Elektrikli Araçların Geleceğimizdeki Yeri!

Elektrikli Araçların Geleceğimizdeki Yeri! Elektrikli Araçların Geleceği! Türkiye’de Elektrikli Araç Var Mı? Elektrikli Araç Üretimi..

Elektrikli Araçların Geleceğimizdeki Yeri!

  • Sharznet’in kuruluş öyküsü ve verdiği hizmetler ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Ece Şengönül: Küresel ısınma günümüzün büyük bir problemi. Bu yüzden soluduğumuz havayı doğrudan zehirleyen, fosil yakıt kullanmadan, alternatif enerji kaynağı olarak hidrojen ve elektrik kullanımı artmaya başladı. Türkiye yeni başlamış ve hızlı ilerleyecek bu teknoloji değişimi içerisinde yerini aldı. Türkiye için bu değişim önemli bir fırsat. Fosil yakıt çağı başlangıcı döneminde fosil yakıt motor üretim teknolojisini kaçıran ülkemiz, yeni enerji türü motorların üretimine ve bu motorların otomobillerde kullanılmasında belirleyici duruma gelmeli.

Üretim ve kullanımı hızla artan elektrik taşıtların ülkemizde de kullanılmasını ve yaygınlaşmasını desteklemek üzere altyapı sağlayan bir platform olmak ve elektrikli şarj ağı kurmak isteyen küçük büyük girişimcilere destek olmayı kendimize görev ediniyoruz. Ayrıca elektrikli araç kullanıcılarının Türkiye’nin her yerine, yolda kalma endişesi olmadan rahat seyahat etmelerini sağlamak ve bu kapsamda Türkiye’nin en yaygın ve en çok tercih edilen araç şarj istasyon platform sağlayıcısı olmak istiyoruz.

Elektrikli Araçların Geleceğimizdeki Yeri! Elektrikli Araçların Geleceği! Türkiye’de Elektrikli Araç Var Mı? Elektrikli Araç Üretimi..

  • Türkiye elektrikli araçlar konusunda hangi konumda, dünya sıralamasındaki yeri nedir?

Şengönül: Türkiye’nin otomotiv sanayisinde ve yan sanayisinde kalitesi ve teknolojileri ile dünya da önde gelen ülkeler arasında yer aldığını düşünüyoruz. Elektrikli vasıtalarda içten yanmalı motor olmadığını düşünürsek Türkiye, elektrikli otomobillerin kalan her bölümünü üretebilecek durumdadır. Türkiye elektrikli otomobile geçiş yarışında diğer ülkeler ile nerede ise aynı anda başlayacak bütün altyapıya sahiptir. Ülkemiz, elektrikli yeni yüzyılda kendi otomobil ve ağır vasıtalarını üreterek bu çağda önemli bir oyuncu olarak yerini almalıdır.

  • Kaç elektrikli araç var, kısa-orta-uzun vadede öngörünüz nedir?

Şengönül: Türkiye de henüz yaklaşık 6000 elektrikli araç bulunmakta. Bu sayı hala çok az. Ancak önümüzdeki yılda iki katına kadar çıkabileceğini öngörüyoruz. Diğer yandan 2023 yılı itibariyle, bütün otomotiv üreticilerinin geleneksel motorlu seri üretim hatlarını kısıtlayarak, her model için elektrikli veya elektrik destekli otomobil seri üretim bantlarını açmaları ile sayılar artacaktır. 2023 yılı itibariyle her sene bir önceki senenin 2-3 katı artış olacağını düşünüyorum.

Elektrikli Araçların Geleceğimizdeki Yeri! Elektrikli Araçların Geleceği! Türkiye’de Elektrikli Araç Var Mı? Dünyada Elektrikli Araç Üretimi..

İlk girişimi bildiğiniz gibi Renault ve BMW gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıllarda, Renault Zoe ve BMW i3’ler nadir de olsa İstanbul, İzmir ve Ankara sokaklarında görülmekteydi. Elektriğin performansından etkilenen kullanıcılar, farklı marka ve model elektrikli araçların da Türkiye’ye gelmesi için bir bekleyişe girdi.

Elektrikli MINI Cooper’ın ardından MG ZS EV’nin gelmesi ile de piyasa farklı modeller ile hareketlenmeye başladı. Özellikle hafif ticari vasıtaların elektrikli modellerinin Türkiye’ye gelmesiyle elektrikli araçlar hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olacaktır.

  • Sürücülerin evlerine bir şarj istasyonu kurma maliyeti ne kadar? Geleneksel prizlere göre kısa-uzun vade faydası nedir?

Şengönül: Ünite maliyeti 600 Euro ile 1500 Euro arasında değişkenlik gösteriyor. Ancak genelde evlerde 600 Euro civarında ürünler kullanılmakta. Evin elektrik panosunun yakınına veya yanına şarj ünitesi kurulursa maliyet yaklaşık 1000 TL olacaktır. Şarj ünitesi panodan uzaklaştıkça altyapı maliyeti artacaktır. Bu maliyetlere beton kesme ve inşaat ilave olursa maliyet daha da artacaktır. Özetle ortalama altyapı maliyeti 1000 ile 3000 TL arasında değişiklik göstermekte diyebiliriz.

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZDA DA  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR ÇOK MAKALE MEVCUT ! GÖZ ATMANIZI TAVSİYE EDERİZ !

Ayrıca EKONOMİ sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 11/11/2022 12:12

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku