Ekonomi

E-Ticaret, Pandemi Ve Yeni Dünya

E-Ticaret , Pandemi Ve Yeni Dünya! Pandeminin patlamasıyla, e-ticaret piyasası gelişti! Dünya dijitalleşirken nasıl değişiyor? İşte Detaylar..

Dünyada dijitalleşme yönüne ciddi adımlar atılıyorken, pandemi salgının herkesi etkisi almasıyla tüketici alışkanlıkları farklı bir boyuta evrildi. E-ticaret, sadece pandemi döneminde değil; öncesinde de pazardaki payını artırarak yükseliyordu.

E-Ticaret , Pandemi Ve Yeni Dünya

Ancak pandemi, iş yapış biçimlerini deeğiştirdiği gibi tüketicilerin de tercihlerini değiştirdi. Bunun sonucu olarak, e-ticaret pazardaki payını gün be gün artıracak gibi görünüyor.

Covid-19 salgınının patlak vermesiyle tüm dünyada, ekonomik anlamda meydana gelen olumsuz etkilerin ne kadar süreceği konusundaki belirsizlik hala devam ediyor.

Birçok ülkede tamamen veya kısmen sokağa çıkma yasağının getirilmesi, Covid-19 salgınının tüketici davranışlarını önemli ölçüde değiştirmesine ve sektörün yeniden şekillenmesine yol açtı.

E-Ticaret , Pandemi Ve Yeni Dünya! Pandeminin patlamasıyla, e-ticaret piyasası gelişti! Dünya dijitalleşirken nasıl değişiyor?

E-Ticaret , Pandemi Ve Yeni Dünya

Alışveriş merkezleri ve mağazalar, alınan tedbirlerle birlikte müşteri tercihleri sebebiyle salgından olumsuz etkilenirken, online perakendeciler satış hacmini artırarak sürekli müşteri kazanmaktadır. Tüketiciler salgın ortamında ihtiyaçlarını karşılamak için en hızlı ve pratik olan e-ticareti tercih etmeye başladı.

E-ticaret, kargonun teslim alınması dışında fiziksel teması sıfıra indiren bir yöntemdir. Bununla birlikte ürüne doğrudan ulaşmak yalnızca sağlık açısından değil; pratiklik, zaman ve enerji tasarrufu gibi nedenlerden dolayı da son derecede önemlidir.

Koronavirüs salgını nedeniyle, okullarda eğitime ara verilmiş, tüm sosyal etkinlikler de iptal edilmiştir. İnsanlar evlerine hapsolmuş ve gerek online olarak evden, gerekse vardiyalı olarak belli günler işlerine gitmektedirler. “Evde Kal, Hayatta Kal”, “Hayat Eve Sığar” hatırlatmalarının da etkisiyle zorunlu olmadıkça kimse dışarı çıkmamaya çalışmaktadır.

E-Ticaret , Pandemi Ve Yeni Dünya! Pandeminin patlamasıyla, e-ticaret piyasası gelişti! Dünya dijitalleşirken nasıl değişiyor?

Bundan dolayı market, çarşı-pazar, AVM gibi kalabalık ortamlardan uzak kalmaya çalışan insanlar, alışverişlerini de e-ticaret yoluyla yapmaya başlamışlardır. Türkiye’de Sağlık Bakanının “İlk Koronavirüs vakası tespit edilmiştir.” açıklamasının ardından, alışverişlerini internetten yapanların sayısında ciddi artışlar yaşanmaya başlamıştır.

Koronavirüs’ün Türkiye’de de ortaya çıkması ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi ilân edilmesinin ardından insanlar e-ticaret sitelerine yönelmiştir. Özellikle gıda, hijyen ürünleri ve medikal ürünler satan e-ticaret işletmelerinde daha önce hiç rastlanmayan bir yoğunluk yaşanmaktadır (yeniasya.com.tr). Hijyen ürün (kolonya, tuvalet kâğıdı, sabun, dezenfektan vb.) satışlarında medyanın da etkisiyle ciddi bir artış olmuştur.

E-Ticaret , Pandemi Ve Yeni Dünya! Pandeminin patlamasıyla, e-ticaret piyasası gelişti! Dünya dijitalleşirken nasıl değişiyor?

Hatta bu durum e-ticaret sitelerinin stoklarını zorlar duruma gelmiştir (techinside.com). Pandemi bitene kadar ve daha sonrasında insanların alışkanlıklarına göre bu durum devam edecek gibi görünmektedir.

Hatta kullanıcıların satın alma davranışlarına bakıldığında, e-ticareti kullanmayı bilmeyen yakınları, anne babaları için de internetten alışveriş yapıp onların adreslerine yönlendirmeye başladıkları tespit edilmiştir (pazarlamaturkiye.com

).

Bütün sektörleri etkisi altına alan koronavirüs salgını bir e-ticaret sitesi olan “cimri.com” üzerinden değerlendirildiğinde; tüketicilerin raf ömrü uzun ürünleri, kişisel hijyen, bitkisel besin destekleri, evde vakit geçirmeyi eğlenceli hale getirecek, dışarıya bağımlılığı azaltarak evde yaşamı destekleyecek ürünleri daha çok tercih ettikleri dikkat çekmektedir.

E-Ticaret , Pandemi Ve Yeni Dünya! Pandeminin patlamasıyla, e-ticaret piyasası gelişti! Dünya dijitalleşirken nasıl değişiyor?

FLIPBOARDDERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

AYRICA TEKNOLOJİ SAYFAMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BİR MAKALE BULABİLİRSİNİZ. 

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 23/05/2021 12:00

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku