulması. Bu sayede öğrenme sürelerinin hızlanması ve bu tarz yeni nesil eğitim sistemlerine olan bağlılığın artması bekleniyor.

 

Bunun dışında; “Üçüncü Parti” çerezlerin yasaklanması ile yapay zeka kullanılarak içerik ve ilgi bazlı reklam ilanlarının planlaması, içerik yaratıcılar için UI ve UX deneyimini maksimize edecek platformlara altyapı sağlayıcı teknolojilerin gelişmesi, laboratuvar ortamında protein bazlı gıda üretimi, uzayda ARGE çalışmaları, 3D yazıcıları kullanılarak yaşayan biyolojik organların üretilmesi, yapay zeka ile hasta ve yaşlıların bakım odalarının hastaya özel duyarlı yaşam alanlarına dönüşmesi gibi çalışmaların 2021’in en önemli teknolojik gelişmeleri arasında olması bekleniyor. 2021 yılında öncü olması beklenen Startup ve geleneksel şirketlerde başlayan değişime dair gelişmeleri ise örnekleri çoğaltarak görmek mümkün. 

 

Ulaşım ve üretim sektörlerinde kullanılabilecek “Yeşil Hidrojen” üretimi konusunda Kanada menşeli Startup Ekona ile Amerikan Heliogen şirketlerine dikkat çekiyorlar. Ekona doğal gazdan depolanabilir hidrojen üretirken, Heliogen güneş enerjisinden hidrojen üretimi yapıyor. Özellikle iş modelleri petrole dayanan BP’nin Almanya’da hidrojen enerjisi konusunda yatırımları ile Total’in Fransa’nın en büyük hidrojen üretim tesisini yapıyor olması, gelecekte gerek yakıt amaçlı gerekse üretim için hidrojen enerjisinin rolünün ne kadar önemli olacağını gözler önüne seriyor. 

 

Protein bazlı ürünlerin laboratuvar ortamında üretimi için yapılan yatırımlar neticesinde Perferct Day markalı girişim Amerika’da fermantasyon yaparak ineklere gerek kalmadan inek sütü üretimi konusunda çalışıyor. Myco Techology mantardan ürettiği proteinleri et ürünlerinden elde edilen proteinlere eş değer şekilde üretmek konusunda önemli bir aşamayı şimdiden kaydetmiş. 

 

Varda markalı girişim yer çekimsiz ortamda daha az kaynakla fabrikasyon üretim konusunda bir model geliştirmek için yatırım yapıyor; NASA’nın uzayda ARGE çalışmasını desteklemek için Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ticarileştirme çalışmaları hızla ilerliyor. Ayrıca 2021’in, Bio-organ üretimi konusunda 3D yazıcıların gelişmesine paralel olarak bağışıklık sistemi tarafından reddedilmeyecek organ üretimi konusunda önemli aşamalar kaydedileceği bir yıl olması bekleniyor. Prellis Biologics insan dokusu üretme konusunda geliştirdiği teknoloji sayesinde bugüne kadar 10,8 milyon dolar yatırım almış.

 

Bir diğer girişim şirketi olan 3DBio yapay uzuv nakli konusunda çalışıyor ve 28,5 milyon dolar yatırım almış durumda. Tüm bu örnek çalışmalar, organ nakli konusunda bir çığır açma beklentisinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.

 

AI bazlı eğitim sistemlerinde ise bugüne kadar 44.9 milyon dolar yatırım almış Çinli Squirrel AI Learning girişimi öne çıkarak, öğrencinin öğrenme alışkanlarına göre geliştirilen kişiselleştirilmiş öğrenme sistemleri ile dikkat çekiyor. Kanaı bir girişim olan Riiid firması ise aldığı 81,9 milyon yatırımı ise internet üstünden öğrencileri SAT ve TOEFL gibi sınavlara hazırlamak için yapay zekanın eğitmen olduğu test sistemleri geliştirmeye kullanıyor.

 

Forbes, yaptığı bir araştırmada Amerika’da yapay zeka destekli eğitim alan öğrencilerin öğrenme hızlarının diğer öğrencilere göre dikkat çekici şekilde arttığını açıklıyor. Uzaktan eğitim sürecinin pandemi nedeni ile bir süre daha devam edeceğini düşünürsek, bu tarz yapay zeka bazlı eğitim sistemlerinin değişen koşullara entegrasyon anlamında çok önemli olacağı kesin görünüyor.

 

Reklam ve iletişim sektöründe yapay zekanın artık resimleri ve video içeriklerini analiz etmeye başladığı görülüyor. Ayrıca yapay zeka, reklam içeriklerinin hangi hedef grubuna uygun olduğunu, yaş ve cinsiyet gibi özelliklere göre içeriğin güvenli bir içerik olup olmadığını analiz ederek karar verebilecek seviyede çok hızlı ilerliyor. Anyclip isimli girişim geliştirdiği yapay zekayı kullanarak gerçek zamanlı video analiz teknolojisi nedeni ile 24 milyon dolar yatırım almış. 

 

Finans sektöründe ise; token teknolojileri artık sadece Bitcoin alım satımı üstüne olmayacak. Blockchain’de yaşanan gelişmeler ile finansal tokenlar gerçek fiziksel varlıkların birden fazla kişiye satılmasını kolaylaştırmak için kullanılmaya başlanmış durumda. Bu sayede kişilerin gelir seviyesi ne olursa olsun, normal şartlarda tek başlarına erişemeyecek dahi olsalar varlıkların bir parçasını alarak yatırım yapabilecekleri modeller hayata geçmekte.

 

Roofstock One markalı girişim aldığı 125 milyon dolar yatırımı, bireylerin ve tüzel kişilerin kiralık evlerden gelir sağladıkları bir pazaryeri kurmak için kullanmış. Yatırımcılar burada bulunan evlerden satın aldıkları token üstünden kısmi tapusuna sahip oluyor. Böylece, hem düzenli kira geliri elde ediyor hem de şirket değerlendikçe ellerinde olan tokenların değerleri artıyor. Teknoloji konusundaki bu gelişmeler bildiğimiz anlamda iş yapma şekillerini hızla yeniden tanımlarken ve yeni fırsatlar doğururken en önemli soru şu; biz ülke olarak gerek eğitim sistemimiz gerek insan kaynağı gerekse regülasyonlar açısından bu yeni tarz iş modellerini devreye almaya ne kadar hazırız?

Ayrıca Geleceğin En İyi Meslekleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Geleceğin Kısa Bir Fragmanı mı? ‘Salgın’ (Contagion) Filmi ile Günümüzdeki Koronavirüs Arasındaki Benzerlikler Sizi de Dehşete Düşürecek yazısı da  ilginizi çekebilir.Bu gönderi tarihinde yayınlandı 29/05/2021 17:39

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku