Tarih

Aziz Nikolaos Kilisesi Tarihi: İşte Pataralı Noel Baba!

Aziz Nikolaos Kilisesi Tarihi! Aziz Nikolaos Anıt Müzesi! Aziz Nikolaos Mucizeleri! Aziz Nikolaos Mezarı! Noel Baba Kimdir? İşte Pataralı Noel Baba!

Aziz Nikolaos Kilisesi Tarihi: İşte Pataralı Noel Baba!

Aziz Nikolas Kilisesi, Antalya ilinde, Akdeniz kıyısında, Demre şehir merkezindedir. Türkiye gezinizde sahil yollarını kullanıyorsanız mükemmel bir durak olabilir. Adını Myra’lı Aziz Nikolaos’tan alan antik Bizans kilisesi artık müze olmuş ve 1982 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır.

Noel’e sadece 1 gün kala, Noel Baba küçük yardımcılarıyla hediyelerimizi dağıtırken dünyayı dolaşırken, biz de onun efsanevi doğum yeri olan Demre’ye hızlıca bir ziyarette bulunalım. Evet, doğru okudunuz. Laponya değil, Kuzey Kutbu değil, günümüz Türkiye’sinin güneybatı bölgesindeki Demre. Kendisine atfedilen mucizeler nedeniyle Wonderworker Nikolaos olarak da bilinen Aziz Nicholas, varlıklı bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir salgında öldükten sonra, genç Nicholas hayatını fakirlere ve muhtaçlara yardım ederek Tanrı’ya hizmet etmeye adadı.

Yunanistan ve Rusya’nın koruyucu azizi Aziz Nikolaos, cömertliği ve kendisi için dışarıda bırakanların ayakkabılarına madeni para koymak gibi gizli hediyeler vermesiyle ün yaptı ve böylece Noel Baba için ilk gün modeli oldu. 6 Aralık MS 343’te Myra’da öldü ve katedral kilisesine gömüldü. Ölüm yıldönümü bir kutlama günü oldu, St. Nicholas Günü diğerlerinin yanı sıra Belçika, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Hollanda, Macaristan, Romanya ve Polonya’da kutlandı.

Efsaneye göre Noel Baba, aslında 4. yüzyıldan kalma bir Aziz olan ve antik Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Myra’nın (şimdi Demre) Yunan Piskoposu Myralı Aziz Nikolaos’tur.

Aziz Nikolaos Kilisesi Tarihi! Aziz Nikolaos Anıt Müzesi! Aziz Nikolaos Mucizeleri! Aziz Nikolaos Mezarı! Noel Baba Kimdir? İşte Pataralı Noel Baba! 

Aziz Nikolaos Kilisesi Tarihi

Bizans kilisesi MS 520 yılında Myralı Aziz Nikolaos’un piskoposluk yaptığı ve gömüldüğü orijinal kilisenin üzerine inşa edilmiştir. Zamanla hava, depremler, seller ve savaş antik yapıya zarar verdi. Sonuç olarak, bazilikanın 1043’te IX. Konstantin ve 1862’de Çar I. Nicholas tarafından restorasyon projeleri olmuştur. Ayrıca, 8. ve 9. yüzyıllar arasında birkaç kez restore edilmiştir. Sonunda, tekrarlanan sel, kiliseyi Demre Nehri’nden gelen alüvyonla doldurdu ve gömdü. Kilise, 1956 yılında Demre’nin ana meydanında yeniden keşfedilmiştir. Her yıl yarım milyon Katolik ve Rus Ortodoks Hristiyanın ziyaret ettiği yer olarak önem kazanıyor.  Ayrıca Aziz Nikolaos’un ölüm günü olan 6 Aralıka Aziz Nikolaos günü olarak, dünyadaki Ortodoks Hıristiyanlar tarafından kutlanmaktadır.

Myra Aziz Nikolaos kimdi?

Myra Aziz Nikolaos, MS 270 yılında Roma İmparatorluğu döneminde Antalya ilinin Patara kasabasında doğdu . Ailesi bir salgında öldükten sonra şehrin piskoposu olan amcası onu büyüttü.

317’de Myra Piskoposu seçildi. 325’te Birinci İznik Konsili’ne katılan birçok piskopostan biriydi. Bu süre zarfında Ortodoks Hristiyan doktrininin sadık bir savunucusu olarak biliniyordu. Myra’lı Aziz Nicholas, hayatı boyunca fakirlere, gezgin denizcilere ve çocuklara hediyeler vermesiyle ünlüydü. MS 6 Aralık 343’te öldü ve Myra’da kendi adını taşıyan kiliseye gömüldü. 1087’de Haçlı Seferleri sırasında Bare’den gelen denizcilerin mezarına baskın düzenlediği ve kalıntılarının bir kısmını azizin onuruna bir katedralin inşa edildiği Venedik’e götürdüğü söylenir. Son zamanlarda 2017 yılında, mozaik yer karolarının altına gömülü bir mezar keşfedildi. Aziz Nicholas’ın gerçek mezarı olabilir, ancak henüz kazılmamıştır. Mezara erişmek için mozaik karoların kaldırılması gerekiyor ve erişim zaman alacak.

Myra’da Aziz Nikolaos Kilisesi’nde Ne Var?

Myra’daki Aziz Nikolaos Kilisesi ziyaretçi merkezi, aziz ve Aziz Nikolaos’u onurlandıran modern zaman heykelleri hakkında bilgi vermektedir. Sitede aktif kazılar yapılırken, kilisenin çoğu fresk ve mozaikleri gezmek ve görmek için açıktır.

Myra Aziz Nikolaos Lahdi

Bari Denizcileri’nin baskınına uğrayan Aziz Nikolaos’un lahdi, Aziz Nikolaos Kilisesi’nde görülebilir. Yapraklar ve balık pulları ile süslenmiştir. Ziyaretçilerin gelip hasarlı mezara dualar içeren küçük kağıt parçaları bıraktığını göreceksiniz. Bari’den gemiciler tarafından alınmayan kalıntılar Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir .

Mozaikler ve Freskler

Aziz Nikolas Kilisesi, mermer sütunlar, tonozlu tavanlar ve kubbeler ve zeminde girift mozaik desenlerle tasarlanmış 3 küçük şapelden oluşmaktadır. Duvarlarda Birinci İznik Konsili de dahil olmak üzere Aziz Nikolaos’un yaşamından çeşitli sahnelerin yer aldığı freskler sergilenmektedir.

Ayrıca, siteye giriş için Mediterranean Museum Pass’i kullanabilirsiniz. Geçiş kartınız yoksa biletinizi ön girişten alın. Türkiye Müzeleri uygulaması, giriş ücretleri ve müze çalışma saatleri ile ilgili tüm güncel bilgilere sahiptir.

Aziz Nikolaos Kilisesi Tarihi! Aziz Nikolaos Anıt Müzesi! Aziz Nikolaos Mucizeleri! Aziz Nikolaos Mezarı! Noel Baba Kimdir? İşte Pataralı Noel Baba! 

Saint Nikolaos Kilisesi Yakınında Gezilecek Yerler

Demre’nin hemen dışında ayrıca antik Likya kaya mezarları, günümüzde hala festivaller ve konserler için kullanılan antik amfi tiyatronun iki yanında kaya yüzüne özenle oyulmuş 2500 yıllık mezarlar görülmeye değer. Sahil boyunca iki büyük turizm merkezi olan Fethiye ve Antalya’yı birbirine bağlayan karayolu üzerinde yer alan Demre, bu daha büyük merkezlerin vızıltısından yoksun olabilir; ancak daha maceracı gezginler için tarih kokan bir tatil yapma imkanı sunar.

  • Myra

Myra antik kenti, Akdeniz kıyısındaki Demre’deki St. Nicholas Kilisesi’ne yaklaşık 2 kilometre uzaklıktadır. Myra, St. Nicholas’ın evi ve antik Likya’nın en önemli şehirlerinden biriydi. Aynı şekilde Myra, siyasi ve kültürel bir merkez olarak biliniyordu ve Likya Federasyonu’nun başkentiydi. 

  • Üçağız

İkincisi, Myra ve Aziz Nikolas Kilisesi’ni ziyaret ettikten sonra, tekne gezisi yapmak için küçük balıkçı köyü Üçağız’a gidin. Köy antik çağda Theimeussa olarak biliniyordu ve bir denizciler şehriydi. 

Akdeniz’de yelken açmak, batık Kekova şehrini keşfetmek ve antik Simena kalesinin tepesine çıkmak için birkaç saatinizi ayırın.
Özetle, Antalya’dan Kaş’a gidiyorsanız, Demre hem St. Nicholas Kilisesi’ni hem de Myra antik kentini ziyaret etmek için harika bir durak. Kilise, Akdeniz kıyılarında yolunuz üzerinde kısa bir mola vermeye değer güzel çinilere ve fresklere sahiptir.
Aziz Nikolaos Kilisesi Tarihi! Aziz Nikolaos Anıt Müzesi! Aziz Nikolaos Mucizeleri! Aziz Nikolaos Mezarı! Noel Baba Kimdir? İşte Pataralı Noel Baba! Aziz Nikolaos Kilisesi Tarihi! Aziz Nikolaos Anıt Müzesi! Aziz Nikolaos Mucizeleri! Aziz Nikolaos Mezarı! Noel Baba Kimdir? İşte Pataralı Noel Baba!
Ayrıca TARİH sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 30/12/2022 14:13

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku