Psikoloji

Çocukluk Travmaları Tedavi Edilebilir Mi?

Çocukluk Travmaları Tedavi Edilebilir Mi? Küçükken Yaşanan Travmalar Nasıl Geçer? Çocukluk Travmaları Yetişkin Döneminde İlişkileri Nasıl Etkiler?

Çocukluk Travmaları Tedavi Edilebilir Mi?

Çocukluk travması yaşayan yetişkinlerde semptomların ortaya çıkabileceği birkaç farklı yol vardır. Ne yazık ki, ani travma belirtileri olan bir yetişkine teşhis koyarken izlenecek net bir tarif yoktur, ancak travma kurbanlarının bazı yaygın fiziksel, duygusal ve davranışsal belirtileri olabilir. Aşağıda, yetişkinlerde çocukluk çağı travmasının yaygın uyarı işaretlerinden sadece birkaçı listelenmiştir:

Duygusal Belirtiler

 • Tepkisizlik
 • Endişe
 • Duygusal patlamalar
 • Depresyon
 • Panik ataklar

Fiziksel belirtiler

 • Zayıf Konsantrasyon
 • Enerji eksikliği
 • Fiziksel hastalık
 • Uyku Bozuklukları

Davranışsal Belirtiler

 • Mecburiyet
 • Yeme Bozuklukları
 • Uyuşukluk veya Duyarsızlık
 • Genel oryantasyon bozukluğu

Bunların travma kurbanlarının yalnızca birkaç yaygın belirtisi olduğunu ve çoğu zaman birçok kişinin bu belirtilerden birkaçını gösterebileceğini veya hatta hiç göstermeyebileceğini unutmayın. Siz veya tanıdığınız biri travma belirtileri gösteriyorsa, derhal profesyonel yardım almanız önemlidir.

Çocukluk Travmaları Tedavi Edilebilir Mi? Küçükken Yaşanan Travmalar Nasıl Geçer? Çocukluk Travmaları Yetişkin Döneminde İlişkileri Nasıl Etkiler?

Potansiyel Olarak Travmatik Olaylar Şunları İçerebilir:

 • Fiziksel, duygusal ve cinsel istismar
 • Topluluk veya okul şiddeti
 • Cinsel sömürü
 • Sevilen birinin ani veya şiddetli ölümü
 • Aile içi şiddete, afetlere veya terörizme tanık olmak veya bunları yaşamak
 • Mülteciler veya savaş deneyimleri
 • İhmal
 • Saldırı
 • Ciddi kazalar
 • Hayatı tehdit eden hastalık

Tedavi edilmezse, çocukluk çağı travmasının uzun süreli etkileri olabilir. Travma çocukların ruh halini ve duygularını düzenleme becerilerini etkileyebilir, depresyon geliştirme olasılıkları 2 kat ve kaygı geliştirme olasılıkları 3 kat daha fazladır. Travma terapi yoluyla ne kadar erken ele alınırsa, çocuğun tam ve başarılı bir şekilde iyileşme şansı o kadar artar.

Çocukluk Travmaları Tedavi Edilebilir Mi? Küçükken Yaşanan Travmalar Nasıl Geçer? Çocukluk Travmaları Yetişkin Döneminde İlişkileri Nasıl Etkiler?

Çocukluk Travması Yetişkinlerde Nasıl Görünür?

Yetişkinlerde çocukluk travması, yaşanan utanç ve suçluluk duyguları nedeniyle deneyimleri ve başkalarıyla olan ilişkileri etkileyebilir. Çocukluk travması aynı zamanda bağlantısız hissetmeye ve başkalarıyla ilişki kuramamaya neden olur. Araştırmalar, çocukluk çağı travması yaşayan yetişkinlerin duygularını kontrol etmekte zorlandıklarını ve kaygı, depresyon ve öfkeyi artırdıklarını göstermiştir.

Yaygın Travma Yanılgıları

Yetişkinlerde çocukluk travması, mutlaka tam bir yaşam süremeyecekleri anlamına gelmez. Bununla birlikte, travma kişinin günlük yaşamını etkilemeye başlarsa, profesyonel yardım almak önemlidir. Konu çocukluk travmasından etkilenen yetişkinler olduğunda birçok insan yanlış kanılara sahiptir. İşte çocukluk çağı travmasıyla ilgili 3 yaygın yanılgı;

 1. Çocukken istismar ve/veya ihmal edilmiş bir birey, kendi çocuklarını da istismar ve/veya ihmal edecektir.
 2. İstismar ve ihmal edilen çocuklar sapkın yetişkinler haline gelebilir.
 3. İstismar ve/veya ihmalin etkisi onarılamaz ve yetişkin tam bir iyileşme hayatı yaşayamaz.

Bu yanlış! Yetişkinlerde çocukluk travmasının üstesinden gelmek terapi ile mümkündür. İyileşmenin ilk adımı, bireyin travma veya ihmalden kurtulmasına yardımcı olabilecek bir çocukluk çağı travma terapisti bulmaktır. Çocukluk çağı travması için terapi tipik olarak ayakta tedavi ortamında grup veya bireysel terapi yoluyla sağlanır.

Çocukluk Travmaları Tedavi Edilebilir Mi? Küçükken Yaşanan Travmalar Nasıl Geçer? Çocukluk Travmaları Yetişkin Döneminde İlişkileri Nasıl Etkiler? 

Çocukluk Travmaları Geçer Mi?

Çocukluk travmasını geri alamasanız da tedavi edebilirsiniz. Çocukluk travmasından kurtulmak sıkı çalışma ve destekle mümkündür. Süreç genellikle kendini keşfetme ve anlama ile başlar. ACE’lerle ve etkilerinin hayatınıza nüfuz etme biçimleriyle yüzleşmek, kabullenmenize yol açabilir. İyileşme sürecine devam etme isteğinizi de artırabilir. “İnsanların işlenmemiş travma nedeniyle beden, zihin ve ruhun nasıl etkilendiğini anlamalarına yardımcı olmak, dönüşümsel bir iyileşme yolculuğunda onları desteklemenin anahtarıdır” dedi. Travmatik çocukluk deneyimlerinizle yüzleşip kabul ettiğinizde, travma bilgili terapi ve tedavilerin yardımıyla iyileşme sürecine devam edebilirsiniz.

ÇOCUKLUK TRAVMALARINDAN KURTULMANIZA YARDIMCI OLABİLECEK ALIŞKANLIKLAR:

 • Kendinizi Uzaklaştırın. Kendinizi toksik insanlardan uzaklaştırın. Hayatta kalanlar, öz-değer duygularını engelleyenlerden kendilerini uzaklaştırmayı ve en yüksek potansiyellerine ulaşma yolunda ilerlemeyi öğrenebilirler.
 • Stresi Azaltın. Yoga, meditasyon, besleyici bir diyet yemek ve yeterince uyumak gibi stres azaltma tekniklerini uygulayın.
 • Farkındalık. Anda kalma ve olumlu bağlantılarınıza ve deneyimlerinize odaklanma alıştırması yapın.

Çocukluk Travmaları Tedavi Edilebilir Mi? Küçükken Yaşanan Travmalar Nasıl Geçer? Çocukluk Travmaları Yetişkin Döneminde İlişkileri Nasıl Etkiler? 

Çocukluk Travmalarını Atlatmak İçin Tedavi Yöntemleri

Çocukluk çağı travmasıyla baş etmek karmaşık ama gerekli bir süreçtir. Terapi yoluyla yetişkinler çocukluk travmalarının üstesinden gelebilir. Mutlu ve sağlıklı aileler yetiştirebilir, üretken vatandaşlar olabilir ve tatmin edici bir hayat yaşayabilirler.

Bilişsel İşleme Travma Terapisi

Bilişsel işleme terapisi, travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) olan hastaları tedavi etmek için kullanılan özel bir bilişsel travma iyileştirme terapisi türüdür. Tipik bir 12 seanslık periyodun gaziler, cinsel saldırı mağdurları ve taciz veya travma yaşamış çocuklarda travmayı azalttığı gösterilmiştir.

Travma Odaklı Bilişsel Davranış Terapisi

Travma odaklı bilişsel davranışçı terapi, yetişkinler için travmanın iyileşmesini sağlayan bir psikoterapi türüdür. Hastaların olumsuz duygusal, davranışsal ve düşünce kalıpları gibi yıkıcı kalıpları, farkındalık ve bilişsel tepkilerin kullanımı yoluyla olumlu çözümlere dönüştürmesine yardımcı olan, özellikle travmaya odaklanmıştır.

Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme

Göz hareketi duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi, çocukluk çağı travması için başka bir terapi şeklidir. EMDR, kişinin gözlerini ritmik bir düzende bir yandan diğer yana hareket ettirirken travmatik anıları hatırladığı bir psikoterapi şeklidir. Bu tedavi, TSSB ile ilişkili olumsuz etkileri azaltmada başarı göstermiştir. EMDR tipik olarak 6-12 seans sürer.

Çocukluk Travmaları Tedavi Edilebilir Mi? Küçükken Yaşanan Travmalar Nasıl Geçer? Çocukluk Travmaları Yetişkin Döneminde İlişkileri Nasıl Etkiler?

Anlatıya Maruz Kalma Terapisi

Anlatıya maruz bırakma terapisi, karmaşık ve çoklu olay travması olan bireyleri tedavi etmeyi amaçlar. Hastanın yaşamını kronolojik olarak ortaya koymayı ve yaşamlarındaki olayları hem olumlu hem de travmatik noktalarda bağlama oturtmayı içerir. Amacı, kişinin yaşam olaylarını bağlama oturtarak hastanın travmatik olayları iyileştirmesine ve anlamasına yardımcı olmaktır.  4-10 seans arasında değişen kısa süreli bir terapidir.

Uzun Süreli Maruz Kalma Tedavisi

Bazen sel olarak adlandırılan uzun süreli maruz bırakma terapisi, bir hastanın bu olayları anlamalarına ve rasyonelleştirmelerine yardımcı olmak için travmatik anılara maruz kaldığı bir tür davranışsal bilişsel terapidir. Uzun süreli maruz bırakma terapisi, TSSB ile ilişkili depresyon, panik atak ve anksiyeteden muzdarip hastalarda onlarca yıllık başarı elde etti. Seanslar genellikle 15 hafta veya daha uzun sürer.

Yetişkinlerde çocukluk travmasını iyileştirmek göz korkutucu ve zor bir iştir ancak terapi yoluyla mümkündür. Neyse ki, bu alanda devam eden araştırma ve gelişmeler, travmayı tedavi etmenin daha etkili yollarını ortaya çıkarıyor. Özellikle, EMDR terapisi, TSSB’nin tedavisinde önemli başarıya sahip olan ve yeni ortaya çıkan bir terapi şeklidir.

EMDR, travmayı tartışmak ve yeniden yaşamak yerine, iki taraflı duyusal girdiyle bağlantılı olarak bu travmayla ilişkili duygulara odaklanması bakımından benzersizdir. Her insan travmaya farklı şekillerde tepki verir. Travmayı tedavi etmeyi daha iyi anlamak için, travma teşhisi için profesyonel bir terapistle iletişime geçin.

Çocukluk Travmaları Tedavi Edilebilir Mi? Küçükken Yaşanan Travmalar Nasıl Geçer? Çocukluk Travmaları Yetişkin Döneminde İlişkileri Nasıl Etkiler? Çocukluk Travmaları Tedavi Edilebilir Mi? Küçükken Yaşanan Travmalar Nasıl Geçer? Çocukluk Travmaları Yetişkin Döneminde İlişkileri Nasıl Etkiler? 

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

AYRICA PSİKOLOJİ SAYFAMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR MAKALE BULABİLİRSİNİZ. 

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 24/12/2022 12:49

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku