iPhone İçin Kendi 5G Modeminizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Apple, bir süredir iPhone’ları için kendi 5G modemini geliştirmek için çalışıyor. Şu anda bu alanda Kaliforniyalı bir şirket lideri olan Qualcomm tarafından sağlanan modemlere güveniyor.

Sonunda, macOS Ventura İncelemesi Burada

Qualcomm bu bileşenleri Apple’a sağladı ve onlar, işleri istikrarlı bir şekilde büyüyen uzun süredir devam eden iş ortakları. Ancak zamanla, patent anlaşmazlıklarıyla ilgili sorunlarla karşılaştılar.

Bu, işbirliğinin sona ermesi ve uzun bir yasal halat çekme ile sonuçlandı. Sonuçta, iPhone XS/XR ve iPhone 11 (Pro) yalnızca Intel modemlerine güveniyordu. Geçmişte Apple, kablosuz bağlantı sağlamak için sırasıyla neredeyse aynı bileşenleri ve 4G/LTE modemleri tedarik etmek için iki tedarikçiye (Qualcomm ve Intel) güveniyordu.

Ancak yukarıda bahsedilen anlaşmazlıklar nedeniyle Cupertino devi 2018 ve 2019’da yalnızca Intel bileşenlerine güvendi. Ancak bu bile en iyi çözüm değildi.

Intel’in çağa ayak uyduramaması ve kendi 5G modemini geliştirememesi, Apple’ı Qualcomm ile ilişkilerini düzeltmeye ve tekrar modellerine geçmeye zorladı. En azından şimdilik.

Apple kendi 5G modemlerini geliştirmeye çalışıyor

Bugün, Apple’ın 5G modemlerini geliştirmeye çalıştığı bir sır değil. Hatta dev, 2019 yılında tüm modem geliştirme bölümünü Intel’den satın alarak gerekli patentleri, know-how’ı ve doğrudan sektörde uzmanlaşmış deneyimli çalışanları elde etti.

iPhone İçin Kendi 5G Modeminizi Nasıl Geliştirirsiniz? İphone 5G Modem? İphone 5G modem nedir?

10. Nesil iPad’in Lamine Olmayan Ekranının Artıları ve Eksileri

Kendiniz için bir fotoğraf çekin

Sonuçta, bu yüzden kendi 5G modemlerinin gelişinin uzun sürmesi beklenmiyordu. O zamandan beri, Apple topluluğu aracılığıyla, yaklaşan iPhone’ların geliştirilmesindeki ilerleme ve potansiyel dağıtım hakkında bilgi veren birkaç rapor aktı. Maalesef bir haber göremedik.

Öte yandan, Apple’ın geliştirme konusunda çok fazla sorun yaşadığı yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Hayranlar ilk önce devin geliştirme tarafında mücadele ettiğini ve özellikle teknolojinin büyük bir engel teşkil ettiğini düşündüler.

Ancak son bilgiler aksini gösteriyor. Teknoloji bu kadar sorun olmamalı. Bunun yerine Apple, şaşırtıcı derecede yasal olan oldukça önemli bir engelle karşılaştı. Ve elbette, söz konusu dev Qualcomm’dan başkası dahil değildir.

Ming-Chi Kuo adlı saygın bir analistin verdiği bilgiye göre, Apple’ın kendi 5G modemlerini geliştirmesi, adı geçen Kaliforniyalı şirketin bir çift patenti ile engelleniyor.

Bu nedenle, bu sorunun nasıl çözüldüğünü görmek son derece ilginç olacak. Apple’ın orijinal planlarının tam olarak işlemediği ve gelecek nesilde yalnızca Qualcomm modemlerine güvenmek zorunda kalacağı az çok açık.

iPhone İçin Kendi 5G Modeminizi Nasıl Geliştirirsiniz? İphone 5G Modem? İphone 5G modem nedir?

Apple neden kendi 5G modemlerini istiyor?

Son olarak, oldukça temel bir soruyu cevaplayalım. Apple neden iPhone için kendi 5G modemini geliştirmeye çalışıyor ve neden geliştirmeye bu kadar yatırım yapıyor? Dev, gerekli bileşenleri Qualcomm’dan tedarik etmeye devam ederse, ilk bakışta daha kolay bir çözüm gibi görünebilir. Sonuçta, geliştirme çok paraya mal olur.

Apple Watch Ultra’nın Herkes İçin Olmamasının 5 Nedeni

Birkaç hafta önce Apple, yeni iPhone’ların yanı sıra yepyeni bir Apple Watch’ı tanıttı. Özellikle, üç Apple gördük…

Bununla birlikte, gelişmeyi başarılı bir sonuca kadar görmek hala bir önceliktir. Apple’ın kendi 5G çipi olsaydı, yıllar sonra nihayet Qualcomm’a olan bağımlılığından kurtulacaktı. Bu açıdan, iki devin iş ilişkilerini etkileyen birçok karmaşık anlaşmazlık yaşadığını hatırlamak önemlidir.

Bu nedenle, bağımsızlık açık bir önceliktir. Aynı zamanda Apple, teknolojisini kullanarak tasarruf edebilir. Öte yandan gelişmenin nasıl devam edeceği de merak konusu. Daha önce birkaç kez belirttiğimiz gibi, Apple şimdilik sadece teknolojik değil, aynı zamanda yasal olarak da birçok sorunla karşı karşıya.

iPhone İçin Kendi 5G Modeminizi Nasıl Geliştirirsiniz? İphone 5G Modem? İphone 5G modem nedir?

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZDA DA  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR ÇOK MAKALE MEVCUT ! GÖZ ATMANIZI TAVSİYE EDERİZ !

Ayrıca EKONOMİ sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 16/11/2022 14:06

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku