Google Playden Uygulama İndiremiyorum, Adım Adım Yapılması Gerekenler!

Google Playden Uygulama İndiremiyorum, Adım Adım Yapılması Gekenler! Android Cihazınız google playden uygulamaları indirmiyor veya kurmuyosa bunları yapın..

Birçok mobil işletim sistemi, geçmiş yıllarda uygulama uyumluluğu ve sınırlamaları nedeniyle başarısız oldu. Bir telefon veya tableti uygulamalar olmadan kullanma beceriniz inanılmaz derecede sınırlıdır.

Aynısı, AndroidOS cihazınızı etkileyen hatalar ve aksaklıklar için de geçerlidir. İşletim sistemi çok çeşitli uygulamaları desteklese de, çözülmezse akıllı telefonunuzu neredeyse işe yaramaz hale getirebilecek hatalar meydana gelebilir. Peki, Google Playden Uygulama İndiremiyorum, Android cihazınız uygulamaları indirmiyor veya yüklemiyorsa ne yapabilirsiniz?

Bu makale, Google Playden Uygulama İndiremiyorum diyenler için,Android cihazınıza uygulama yüklemeye hemen geri dönebilmeniz için bazı sorun giderme adımlarında ve düzeltmelerinde size yol gösterecektir.

Google Playden Uygulama İndiremiyorum

Google Playden Uygulama İndiremiyorum diyenler için öncelikle,Google Play Store oldukça güvenilirdir, bu nedenle herhangi bir ciddi komplikasyonla karşılaşmak nadirdir. Ancak, uygulamaları şu anda indiremiyorsanız, bir yerlerde bir şeyler eksik demektir. Daha sezgisel çözümlere geçmeden önce, kontrol etmeniz gereken bazı şeyleri gözden geçirelim.

Google Playden Uygulama İndiremiyorum diyorsanız, önce listenizden şunları kontrol edin:

 • Cihazınız şarjlı mı? – Bazı cihazlar, cihazınızın şarjı %15’in üzerine, hatta %30’un üzerine çıkana kadar yeni uygulamaları indirmenize izin vermeyebilir.
 • Sabit bir internet bağlantınız var mı? – Hücresel veri kullanıyorsunuz veya WiFi’ye bağlısınız ancak sinyal zayıf. Mümkünse başka bir WiFi ağı deneyin.
 • Cihazınızı kapatıp açtınız mı? – Telefonunuzun hızlı bir şekilde yeniden başlatılması, Google Play Store ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere çoğu sorunu giderir.
 • Google Play Store’un sistem çapında bir sorunu mu var? – Downdetector web sitesini kontrol edin. Belki de Google çok büyük bir sorun yaşıyordur ve geliştiricilerin sorunu düzeltmesini beklemeniz yeterlidir.

Artık hızlı düzeltme temellerini ele aldığımıza göre, Play Store’dan bir uygulama indirmeyi deneyin. Android cihazınız hala uygulamaları indiremiyor veya yükleyemiyorsa deneyebileceğiniz bazı çözümler aşağıda verilmiştir.

Boş Alanınızı Kontrol Edin

Bir cihazda sorun giderirken, temel bilgilerle başlamak işe yarar. İndirmeler, indirmeniz için boş alana sahip olmanıza bağlıdır. Çoğu uygulama yalnızca birkaç megabayt boyutundadır, ancak bazıları daha büyüktür. Cihazınızda yeterli alan var mı? Yeni şeyler eklemeden önce biraz bahar temizliği yapmanız gerekiyor mu?

Öncelikle, aşağıdaki adımları uygulayarak cihazlarınızın depolama alanını kontrol edin:

Not : Android arayüzü üreticiye ve sürüme göre değiştiğinden, eğitimimiz herkes için çalışması gereken genel özellikleri kapsar.

 1. Cihazınızda Ayarlar’ı açın ve Büyüteç’i kullanarak Depolama öğesini arayın .
 2. Görünen listede Depolama üzerine dokunun .
 3. Listelenen kullanılabilir depolama miktarını gözden geçirin.

Depolama alanınız doluysa, Uygulamalar’a dokunup , silmek istediğiniz uygulamaları seçip ardından Kaldır’a dokunarak nadiren kullanılan uygulamaları hızlı bir şekilde silebilirsiniz .

Şimdi Google Play Store’a geri dönün ve istediğiniz uygulamayı tekrar indirmeyi deneyin. Ancak, bol miktarda depolama alanınız varsa daha fazla çözüm için okumaya devam edin.

Ağınızı Kontrol Edin

Bundan yukarıda kısaca bahsettik, ancak ağ bağlantınızın uygulamaları indirme yeteneğiyle çok ilgisi var. İndirmeleriniz gerçekten yavaş mı yoksa hiç gerçekleşmiyor mu, internet bağlantınıza daha yakından bakalım.

Uygulamalarınızı (WiFi veya hücresel veri kullanarak) nasıl indirirseniz indirin, bağlı olduğunuz ağın bağlantıyı sürdürmek için yeterli güce sahip olup olmadığını kontrol edin. WiFi’niz tıkanmışsa, neredeyse kapsama alanı dışındaysanız veya yalnızca bir veya iki bar sinyaliniz varsa, uygulamanızı indirmeden önce daha iyi bir konuma gelene kadar beklemek isteyebilirsiniz.

Ağ bağlantısı sorunlarınız olduğunun ilk göstergelerinden biri, web sitelerinin ve uygulamaların düzgün yüklenmemesidir. Telefonunuzun tarayıcısını kullanarak veya sağlam bir bağlantıyı doğrulamak için zaten uygulamanız varsa bir hız testi yapabilirsiniz .

Wi-Fi kullanıyorsanız, hücresel veriye geçmeyi deneyin. Veya varsa başka bir Wi-Fi ağı deneyebilirsiniz. Tek seçeneğiniz hücresel veriyse , arka plan veri kullanımının açık olduğundan emin olmak için Android cihazınızda Ayarlar’ı kontrol edin.

 1. Bunu, Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store > Mobil veri ve Wi-Fi seçeneğine giderek ve Arka plan verileri’nin yanındaki düğmeyi açarak yapabilirsiniz .

Cihazınızı yeniden başlatın

Yazılım sorunlarını çözmenin en basit ve etkili yöntemlerinden biri, cihazın yeniden başlatılmasıdır. Belki de sorunlarınız basit bir aksaklıktan kaynaklanmaktadır. Yeniden başlatma, telefonun işlediği tüm kodu bırakmasına ve yeniden başlamasına neden olur. Yeni işlemler belleğe yüklenecek ve uygulamayı hatasız bir şekilde indirebileceksiniz.

Saat ve Tarih Ayarlarınızı Kontrol Edin

Kimlik doğrulama, Google Play ve indirme sunucusu ile cihazınızın kimliğini doğrulamak için doğru zamanı gerektiren bir mobil işlemdir. Telefonlarımızın çoğu tarih ve saati şebekeyle otomatik olarak senkronize eder, ancak kontrol etmeye değer.

Tek yapmanız gereken, işletim sisteminizin doğru saat diliminde olduğunu kontrol etmektir. Doğruysa, devam edin. Değilse, düzeltin veya otomatik olarak ayarlayın. İşte nasıl:

 1. Android cihazınızda Ayarlar’ı açın ve arama çubuğuna Tarih ve Saat yazın.
 2. Açık olması için Otomatik tarih ve saat anahtarını değiştirin .
 3. Telefonunuzu kapatıp tekrar açın ve saatin güncellendiğini doğrulayın.

Google Play Store Önbelleğini Temizle

Tüm bu adımlardan sonra bile Android cihazınız uygulamaları indirmiyor veya yüklemiyorsa, Mağaza önbelleğini temizlemek faydalı olabilir. Önbellek, Google Play Store’un kullandığı ve/veya çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm verileri kaydettiği geçici depolama alanıdır. Bozulabilir, bu yüzden kontrol etmeye değer.

 1. Ayarlar ve Uygulamalar ve bildirimler öğesini seçin .
 1. Google Play Store’u seçin .
 1. Depolama ve Önbelleği temizle öğesini seçin .
 1. Google Play hizmetleri ve varsa Google Services Framework için tekrarlayın.

Google Play Store İzinlerinizi Değiştirin

İzinler genellikle otomatik olarak ayarlanır, bu nedenle her zaman bunları değiştirmek için bir neden yoktur. Ancak, buraya kadar geldiyseniz ve hala bir uygulamayı indiremiyor veya yükleyemiyorsanız, denemeye değer.

 1. Ayarlar ve Uygulamalar ve bildirimler öğesini seçin .
 1. Google Play Store’u seçin .
 1. İzinler’i seçin .
 1. SMS ve Telefonun etkinleştirildiğinden emin olun. Kişiler ve Konum isteğe bağlıdır ancak test etmek için bunları açın.
 1. Google Play Hizmetleri’ni ve ardından İzinler’i seçin .
 2. İzinlerin Vücut sensörleri, Arama günlükleri, Kamera, Kişiler, Dosyalar ve Medya, Konum, Mikrofon, SMS ve Telefon için İzin Ver olarak ayarlandığından emin olun .
 1. Uygulama indirmeyi yeniden test edin.

Bazı güvenlik uygulamaları bu ayarları etkileyerek Google Play Store’un düzgün çalışmasını engelleyecektir. Tüm bu hizmetlerin erişilebilir olmasını istemiyorsanız, test ettikten sonra bunları kapatabilirsiniz.

Google Play Güncellemelerini Kaldır

Yazılım güncellemelerinin yeni sorunlara yol açma eğiliminde olduğu bir sır değil. Play Store’da yaşadığınız sorun bir yazılım güncellemesinden sonra başladıysa en son sürümü kaldırabilirsiniz. Bazen, sorunu çözmek için tek yapmanız gereken yazılımın önceki bir sürümüne dönmektir.

Bir Google Play Store güncellemesini nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Telefonunuzda Ayarlar’ı açın ve Uygulamalar ve bildirimler üzerine dokunun .
 1. Aşağı kaydırın ve Google Play Store’a dokunun .
 1. Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun.
 1. Güncellemeleri kaldır üzerine dokunun .

Şimdi Play Store’u yeniden başlatın ve uygulamayı indirmeyi deneyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Özellikle Google Play Store gibi temel özellikleri kullanamadığınızda, google playden uygulama indiremiyorum gibi bir durumla karşılaşırsanız cihazınızla ilgili sorun yaşamak hiç eğlenceli değil. Hala sorularınız varsa, okumaya devam edin.

Android cihazımda yanlışlıkla Google Play Store’u silersem ne yapmalıyım?

Google Play Store, çoğu Android işletim sistemi cihazında önceden yüklenmiş bir uygulamadır. Belki de uygulama çekmecenizde ve ana ekranınızda arama yaptınız ve küçük Play Store simgesini hiçbir yerde bulamıyorsunuz. Yerel Google Play Store uygulamasıyla birlikte gelmeyen bir AndroidOS cihazı kullanmıyorsanız, iyi haber şu ki cihazı gerçekten silmemişsiniz.

Artık Google Play Store uygulamasını cihazınızda bulamıyorsanız yapmanız gerekenler:

1. Ayarlar’ı açın ve Uygulamalar ve bildirimler üzerine dokunun .

2. Google Play Store’u görene kadar listeyi aşağı kaydırın . Ardından, üzerine dokunun.

3. Bu yeni sayfanın altında Aç veya Etkinleştir seçeneğini göreceksiniz . Ona dokunun.

4. Uygulama çekmecenize gidin ve Google Play Store’u arayın. Görünmesi gerekir, ancak ana ekrana geri eklemeniz gerekir.

Google Play Store uygulamanız kaybolduğunda, bunun nedeni muhtemelen silinmiş değil, devre dışı bırakılmış olmasıdır.

Uygulamaları güncelleyemezsem ne yapmalıyım?

Diğer Play Store sorunları arasında uygulamaları güncellemenizi engelleyen bir hatayla karşılaşabilirsiniz. Android işletim sistemi, uygulamalarınızın çoğunu yüklemek için Google Play Store’a güvenir. Yukarıda listelediğimiz adımların çoğu, uygulama yükleyememenin yanı sıra bu sorun için de geçerlidir. Ancak, ek bir adım olarak söz konusu uygulamayı zorla durdurmayı da denemelisiniz.

Android’de bir uygulamayı durdurmaya zorlamanın yolu şu şekildedir:

1. Cihazınızda Ayarlar’ı açın ve Uygulamalar ve bildirimler üzerine dokunun .

2. Sorun yaşadığınız uygulamaya dokunun ve ardından sağ taraftaki Zorla Durdur’a dokunun.

 

Şimdi, uygulamayı tekrar güncellemeyi deneyin. Listelediğimiz adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, sorunlu uygulamayı kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz. Ancak, uygulamaların artık geliştiriciler tarafından desteklenmediği zamanlar vardır. Google Play Store’a gidin ve geliştirici güncellemelerini kontrol edin.

Google playden uygulamaları indiremiyorum diyenler için, yukarıdaki adımlardan birinin yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZDA DA  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR ÇOK MAKALE MEVCUT ! GÖZ ATMANIZI TAVSİYE EDERİZ !

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 26/11/2022 16:03

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku