Tarih

İskandinav Mitolojisi Nedir?

İskandinav Mitolojisi Nedir? İskandinav Mitolojisi Karakterleri! Vikingler Kimdir? Viking Mitolojisi! Norveç Mitolojisi! İskandinav Mitolojisi İle İlgili Bilinmeyenler..

İskandinav Mitolojisi Nedir?

İskandinavlar (namı diğer Vikingler) Orta Çağ’da Hristiyanlığa geçmeden önce, yakından bağlantılı olduğu İskandinav manzarası kadar sert ve güzel olan kendi canlı yerli pagan dinlerine sahiptiler. Bu dinin en önemli parçası, bugün “İskandinav mitolojisi” dediğimiz şeydi: Vikinglerin yaşamlarına anlam veren bir dizi dini hikaye. Bu mitler, Odin, Thor, Freya ve Loki gibi büyüleyici ve oldukça karmaşık karakterlere sahip tanrılar ve tanrıçalar etrafında dönüyordu.

Bu mitleri içeren İskandinav dininin hiçbir zaman gerçek bir adı olmadı onu uygulayanlar ona “gelenek” adını verdiler. Bununla birlikte, Hıristiyanlığın gelişinden sonra eski adetleri izlemeye devam eden insanlara bazen “kafirler” adı verildi, bu da başlangıçta basitçe “çalılarda yaşayan insanlar” veya kırsal kesimde başka bir yerde anlamına geliyordu ve bu isim takılıp kaldı.

Dinler, insanlığın esrarengiz olana ulaşma girişimleridir ve İskandinav dini elbette bir istisna değildi. Bunu yapmak için Vikinglerin zamanına ve yerine uygun bir araç sağladı. Bazı yönleri modern okuyucuya tuhaf gelse de, ona hak ettiği açık fikirlilikle yaklaşırsak, kutsalın aşkın ihtişamı ve sevincinin huzurunda hayatı yaşamaya yönelik ortak insan arayışını onda görebiliriz. Ve son Vikinglerin kılıçlarını bırakmasının üzerinden bin yıl geçmesine rağmen, bugün insanlar İskandinav mitlerinin ve bu mitlerde yaşayan tanrıların canlılığından ve harikasından ilham almaya devam ediyor.

Vikingler için, buldukları şekliyle dünya büyülenmişti yani, dünyadan kurtuluş arama ihtiyacı hissetmiyorlardı, bunun yerine, bugün bizim yaşadıklarımız da dahil olmak üzere, “her şeyin bu halinden” keyif alıyor ve ona hayret ediyorlardı. hem “doğa” hem de “kültür” adını verirdi. Dinleri ve mitleri, dünyevi yaşamın sefaletini, çekişmesini ve adaletsizliğini şekerle kaplamadı, bunun yerine onu kabul etti ve kendisinin ve halkının yararına büyük işler başararak bunda ustalaşma girişimini övdü. Bu tür eylemlerle dolu bir hayat, Vikingler için “iyi hayat” idi.

Vikingler Kimdi?

Vikingler, Viking Çağı’nda (kabaca MS 793-1066) dünyanın büyük bir bölümünde maceraya atılan günümüz Norveç, İsveç, Danimarka ve İzlanda’dan denizci akıncılar, fatihler, kaşifler, yerleşimciler ve tüccarlardı. Doğuda Bağdat’a kadar ve batıda Kristof Kolomb’dan yaklaşık beş yüz yıl önce keşfettikleri Kuzey Amerika’ya kadar seyahat ettiler. Eski İskandinav dilini konuşuyorlar, rünlerle yazıyorlar ve atalarının dinini uyguluyorlardı.

Vikingler, anavatanlarından yelken açmak için zamansız, evrensel insan arzuları tarafından motive edildiler: zenginlik, prestij ve güç. Çoğu insan toplumunda olduğu gibi, bu amaçlar Vikingler için iç içe geçmişti; daha fazla servete sahip olanlar tipik olarak daha fazla prestije ve güce sahipti ve bunun tersi de geçerlidir. Vikingler zenginliği hem taşınabilir biçiminde altın, gümüş, değerli taşlar ve benzerleri hem de toprak biçiminde aradılar.

Sadece kendi Hıristiyanlık öncesi dinleri ve mitolojileri hakkında değil, aynı zamanda diğer Germen halkları hakkında da mevcut anlayışımız için Vikinglere teşekkür etmeliyiz. Viking Çağı sırasında veya nispeten kısa bir süre sonra yazılan Eski İskandinav şiirleri, incelemeleri ve destanları sayesinde, Vikinglerin dininin neye benzediğine dair çok, çok daha eksiksiz bir resme sahibiz (yine de içinde kalan birçok talihsiz boşluğa rağmen) resim) diğer Hıristiyanlık öncesi Cermen halklarının dinleri için yaptığımızdan daha fazla. Ancak bu dinler hakkında doğrudan bildiğimiz kadarıyla, İskandinavlar tarafından da paylaşılan ortak temaların varyasyonları gibi görünüyorlar, bu nedenle bu eski dinleri yeniden inşa etmemize yardımcı olması için İskandinav kaynaklarını da kullanabiliriz.

İskandinav Mitolojisi Nedir? İskandinav Mitolojisi Karakterleri! Vikingler Kimdir? Viking Mitolojisi! Norveç Mitolojisi! İskandinav Mitolojisi İle İlgili Bilinmeyenler.. 

Viking toplumunda İskandinav mitolojisi

İskandinav mitolojik çerçevesinin günlük yaşamdaki bütünleşik doğası , Eski İskandinav dilinin dine sahip olduğu en yakın kavram olan ‘gelenek’ anlamına gelen síður sözcüğü tarafından ihanete uğrar. 

Tabii ki, Vikinglerin tüm bu farklı İskandinav tanrıları ve içinde yaşadıkları dünya ile ilgili olarak tam olarak neye inandıklarını tespit etmek zor. Bununla birlikte, arkeolojik kanıtlar, günlük yaşamın standart bir parçası olan eşlik eden gelenek ve ritüellerle birlikte, insanların kendilerini bağlı hissettikleri belirli tanrılara kişisel bağlılık konusunda ipucu vermeye yardımcı olur. Kaynaklar ayrıca İskandinav tanrılarının taşa gömülmüş alanlardan çok kendi farklı kişiliklerine sahip olduğu izlenimini veriyor.

Daha geniş anlamda, tanrılara da tüm topluluk tarafından saygı duyuldu ve çağrıldı. Örneğin, potansiyel kült faaliyeti alanları, Fröslunda (“tanrı Freyr’e ​​adanmış koru”) örneğinde olduğu gibi, yer adlarında bir tanrının adının görünmesiyle tanımlanabilir. Bazı sıcak noktalar da kaynaklar tarafından ima ediliyor. Bremenli Adam’a göre (kendi hesabını söylentilere dayanarak MS 1070 dolaylarında yazdı) İsveç’teki Uppsala’da kıtlık veya hastalık zamanlarında kurban edilen Thor, Odin ve Freyr’in resimlerini barındıran büyük bir tapınak vardı. Savaş veya sırasıyla düğünler ortaya çıktığında. İnsanların, atların ve köpeklerin kurban edildiği, vücutlarının kutsal korudaki ağaçlardan sarkıtıldığı büyük bir festival sırasında dokuz yılda bir insanların uzun Viking saçlarını salmak için orada nasıl bir araya geldiklerini anlatıyor. Arkeolojik kayıtlar gerçek bir tapınağın varlığını desteklemese de, aralarında 3. ve 10. yüzyıllar arasına tarihlenen büyük bir salonun da bulunduğu diğer binaların kalıntıları bulunmuştur.

Bu nedenle, İskandinav mitolojisinin Viking toplumlarındaki yerinin çeşitli yönleri vardı. Anne-Sofie Gräslund’un dediği gibi, “Eski İskandinav dini durağan bir fenomen olarak değil, zaman içinde kademeli olarak değişen ve şüphesiz pek çok yerel varyasyonu olan dinamik bir din olarak görülmelidir”. Eski İskandinavya, ilahi güçlere olan inancın bol olduğu bir dünyaydı ve bunların hepsinin kendi nitelikleri ve işlevleri vardı. İskandinav dünya görüşü, MS 11. yüzyılın ikinci yarısında belirginleşen Hıristiyanlığın ortaya çıkan etkisiyle ancak kademeli olarak değişti. O zaman bile, Vikingler çok tanrılı oldukları için, zaten oldukça uzun olan tanrı listelerine İsa’yı eklediler ve uzun bir süre farklı gelenek ve inançları yan yana kullandılar.

İskandinav Mitolojisi Nedir? İskandinav Mitolojisi Karakterleri! Vikingler Kimdir? Viking Mitolojisi! Norveç Mitolojisi! İskandinav Mitolojisi İle İlgili Bilinmeyenler.. 

Ayrıca TARİH sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 30/11/2022 15:04

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku