Bilim

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü! Kelebeğin Oluşum Evreleri! Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler! Kelebeklerin Ömrü Kaç Gün? Kelebeklerin Yaşamı İle İlgili Her Şey!

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü

Bir kelebeğin ömrü, türüne, büyüklüğüne, yaşam alanına ve yetişkinliğe dönüştüğü yılın zamanına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bir kelebeğin boyu, ne kadar süre hayatta kalacağını belirleyen tek faktör olmasa da, önemli bir rol oynar çünkü daha büyük türler daha küçük olanlardan daha uzun yaşar. Bir kelebeğin ortalama ömrü tipik olarak yaklaşık üç ila dört haftadır ve en küçük türlerin ömrü yalnızca yaklaşık bir haftadır. Yazın ilk aylarında yumurtadan çıkan Mourning Cloak, Anglewings ve Tortoiseshells gibi bazı türler bir yıl kadar yaşayabilir.

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü! Kelebeğin Oluşum Evreleri! Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler! Kelebeklerin Ömrü Kaç Gün? Kelebeklerin Yaşamı İle İlgili Her Şey! 

Ortalama Bir Kelebek Ne Kadar Yaşar?

Bilim adamları genellikle kelebek yaşam sürelerini ve alışkanlıklarını, onları vahşi doğada işaretleyerek ve daha sonra onları yeniden yakalayarak veya daha sonra gözlemleyerek ve verileri kaydederek inceler. Onları esaret altında da inceleyebilirler, ancak hayatlarını nasıl yaşadıklarına dair en eksiksiz resmi elde etmek için canlıları doğal ortamlarında incelemek her zaman en iyisidir. Vahşi doğada kelebekler çok daha fazla tehlikeye ve avcıya maruz kalırlar, bu yüzden onları bu şekilde incelemek, bilim insanlarına tipik olarak ne kadar yaşadıklarına dair daha doğru bir fikir verir.

Ortalama olarak, çoğu yetişkin kelebek sadece yaklaşık 15-29 gün yaşar. Bazıları altı haftaya kadar yaşayabilir ve daha tropik iklimlere göç edenler, çiftleşmek için eve dönene kadar daha uzun yaşayabilirler.

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü! Kelebeğin Oluşum Evreleri! Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler! Kelebeklerin Ömrü Kaç Gün? Kelebeklerin Yaşamı İle İlgili Her Şey! 

Bir Kelebeğin Yaşam Döngüsü

Kelebekler hayatlarını dört aşamada yaşarlar: yumurta, tırtıl, pupa ve kelebek

Yumurta

Yumurta aşamasında, bir anne kelebek yumurtalarını, yumurtadan çıktıklarında larvalar için uygun beslenmeyi sağlayacak bir bitkiye bırakacaktır. Yumurtalar tipik olarak yaklaşık bir hafta sonra çatlar, ancak bazı türlerin yumurtaları daha uzun veya daha kısa sürebilir. Kelebekler genellikle yumurtlama konusunda “nicelik” yaklaşımı benimserler, bu nedenle küçük bir kısmının hayatta kalması umuduyla çok sayıda yumurta bırakırlar.

Tırtıl

Bu aynı zamanda larva aşaması olarak da bilinir. Bir tırtılın tüm varlığı, büyüyüp olabildiğince çok besini depolamak için mümkün olduğunca çok yemek yeme etrafında döner. Bu depolanmış yiyeceği daha sonra bir yetişkin olarak kullanır, bu nedenle tırtılın bu aşamada iyi beslenmesi çok önemlidir. Tırtılların hayatlarının bu evresinde orijinal boyutlarının 100 katına kadar büyüyebileceklerini biliyor muydunuz? Sert dış iskeletleri vardır, bu nedenle büyümeye devam ederken birçok kez deri değiştirip derilerini dökmeleri gerekir. Kara Kırlangıç kuyruk gibi bazı türler için deri değiştirme, tırtılın görünümünü önemli ölçüde değiştirebilir. Ortalama olarak tırtıllar, türlerine bağlı olarak bu aşamada beş haftaya kadar yaşarlar.

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü! Kelebeğin Oluşum Evreleri! Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler! Kelebeklerin Ömrü Kaç Gün? Kelebeklerin Yaşamı İle İlgili Her Şey! 

Bu daha yaygın olarak krizalit aşaması olarak bilinir. Bir tırtıl tamamen büyüdüğünde ve artık yemek yeme ihtiyacı kalmadığında, yaşamının bu geçiş aşamasına başlar. Birkaç kelebek türü kendilerine ipek bir koza örer, ancak çoğunluğu kendilerini güvenli bir yere demirler ve sertleşerek bir krizalite dönüşür. Bu aşamanın ne kadar sürdüğü, farklı kelebek türleri arasında önemli ölçüde değişebilir. Bazıları kozada sadece birkaç hafta kalabilir, ancak diğerleri bu durumda iki yıla kadar kalabilir. Bu geçiş aşamasında, kozanın içindeki larva tamamen sıvılaşır ve daha önce uykuda olan özel hücreler harekete geçerek tırtılı son yetişkin haline dönüştürür.

Yetişkin

Yetişkin kelebek koruyucu kabuğundan çıktığında artık üremeye ve yaşam döngüsüne yeniden başlamaya hazırdır . Yetişkin bir kelebeğin tek işi çiftleşip yumurtlamak olduğu için çoğu tür beslenmez. Bu nedenle tırtılların sağlıklı yetişkinler olarak yaşayabilmeleri için mümkün olduğu kadar çok yiyecek depolamaları çok önemlidir.

Bir Kelebeğin Ömrünü Ne Etkiler?

Bir kelebeğin ne kadar uzun yaşayacağını etkileyen birçok faktör vardır.

Kelebekler Ne Kadar Yaşar: Boyut

Genel olarak, daha küçük kelebekler daha büyük olanlar kadar uzun yaşamazlar.

Kelebekler Ne Kadar Yaşar: Türler

Bazı türler diğerlerinden daha uzun yaşayabilir. Örneğin, Monarch kelebekleri daha sıcak iklimlere göç edecekleri için genellikle birkaç ay yaşarlar.

Kelebekler Ne Kadar Yaşar: Sıcaklık

Kelebekler soğukkanlıdır, bu nedenle ortam sıcaklığı da yaşam sürelerini etkiler. Tropikal ve göçmen kelebekler, elverişli iklimlerde daha fazla zaman geçirdikleri için daha uzun yaşama eğilimindedirler. Ayrıca kelebek yumurtaları soğuk havalarda yumurtlanırsa, havalar ısınana kadar yumurta olarak kalırlar.

Kelebekler Ne Kadar Yaşar: Esaret

Daha önce de belirtildiği gibi, vahşi doğada yaşayan kelebekler, doğaya maruz kaldıkları için genellikle çok daha kısa ömürlüdür. Vahşi doğada kuşlar ve daha büyük böcekler gibi yırtıcı hayvanlar vardır ve ani sıcaklık değişiklikleri veya habitat değişiklikleri gibi faktörler bir kelebeğin ömrünü önemli ölçüde kısaltabilir. Esaret altında yaşayan kelebeklerin yaşam süreleri nispeten kısa olsa da, neredeyse her zaman doğal yaşam sürelerinden çok daha uzun yaşarlar. Bunun nedeni, tırtıllar olarak bol miktarda besine, pupalar olarak güvenli bir ortama ve yetişkinler olarak kontrollü, yırtıcı olmayan bir ortama erişebilmeleridir.

Kelebeklerin Yaşam Döngüsü! Kelebeğin Oluşum Evreleri! Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler! Kelebeklerin Ömrü Kaç Gün? Kelebeklerin Yaşamı İle İlgili Her Şey! 

En Uzun Ömür – Brimstone Kelebek

Kelebeklerin çoğu sadece birkaç ay yaşarken, buna rağmen kükürt kelebeği aslında 13 aya kadar hayatta kalabilir! Çarpıcı sarı kelebek, Avrupa, Asya ve hatta Kuzey 

Afrika’da bulunur, ancak esas olarak kuzey İngiltere’de bulunur. Soğuk kışlarda kış uykusuna yatmak, bu kelebeklerin bir yıldan uzun süre yaşayabilmelerini sağlar!

Kelebek Ömrü Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

  • Birçok yetişkin kelebek türünün ağızsız doğduğunu biliyor muydunuz? Bazıları çiçeklerden nektar yudumlayabilir, ancak çoğu tür tırtıl olarak depolayabildikleri besinlere güvenir. Bu nedenle yetişkinlerin yaşam süresi kısadır.
  • Her 100 kelebek yumurtasından sadece bir veya ikisi tırtıl aşamasına kadar hayatta kalır. Yırtıcı hayvanlar ve hastalıklar nedeniyle çok fazla yumurta kaybedildiğinden, dişi kelebekler aynı anda yüzlerce yumurta bırakır.
  • Bazı kelebekler kışın güvenli ve sıcak yerlerde kış uykusuna yatarak daha uzun yaşarlar. Kuzey Amerika kral kelebeği gibi diğerleri, soğuk ayları Kaliforniya gibi yerlerde geçirmek için ülke çapında göç eder.
Kelebeklerin Yaşam Döngüsü! Kelebeğin Oluşum Evreleri! Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler! Kelebeklerin Ömrü Kaç Gün? Kelebeklerin Yaşamı İle İlgili Her Şey! Kelebeklerin Yaşam Döngüsü! Kelebeğin Oluşum Evreleri! Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler! Kelebeklerin Ömrü Kaç Gün? Kelebeklerin Yaşamı İle İlgili Her Şey!

Ayrıca BİLİM sayfamız da  ilginizi çekebilecek bir çok makale mevcut, göz atmanızı tavsiye ederiz !

FLIPBOARD DERGİLERİMİZİ OKUMAYI UNUTMAYIN !

Google News üzerinden de anlık paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz !

Bu gönderi tarihinde yayınlandı 24/12/2022 21:18

Yeni Makaleler

Dolar Ne Olur ? 2023’te Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olur ? 2023'te Dolar Ne Olacak? Dolar yükselir mi ? Dolar  düşer mi? Dolar fiyatı ne olur hakkında…

05/02/2023

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için gereken malzemeler nelerdir? En iyi Elma sirkesi tarifi makale de…

05/02/2023

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 – 2030!

Quant Coin Nedir? QNT Coin Yorum, Analiz ve Fiyat Tahmini! QNT Coin Geleceği 2023 - 2030! QNT coin hakkında en…

05/02/2023

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi

Ekonomik Kalkınmada Madencilik Sektörünün Önemi! Madenlerin Ülkemiz İçin Önemi Nedir? Madencilik Faaliyetleri Nelerdir? İşte Türkiye'de Madencilik Sektörü.. Ekonomik Kalkınmada Madencilik…

05/02/2023

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler!

Uzun Ve Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler! Uzun Yaşamın Sırrı Nedir? Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız? Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tavsiyeler!…

05/02/2023

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur?

İncir Meyvesi Nasıl Oluşur? Her İncirde Arı Var Mı? İncirin faydaları nelerdir? İncirin oluşumunda arıların etkisi! İşte detaylar.. Basit bir…

04/02/2023

Web sitemizde size daha iyi hizmet verebilmek için çerezleri kullanıyoruz.

Devamını oku