Ekonomi

Gümüşe Yatırım, Gümüşe Olan Talepler

Gümüşe yatırım, neden gümüşe yatırım yapmalıyız? endüstriyel alanlarda gümüşe olan talepler hızla artıyor .. Gümüş fiyatları, perakende yatırımcıların değerli metalleri tutan borsa yatırım fonlarına yığılmasının ardından Ocak ayında sekiz yılın en yüksek seviyesine yükseldi . Ancak bunu yapmanın yanlış nedenleri ve kayıplarıyla gümüşün yatırımcıların portföylerindeki rolü hakkında yenilenen tartışmalara yol açtı.

Gümüşe, yatırım Reddit Mücadeleleri

Gümüşe yatırım, WallStreetBets adlı Reddit çevrimiçi forumunda yapılan yorumların ABD yatırım bankalarının metalin fiyatını baskı altına aldığını ileri sürmesinin ardından Ocak ayında tek bir günde gümüş destekli ETF’lere yaklaşık 1 milyar dolar aktı. Bu, bir grup yatırımcıyı, metalin fiyatını yükseltmek için gümüş ETF’ler satın alarak bankalara karşı çıkmaya teşvik etti. Reddit kullanıcıları, JPMorgan gibi yatırım bankalarına “kurtarma ve manipülasyon için geri ödeme” olarak zarar yaratmak için fonları satın almaya teşvik ettii.

Aynı ay içinde Reddit forumu, yatırımcıları benzer bir nedenle perakendeci GameStop’ta hisse satın almaya çağırdı. Deneyimli piyasa katılımcıları, iShares Silver Trust’ın çılgınca satın alınmasına neden olan ve 29 Ocak’ta ihraç edilen hisse sayısını 37,05 milyon veya yüzde 6,1 artırmasını gerektiren gümüş hakkındaki açıklamalardan dehşete düştüler.

ETF’nin Nisan 2006’da işlem görmeye başlamasından bu yana günlük artış. ETF’deki hisseler, güvenli kasalarda tutulan fiziksel gümüşle yüzde 100 destekleniyor, bu nedenle yeni yatırımlar aldığında daha fazla metal satın alması gerekiyor. Gümüş para, külçe ve maden şirketi hisselerinin fiyatları da yükseldi.

 

Ancak, kıdemli bir değerli metal tüccarı olan Ross Norman, o sırada Reddit kullanıcılarının “aptalca bir işin içinde” olduğu konusunda uyardı. Satın alma azaldığında ve gümüş fiyatı Ocak sonunda ons başına 30 dolardan bir hafta içinde 26,33 dolara düştüğünde haklı çıktı. Norman, perakende yatırımcıların düzeltme sırasında 250 milyon dolar kaybettiğini tahmin etti. “Şeytanın metali”nin damalı tarihinde başka bir bölüme işaret ediyordu fiyat oynaklığı ve acı verici kayıplar yaratma kapasitesiyle bu şekilde adlandırıldı.

 

Ama tekrarlanabilir mi? Invesco’da Avrupa ETF hisse senedi ve emtia ürün yönetimi başkanı Chris Mellor, “Redditor” artışının tekrarlanmasının olası olmadığını söylüyor. Bunun yerine, geçen yılın ortasından itibaren gümüş fiyatlarındaki genel artışı, geçtiğimiz on yılın büyük bir bölümünde lehte olmayan bir varlığa yönelik gerçek yatırımcı iştahının kanıtı olarak görüyor.

 

Mellor, “Yatırımcılar altınla benzer nedenlerle gümüş satın alıyorlar” diyor. “Gümüş, bir krizin derinliklerinde potansiyel bir güvenli sığınak, varlıkları çeşitlendiren bir portföy ve yenilenen enflasyon riskine karşı koruma sağlar.” Bu yükselen yatırımcı talebi, ETF’lerin gümüş varlıklarını geçen yıl 10,229 ton rekor bir artışa itti.

Gümüş’ün Endüstriyel Alanda Artan Talebi

 

Gümüşe yatırım, Bu, küresel mali krizden sonra 2009’da meydana gelen önceki rekor artışın iki katından fazla. Ayrıca, bir ticaret birliği olan Silver Institute’a göre, ETF’lerdeki toplam gümüş varlıklarını ilk kez 1 milyar ons’un üzerine çıkardı ve Aralık 2020’nin sonunda 1.07 milyar onsa (33.182 ton) ulaştı. Girişlerin 2021’de 4.666 tona düşmesi bekleniyor, ancak bu hala tarihi standartlara göre büyük bir artış. Analistler, yavaşlayan yatırımcı talebinin artan endüstriyel kullanımla dengeleneceğini söylüyor.

New York’ta listelenen varlık yöneticisi WisdomTree’de araştırma direktörü Nitesh Shah, “Gümüş, elektronik ve fotovoltaik (güneş panelleri) alanındaki artan kullanımı, enerji sistemlerimizin enerji geçişi ve elektrifikasyonu hız kazandıkça talebi desteklemelidir” diyor. New York’taki Standard Chartered bankasının değerli metal analisti Suki Cooper’a göre, ABD başkanı Joe Biden’ın ABD altyapısına 2,3 trilyon dolar harcama planı da endüstriyel gümüş talebini artıracak.

Cooper, ”Gümüş”, güneş panellerinde, elektrikli araçlarda ve şarj noktalarında kullanımından yararlanmaya hazırlanıyor” diye açıklıyor. Bununla birlikte, Standard Chartered, zayıf yatırım talebi ve artan arz nedeniyle gümüş fiyatının bu yılın son çeyreğinde ortalama 30 dolardan ons başına ortalama 25 dolara düşeceğini tahmin ediyor. HSBC’nin baş değerli metal analisti James Steel de, salgın nedeniyle yaygın üretim kesintilerinin ardından, gümüşe yönelik endüstriyel talebin 2021 yılında maden üretimindeki “çok güçlü bir toparlanma” ile telafi edileceğine dikkat çekiyor.

Gümüşe yatırım,Gümüş mücevher talebinin özellikle Hindistan pazarında koronavirüs tarafından vurulduğunu da ekliyor. Bu nedenle HSBC, kısmen düşük yatırımcı talebine bağlı olarak gümüş fiyatının bu yılın sonunda ons başına yaklaşık 24.90 $ ‘a düşeceğini tahmin ediyor – Nisan sonunda 25.92 $ idi -. Steel, son rallinin altınla karşılaştırıldığında gümüşün “artık pazarlık gibi görünmediği” anlamına geldiğini söylüyor.

Yine de, aşırı düşük faiz oranları, genişleyen merkez bankası bilançoları, mali harcamalardaki artışlar ve artan borç seviyeleri nedeniyle yatırımcı talebinin ortadan kalkmayacağına inanıyor. Steel, “Bu faktörler gümüş fiyatı mutlaka yükseltmeyecek, ancak destek seviyelerini artıracak ve düzeltmeleri yumuşatacak” dedi.

Ayrıca Geleceğin En İyi Yatırımları yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz..

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 24/05/2021 08:00

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku