Psikoloji

Masallar Çocukların Gerçeklik Algısını Etkiler Mi?

Masallar Çocukların Gerçeklik Algısını Etkiler Mi? Çocuklara Masal Anlatmak Zararlı Mı? Masalın Çocuklar Üzerindeki Etkisi! Masalların Psikolojik Etkileri..

Masallar Çocukların Gerçeklik Algısını Etkiler Mi?

Çocuklar ellerinde peri masalı hikayeleriyle büyürler ve peri masallarının çoğu, her sonun mutlu olması, herkesin büyüleyici bir prensi olması, üvey annelerin her zaman kötü olması gibi gerçekleri çarpıtır. Okudukları kitaplar ya da anlatılan hikayeler, yaşayarak öğrenene kadar hiç de düşündükleri gibi değil. Bazı Çocuklar tehlikeli durumlara düşebilir, birçok kişi tarafından sevilmenin tek yolu olması gerektiğine inanabilir veya peri masallarının onlara verdiği algı nedeniyle hayatlarının gidişatından hoşlanmayabilirler. 

Masallar Çocukların Gerçeklik Algısını Etkiler Mi? Çocuklara Masal Anlatmak Zararlı Mı? Masalın Çocuklar Üzerindeki Etkisi! Masalların Psikolojik Etkileri..

Peri masalları, çocukların dünyayı ele geçirmelerine yardımcı olur, ancak onlara öğrenecekleri dersler de verir, çünkü onlara verilen hikayeler, gerçekliğe dair umut verici bir vizyondur. Yani evet, Hepimiz hikayeyi okuduk ya da “Prenses ve Kurbağa” filmini izledik; ve prensini cezbedebilmesinin tek yolunun kurbağayı dudaklarından öpmek olduğunu biliyoruz. Pek çok çocuk bunu gördü ve film çıktıktan sonra birçok çocuk bir kurbağayı kendi prenslerine çevirebileceklerini düşünerek hastalandı. “ABD’de 50’den fazla çocuk, güzel Prenses’in bir kurbağayı öptüğünü gösteren filmin Aralık ayında gösterime girmesinden sonra hastaneye kaldırıldı.” Ve Metro muhabirine göre, kurbağayı öpen çocukların çoğu 10 yaşın altındaydı. Bu olay nedeniyle birçok çocuk, bir prens yerine çok kötü bir duruma geldiklerini öğrenmek zorunda kaldı. Büyüleyici prenslerin hayvanları öperek elde edilemeyeceğini öğrenmeleri gerekiyordu.

Pek çok çocuğa Disney karakterleri veya peri masalı hikayeleri aracılığıyla temsil edilmiyor, bu yüzden tek yönlü olmaları gerektiğine inanıyorlar veya nasıl göründükleri nedeniyle prenseslere layık olmadıklarına inanıyorlar. Örneğin, prenses Pamuk Prenses; çok açık tenli, kar gibi beyaz saçlı ve şarap kadar kırmızı dudaklı olduğu için seviliyordu. Bir de kadınsı ve yumuşak enerjinin arketipi olarak tanımlanan uyuyan güzel var. Bu karakterlerin ikisi de birçok kişi tarafından sevilir, ancak gerçek dünyada hiçbirini temsil etmezler, bu da çocukları zamanı geldiğinde kibarlığın tanımı olamayacaklarını veya olmayacaklarını düşünmeye sevk eder. “en güzeli” olarak sınıflandırılmıştır.

Masallar Çocukların Gerçeklik Algısını Etkiler Mi? Çocuklara Masal Anlatmak Zararlı Mı? Masalın Çocuklar Üzerindeki Etkisi! Masalların Psikolojik Etkileri..

Purdue Üniversitesi’nden araştırmacı Brick’e göre, “Masallar, kadınsı güzellik ideali hakkında güçlü mesajlar verir. genç kadınları engelleyebilecek. ” Pek çok peri masalı, çocuklara, sahip oldukları benzersizliğin onları herkes için ideal bir güzellik yapan şey olduğunu bilmeden, tıpkı bir “prenses” gibi olmak veya harika özelliklere sahip güzel olarak görülmek için belirli niteliklere veya özelliklere sahip olmaları gerektiği imajını verir. Çoğu peri masalının her zaman mutlu bir sona doğru giden bir yolu vardır ya da olması gereken yere ulaşmak için her zaman fethedilmesi gereken bir kötü adam vardır. Külkedisi masalı gibi; Külkedisi adlı genç bayanın kötü bir üvey annesi olduğu için gider, ancak ona bir prenses gibi davranan bir peri vaftiz annesi tarafından prensiyle tanışmak için baloya gitme şansı verilir; böylece mutlu bir sona sahip olmak. Ancak bazen hiç öyle gitmez, bazen birden fazla mutlu son olur çünkü hayat uzundur ve çocuklar ister inişli çıkışlı ister farklı senaryolarla birden fazla mutlu son yaşayabileceklerini öğrenirler.

“Çocukları acımasız ve ürkütücü sahnelerin kurgulandığı veya çıkarıldığı peri masallarına maruz bırakmak, onları gerçekliğin yalnızca bir yönüne maruz bırakmak anlamına gelir.” Bazı insanlar peri masallarının çocuklara sosyal beceriler ve etik öğrettiğini ve bunların birçoğunun hayatları boyunca onlarla birlikte kaldığını söyleyebilirler. ‘Çirkin Ördek Yavrusu’ insanlara dış görünüşe göre yargılamamayı ve başkalarına karşı nazik olmayı öğreterek pek çok kişinin aşina olduğu yabancılaşma temalarını vurgular. insanlar büyüdükçe ilişki kurabilirler ve bu tür masallara başvurarak daha iyi günlerin geleceğine dair kendilerine umut verebilirler ve çirkin ördek yavrusu gibi durumlar kuğuya dönüşme potansiyeline sahiptir.

Masallar Çocukların Gerçeklik Algısını Etkiler Mi? Çocuklara Masal Anlatmak Zararlı Mı? Masalın Çocuklar Üzerindeki Etkisi! Masalların Psikolojik Etkileri..

Ancak bu tür masallar çocuklara uygun sosyal beceri ve ahlakı öğretmezler çünkü çirkin ördek yavrusu kendi türü olan kuğular tarafından başka hiçbir canlı tarafından kabul görmemiştir ve bunu taa kadar fark etmemiştir. o tam bir yetişkin kuğuydu çünkü yanlış kuş sürüsünde büyümüştü. “Kafası karışmış, Çirkin ördek yavrusu suya doğru yürüdü ve yansımasına baktı. Çirkin ördek yavrusu olmaması onu çok şaşırttı, çünkü o bir ördek bile değildi! Uzun ve zarif boyunlu güzel beyaz bir kuğuydu… Suya girdi ve yeni ailesine katıldı” (Guenther, 2022). Bu hikayeler çocuklara, farklı türden bir gruptan daha çok kendilerine benzeyen insanlara daha iyi davranmaları gerektiğini öğretebilir.

Bu sebeplerden dolayı, peri masallarının, ister aşırı ister belli bir dereceye kadar, çocukların gerçeklik algısı üzerinde olumsuz bir ölçekte etkisi olduğunu düşünüyorum. Masallarda sürekli değişen ve hiç bitmeyen bir yanılgı vardır. Peri masalları onların dünya imajını şekillendirebilir ama dersler ve deneyimler onlara dünyayı fethetmek için ihtiyaç duydukları bilgiyi verecektir.

Masallar Çocukların Gerçeklik Algısını Etkiler Mi? Çocuklara Masal Anlatmak Zararlı Mı? Masalın Çocuklar Üzerindeki Etkisi! Masalların Psikolojik Etkileri..

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

AYRICA PSİKOLOJİ SAYFAMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR MAKALE BULABİLİRSİNİZ. 

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 27/12/2022 20:35

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku