Teknoloji

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları! Bilgisayar Oyunları Zeka Geliştirir Mi? Bilgisayar Oyunlarının Psikolojik Etkileri! Bilgisayar Oyunlarının Çocuğa Etkileri..

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları

Şu anda medya, teknoloji ve bilgisayar oyunları oynayan çocuklar söz konusu olduğunda olumsuzluklara odaklanma eğiliminde ve bunda hepimiz suçluyuz. Peki ya çocukların severek oynadığı bu oyunların bazı olumlu faydaları oluyorsa? İşte bu makalede bilgisayar oyunlarının olumsuz yönlerini değil faydalarını öğreneceğiz!

Bilgisayar Oyunları Oynamak Koordinasyonu Geliştirir

Hem yetişkinler hem de çocuklar bilgisayar oyunları oynarken, saatlerce ekrana bakıyor ve beyinlerini meşgul etmiyor gibi görünebilirler, ancak gerçekte olan tam tersidir. Bilgisayar oyunlarının ekranda sağladığı eylemler ve etkinlikler zihinsel uyarımı artırır. Bir bilgisayar oyunu oynamak, çok fazla beyin gücü gerektiren işitsel, görsel ve fiziksel hareket için koordinasyon becerisi gerektirir! 

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları! Bilgisayar Oyunları Zeka Geliştirir Mi? Bilgisayar Oyunlarının Psikolojik Etkileri! Bilgisayar Oyunlarının Çocuğa Etkileri..

Bilgisayar Oyunları Oynamak Dikkat ve Konsantrasyonu Artırır

Bir bilgisayar oyununun ortasında bu becerilerden herhangi birini uyandırmaya çalıştıysanız, bilgisayar oyunlarının konsantrasyonu ve dikkati geliştirmesi şaşırtıcı olmayabilir. Bilgisayar oyunu oynarken girdiğimiz kendinden geçme hali, film seyretmek ya da kitap okumak gibidir. Bilgisayar oyunları, belirli hedeflere ulaşmak veya bir hikayeyi bitirmek gibi teşvikler sunarak oyuncunun dikkatini uzun süre çeker.

Bilgisayar Oyunları Oynamak Beyin Hızını Artırır

Bilgisayar oyunları oynamak, beyne işitsel ve görsel gibi çok sayıda uyarım kaynağı sunar. Bu özellikle ‘beyin jimnastiği oyunları’ için geçerlidir. Araştırmalar beyin jimnastiği bilgisayar oyunları oynamanın aslında oyuncuların uyarıcıları bilgisayar oyunları oynamayanlara göre daha hızlı işlemesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları! Bilgisayar Oyunları Zeka Geliştirir Mi? Bilgisayar Oyunlarının Psikolojik Etkileri! Bilgisayar Oyunlarının Çocuğa Etkileri..

Bilgisayar Oyunları Oynamak Problem Çözme Becerilerini Geliştirir

Bilgisayar oyunlarının çoğunun kesin bir amacı vardır ve bilgisayar oyunlarında belirli kurallar ve kısıtlamalar söz konusudur. Bu kurallar ve kısıtlamalar, oyuncuları sık sık problem çözmeye ve alternatif rotalar veya hamleler düşünmeye zorlar. Bu becerilerin kazanılması sadece bir bilgisayar oyununa bağlı değildir, gerçek hayata da çevrilir ve oynayanların gerçek hayatta etkili bir şekilde problem çözmelerine yardımcı olur.

Bilgisayar Oyunları Oynamak Sosyal Becerileri Geliştirir

Bilgisayar oyunları oynamak izole bir aktivite gibi görünebilir, ancak artık teknoloji ve araçlarla, yepyeni bir etkileşim düzeyine girdik. Dünyanın her yerinde çevrimiçi bilgisayar oyunları oynayabilirsiniz, bu da dünyanın her yerinden insanlarla etkileşim halinde olduğunuz anlamına gelir. Oyunlar şu anda oynarken genellikle mikrofon içerir, bu da oyun arkadaşları arasında sürekli iletişim olduğu anlamına gelir. Bu, sadece yeni arkadaşlıklar kurmak için değil, aynı zamanda mevcut arkadaşlıkları güçlendirmek için de harika bir zemindir, çünkü oyunlar genellikle belirli yaş grupları için ortak bir zemin görevi görür.

 

Bilgisayar Oyunları Oynamak Çoklu Görev Becerilerini Geliştirir

Bilgisayar oyunları çeşitli farklı kategorilerde gelir. Müzik ve film gibi, belirli bilgisayar oyunları da çoklu görev becerilerini geliştirecektir. Örneğin, bir aksiyon oyunu, oyunda gözlemci olmanızı ve farklı noktalarda farklı engelleri kontrol etmenizi gerektirir. Oyunda kalan süre, enerji seviyeleri veya yaklaşan bir saldırı gibi sık sık kontrol edilmesi gereken çok fazla bilgi var. Oyuncular tüm bunları yönetme ve karşılığında çoklu görev becerilerini geliştirme eğilimindedir. Oyun oynarken öğrenilen diğer birçok beceride olduğu gibi, bunlar gerçek hayatta kullanılabilecek aktarılabilir becerilerdir.

Tüm medyalarda olduğu gibi, oyunlar yaşa uygun olmalıdır ve çocukların bilişsel becerilerini kendi hızlarında geliştirdiklerini unutmamak önemlidir.

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları! Bilgisayar Oyunları Zeka Geliştirir Mi? Bilgisayar Oyunlarının Psikolojik Etkileri! Bilgisayar Oyunlarının Çocuğa Etkileri..Bilgisayar Oyunlarının Faydaları! Bilgisayar Oyunları Zeka Geliştirir Mi? Bilgisayar Oyunlarının Psikolojik Etkileri! Bilgisayar Oyunlarının Çocuğa Etkileri..

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZDA DA  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR ÇOK MAKALE MEVCUT ! GÖZ ATMANIZI TAVSİYE EDERİZ !

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

 

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 27/12/2022 13:26

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku